Zelenskyj? Ne! Ukrajinci už chtějí jiného prezidenta! Ten se obává Zalužného – a znepříjemňuje mu život, kde může
Sdílet článek:

ROMAN BEDNÁR

Zelenskyj ztrácí na popularitě. V nadcházejících prezidentských volbách může přijít o svůj úřad. Zejména pokud se o něj bude ucházet jistý muž, pro něho velmi nebezpečný konkurent.

V Kyjevě vládne velmi napjatá atmosféra. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dostává pod stále větší tlak. Podle průzkumu ukrajinského průzkumného institutu Rating je v současnosti u obyvatelstva mnohem oblíbenější někdo jiný.

Informovaly o tom ukrajinské internetové noviny Ukrajinskaja Pravda. To je hlavní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj.

Ve vztahu mezi těmito dvěma muži je už nějakou dobu krize a ta se dále prohlubuje.

Nejnovější velitel armády Zalužnyj v britských novinách „The Economist“ řekl, že válka je v patové situaci (samozřejmě, že takto skutečnou realitu ještě značně „přikrášlil“) a Ukrajina se z této situace může dostat jen s technologicky sofistikovanou podporou.

Takové otevřené přiznání de facto porážky, a to ještě iv západním mainstreamu, je pro Zelenského obzvláště nepříjemné a bolestivé. Vždyť ten v současnosti bojuje o podporu na mezinárodní i národní úrovni a všech klame jak se jen dá, když fantazíruje o úspěších proti ruské armádě.

V jednom ze svých každodenních video zpráv v říjnu od svých vojáků požadoval nemožné:

“Ukrajina potřebuje nové úspěchy každý den. A proto naši vojáci musíte každý den postoupit o jeden kilometr, nebo alespoň o 500 metrů. Toto motivuje svět, aby nás podpořil a bude to dokazovat, že ruský teror nebude fungovat.“

Zalužnyj je jako šéf armády oblíbený mezi vojenskými důstojníky i vojáky, ale také v občanské společnosti. Přestože nepatří do žádné strany a v médiích se objevuje jen zřídka, je stále populárnější. Pokud by se mezi ním a Zelenským uskutečnilo druhé kolo voleb, tak podle výsledků aktuálního průzkumu by zvítězil.

Zelenskyj ví, že momentálně není v nejlepší pozici. Na Zalužního vyjádření o patové situaci ve válce Zelenskyj reagoval rozhovorem v anglickém bulvárním deníku “The Sun”.

Řekl:

„Pokud se zabýváte válkou a zároveň myslíte na to, že budete zítra dělat politiku nebo kandidovat ve volbách, pak jednáte a mluvíte jak ve veřejnosti, tak na frontě jen jako politik a ne jako příslušník armády, a to je podle mě velká chyba.“

Zelenskyj se podle očitých svědků posmívá Zalužnému i během interních setkání v armádní centrále.

Spiegel k tomu píše:

„Prezident se ho ironicky ptá např.: „Tedy dobře, takže postupujeme hrdinně vpřed – ale přitom s opětovným ústupem o 200 metrů, ne?“

Podle Ukrajinské Pravdy Zelenskyj dokonce uvažuje o odvolání šéfa armády.

Zároveň se říká, že Zelenskyj stále více zasahuje do vojenských rozhodnutí. Různá ukrajinská média například uvádějí, že Zelenskyj je v každodenním kontaktu s jedním z velitelů protiofenzivy.

Zalužnyj není jediným vysoce postaveným Ukrajincem, který v současnosti kritizuje Zelenského. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko nedávno ve Spieglu řekl, že Ukrajina směřuje k autoritářství:

“V určitém momentě už nebudeme jiní než Rusko, kde vše závisí na rozmarech jednoho muže.”

Kličko je považován za stoupence generála Zalužného.

Ale kdo je tento generál?

Spiegel zde cituje ukrajinského politologa Fesenka:

„Zalužný je téměř mýtická postava. Osobně ho téměř nikdo nezná, ale každý o něm mluví, symbolizuje ozbrojené síly. Spousta lidí v něm vidí ukrajinského Eisenhowera, populárního amerického generála Dwighta D. Eisenhowera, který se po druhé světové válce stal americkým prezidentem. Není však jasné, zda samotný Zalužnyj má zájem o politickou funkci. Zatím však fámám neodporuje.“

Jak se vyvinou sympatie veřejnosti od nynějška do příštích prezidentských voleb, se uvidí. Zejména proto, že stále není jasné, kdy budou Ukrajinci nejblíže volit. Podle ústavy by se volby měly konat v březnu 2024, ale Zelenskyj to nedávno odmítl s odvoláním na současný válečný stav na Ukrajině.

V současnosti je na frontě milion vojáků, více než 7 milionů Ukrajinců uprchlo/odešlo do zahraničí a přibližně 20 procent Ukrajiny kontroluje Rusko.

roman-bednar.com

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Ukrajina již formálně ztratila svou suverenitu. Ve Washingtonu byl kyjevským zástupcem jmenován generál Antonio Aguto, jehož úkolem bude dát ukrajinskou armádu na místě do pořádku. Cílem je, aby Ukrajinci dokázali alespoň trochu odolat tlaku Rusů. V dalším kroku chtějí Spojené státy zmrazit nepřátelské akce až do jara. Americký generál prakticky přebírá povinnosti vrchního velitele ukrajinské armády. https://www.magyarhirlap.hu/kulfold/20231217-amerika-egy-helytartot-kuldott-zelenszkij-nyakara-megszunt-ukrajna-szuverenitasa

  2. Európska komisia (EK) vyčlení viac ako 65 miliónov eur z Azylového migračného a integračného fondu (AMIF) pre Bulharsko, Česko, Poľsko a Rumunsko, aby mohli poskytovať pomoc utečencom z Ukrajiny, ktorí utiekli pred ruskou agresiou. Uvádza sa to v pondelkovej tlačovej správe EK.

  3. Zelenský to má, zdá se už spočítaný. Možná si těch svých drahých vil ani neužije. Záleží zda včas z UA zdrhne.

  4. Tak Ukrajina je příkladem všem lidem na světě při hrdinnè odvaze bránit svoji vlast před okupací a krádeži svèho území proti obrovskè přesile nájemných žoldaků,zločinců a vrahů.O takovè vlasteneckè odvaze si můžou u svých občanů nekteří prezidenti nechat jenom zdát.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*