Evropská unie bude vyšetřovat nákup vakcín
Sdílet článek:

Podle pátečního vyjádření bude příslušný orgán Evropské unie zkoumat, zda nákup vakcín v hodnotě desítek miliard EUR proběhl dle regulí. Ředitelka firmy Pfizer vypovídala v evropském parlamentu a Ursula von der Leyen si zřejmě vymazala telefon.

Výběr posledních zpráv na téma pravděpodobně největšího obchodu tohoto tisíciletí. Kompletní zdroj informací na konci článku.

(1) Nákup vakcín pod drobnohledem

Kancelář evropského veřejného vyšetřovatele oznámila 14. října, že zahájila vyšetřování nákupu vakcín Evropskou unií. Kancelář vyšetřovatele je nezávislý orgán Evropské unie odpovědný za vyšetřování finanční kriminality.

V oficiální zprávě o zahájení vyšetřování v celkové délce dvou vět kancelář nespecifikovala, kdo bude předmětem vyšetřování nebo jakých kontraktů se bude týkat. Nicméně uvedla, že „toto výjimečné prohlášení přichází v reakci na extrémně vysoký veřejný zájem.”

Pozn. autora: Tak, asi by to lidi zajímalo, jak to bylo doopravdy, to jo.

(2) Výpověď ředitelky firmy Pfizer

Není zřejmé, na jaký „extrémně vysoký veřejný zájem” se zpráva odvolává, ale značnou pozornost vzbudilo minulý týden v evropském parlamentu veřejné slyšení jedné z členek vedení firmy Pfizer. Na přímý dotaz poslance, zda „byla vakcína testována na to, že může zabránit přenosu viru”, odpověděla, že ne, že „museli jednat s rychlostí vědy”.

Její odpověď vyvolala negativní reakce u řady poslanců. V prvé řadě proto, že veřejnost byla uvedena v omyl, neboť sám ředitel firmy Pfizer, Albert Bourla, tvrdil například na konferenci ekonomického fóra WEF, že lidé „se očkují, aby chránili druhé před nákazou”.

Za druhé tím podle poslanců padl nejvážnější důvod pro zavádění evropských covid pasů, které dramaticky omezovaly základní svobody obyvatel Evropské unie. Pokud nebylo prokázáno, že vakcína znemožňuje přenos viru, jaký byl tedy důvod pro restrikce ve formě covid pasů, zněla logická otázka.

Pozn. autora: Je překvapivé, že odpověď někoho překvapila. V prosinci roku 2020 vydala americká agentura pro kontrolu léků FDA tiskovou zprávu, ve které doslova říká, že neexistují důkazy, že vakcína zabraňuje přenosu viru”.

(3) Kontrakt na miliardy dávek

Oznámení kanceláře vyšetřovatele z pátku minulého týdne není první zprávou na téma nákupu vakcín.

Již v září obvinil vrcholný evropský auditor evropskou komisi, že odmítla zveřejnit údaje o tom, jakým způsobem byl dojednán kontrakt na dodávky vakcín s firmou Pfizer. Ve zprávě, kterou auditorský úřad vydal, uvádí, že komise podepsala smlouvy na dodávky až 4,6 miliard dávek vakcíny v hodnotě 71 miliard Eur. To představuje zhruba deset dávek na jednoho obyvatele Evropské unie.

Pozn. autora: Prý se to dá v případě potřeby jednoduše prodat jako vakcína proti zimě. Marketingoví experti doporučují tvrdit, že ochrání před zimou všechny okolo.

(4) Ztracená komunikace

V dubnu roku 2021 upozorňovaly New York Times na blízký vztah předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen a ředitele firmy Pfizer Alberta Bourly. Oba spolu čile komunikovali během vyjednávání o nákupu vakcín pro Evropu. Když novináři požadovali zveřejnění komunikace vzhledem k důležitosti kontraktu, komise to odmítla. V červnu 2022 pak komise celou záležitost uzavřela, když vydala oficiální prohlášení, ve kterém uvedla, že „hledání příslušných textových zpráv nepřineslo žádné výsledky”. Dopis podepsala Věra Jourová.

Pozn. autora: Automatický překladač přeložil dopis od komise do čtyř slov: Vlezte nám na záda!” Šlo by to i třemi slovy, ale automatický překladač nesmí používat vulgarity.

(5) Nový lék na infarkty

Společnost Moderna pracuje na novém programu na bázi technologie mRNA, který má odstraňovat následky infarktů. Šéf Moderny oznámil minulý týden, že jsou ve stádiu klinických zkoušek u přípravku, kterým „injekčně vpraví mRNA do lidského srdce po infarktu”, což umožní jeho obnovu. „Je to jako scifi medicína.” V rozhovoru uznává, že peníze na tento výzkum pochází z prodeje vakcín proti nemoci Covid-19.

Pozn. autora: Místo vteřinového lepidla bude nově mRNA.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*