Konzervativci v Miami, ODS a řecká Dora
Sdílet článek:

V terminologickém chaosu se často zastře význam pojmu samotného, obzvlášť když v Evropské unii na tyto manipulace mají velké týmy univerzitních odborníků. Řecká vládnoucí Nea Demokratia se považuje za konzervativní stranu s liberálním křídlem, které vede sestra ministerského předsedy Dora Bakojani, prostý Řek bude považovat tuto liberálku za mafiózní podvodnici z rodiny, která si monopolizovala státní posty. Minulý týden tvrdila, že Řecko je ve válce s Ruskem, ruský velvyslanec požádal vládu o vysvětlení, konzervativní noviny Demokratia jí naznačily, že by si měla dávat pozor na hubu, komentátor napsal, že podobně vystupuje v zahraniční politice i ministr zahraničí Dendias, jejich politika přímo ohrožuje Řecko v jeho střetu s Tureckem. Mitsotakisova vláda zbortila geopolitickou rovnováhu ve východním Středomoří, stoprocentně vsadila na americkou kartu a zničila tradiční partnerství s Ruskem, které bylo historickou oporou Řecka proti Turecku. Ještě před půl rokem mluvil Putin o tom, že Řecko je největším partnerem Ruska v západním světě, Mitsotakis téměř revolučním způsobem odvrhl tuto tradiční vazbu podmíněnou i náboženstvím. Mitsotakisův   pragmatický, ale nadnárodní způsob vládnutí se nedá považovat za konzervativní. V Německu není jasné, co je na CDU s novým lídrem Merzem konzervativního, podobně v Británii u nominálních konzervativců s Trusovou v čele. V Česku konzervativci v odéesce budou mít spíš nátisk z Dory Bakojani. Zajímavý častý předvolební argument venkovských voličů, starosta z odéesky je sice mazaný podvodník, ale pro obec je velmi dobrý, zná se s kde kým a přitáhne peníze z rozhodovacích center. Ovšem hodnoty tohoto typu vládnutí nejsou konzervativní povahy a nenabízí voličům dlouhodobější perspektivu.

V Miami zorganizoval konferenci amerických konzervativců NatCon předseda Edmund Burke Foundation velký izraelský politický filozof Yoram Hazony. Účastnilo se 900 osob z USA, Izraele, Maďarska a Rakouska. Američtí národní konzervativci mají jiné pohledy na ekonomiku a obchod než měli Reagan a Bush a jsou skeptičtí k firmám Big Tech, jako je Facebook, Google, TikTok. Hlavní ideou, která se často opakovala v referátech: “Jedna myšlenka má zcela centrální polohu v americkém životě, je to důstojnost prostého člověka”. K tomuto principu mají konzervativci z ODS nekonečně daleko, prostý člověk je zde typem k pohrdání. Konference si podle svých webových stránek dala za cíl přivést dohromady osobnosti veřejného života, novináře, vědce, studenty atd., kteří chápou, že budoucnost konzervativismu je nerozlučně spjata s ideou národa, s principem národní nezávislosti a oživením národních tradic, které mají sílu spojit lid. Z těchto formulací z Hazonyho pera je jasné, proč se v Evropské unii těžko hledá něco konzervativního, v EU tradiční strany zradily své fundamenty, které byly spojeny s pojmy národ a suverenita. Téma náboženství hrálo na konferenci velkou roli. Hazony a někteří další účastníci konference považují Bibli za stále živý text, o který se konzervativismus musí opřít: “V  okamžiku, kdy jste přestali mít strach být křesťanem, den, kdy jste veřejně proklamovali, že Amerika je křesťanskou zemí, je dnem, kdy proti neomarxismu stojí silný soupeř..” Protijedem na woke marxismus je biblické křesťanství, řekl jeden z účastníků konference.

Jedním z účastníků konference byl i zakladatel PayPal Peter Thiel, který taky konferenci zahájil. V projevu se soustředil na Kalifornii, kde se poslední roky pozoruje propad konzervativního myšlení, podle Thiela jde o stejný problém jako v Saúdské Arábii a Venezuele, technologický sektor v Kalifornii generuje tak enormní bohatství, že nakonec to zničí samotnou ekonomiku státu. Podle Thiela woke-ismus v Americe hraje stejnou roli jako wahabismus v Saúdské Arábii, 20% menšina “osvícených věřících” si za každou cenu udrží moc. Ovacemi vítali účastníci konference floridského guvernéra a potenciálního prezidentského kandidáta DeSantise. V projevu se zabýval svými velkými tématy – bojem s byrokracií ve veřejném životě, osvětloval zákony proti “osvícené” indoktrinaci ve školách a na pracovištích. A na Floridě velmi žhavým tématem, válkou s Disneyem, který otravuje už i malé děti genderovou ideologií. Diskuzní příspěvky se zabývaly geopolitickými ambicemi Číny, a jak jim čelit. Známý expert na Čínu a žurnalista David P. Goldman k tématu řekl, “mnohé, co Čína dělá se nám nezamlouvá, ale jednu velkou věc jim musíme přiznat, nejsou woke..”

LIBOR ČÍHAL
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*