Kůl v plotě




Sdílet článek:

Na serveru TheAmericanConservative píše zahraničněpolitický analytik z Cato Institute Ted Galen Carpenter. Washingtonu se nepodařilo stvořit antiruský konsensus. Bidenova administrativa přecenila planetární nevoli z ruské invaze na Ukrajinu. Americká administrativa jedná s Ruskem jako s mezinárodním paria a snaží se pod americkým vedením unifikovat proti Kremlu globální komunitu. Částečně byla tato strategie úspěšná. Kritika ruské akce se mezi světovými lídry lehce najde, ale když jde o radikální odsudek, víceméně o podporu pozice NATO, že válku nikdo nevyprovokoval a vina je úplně na ruské straně – vlády se odmlčí. ještě méně jsou ochotny se podepsat pod USA vedenou politiku sankcí proti Rusku. Mimo NATO a pár nejvěrnějších spojenců v Asii, se pozoruje absence podpory sankcím. Walter Russell Mead z Hudsonova Institutu napsal “Západ nebyl nikdy tak semknutý, ale nikdy tak osamocený. NATO a Austrálie s Japonskem jsou unifikované a kooperující proti válce Vladimíra Putina jako nikdy od 2. světové války. Zbytek světa už nikoliv”.

Problémy vyvstaly téměř okamžitě, 2.března v OSN hlasovalo 141 zemí za okamžitý odsun ruských vojsk z Ukrajiny, nicméně překvapujícím způsobem 35 zemí, z toho 17 afrických národů, se zdrželo hlasování. Rezoluce byla pouze symbolickou nezavazující záležitostí. Ovšem velmi významné asijské a africké země, tj. 20% členských zemí, odmítlo vyjít vstříc Bidenově administrativě v tak chtěné záležitosti. Amerikou sponzorovaná koalice proti Rusku se stala fragilní a s časem ztrácí i entuziasmus. Africké země nevidí žádný důvod pro podporu západní politiky i když Washington zdůrazňuje, že odražení ruské agrese proti Ukrajině je podstatné pro zachování základních liberálních pravidel světového pořádku, vlády a obyvatelstvo v Africe to vidí odlišně. Válka se jim jeví mocenský střet mezi Ruskem a západním klientským státem. Jeden významný africký expert o tom řekl: “Mnozí v Africe a globálním Jihu nevidí, a nikdy neviděli, liberální mezinárodní pořádek jako obzvlášť liberální”. Nepovažují ho za moc spravedlivý, když se uváží, jakým způsobem byly jejich země proměněny v sféry vlivu a arénu mezinárodního kolbiště.” Urgentní ekonomické zájmy vedou Afriku k neutralitě. V analýze v New York Times o setkání Putina a šéfa Organizace africké jednoty (OAJ): ruský prezident podtrhl akutní potřeby obou stran – Afrika potřebuje potraviny a Rusko potřebuje spojence. Hlava OAJ prezident Macky Sall ze Senegalu byl explicitní a žádal zrušení protiruských sankcí.

Dokonce i velká část latinské Ameriky nešla do ekonomické války proti Rusku. Velmi nepříjemné pro americkou antiruskou strategii je pozice Brazílie a Mexika. Mexický prezident se odmítl účastnit Bidenovou administrativou velmi akcentovaného Amerického summitu v červnu. Čína a Indie stojí stranou západního střetu s Ruskem. Čína se snaží o neutrální polohu s jemným příklonem k ruské straně. Významné je, že obě země sankce odmítly. Proti Indii nasadil Washington výhružky, pokud se nepřidá k sankcím, může být Indie samotná terčem amerických sankcí. Na výhružky Číně, Peking reagoval vyrováním, že může nasadit sankce proti USA a jejich spojencům. Chování Washingtonu není moc dobré, výhrůžky Číně kvůli jejím stykům s Ruskem okamžitě zapůsobily na Thajsko, Indonésii a jiné země oblasti, ale reakcí nebyla kapitulace před Washingtonem, ale upevnily pozici a zůstaly neutrální v rusko-ukrajinské válce. Podobně Jižní Afrika a další země globálního Jihu odolaly americkým nátlakům. Vzhledem k nedávným vojenským akcím Západu proti suverénním zemím jako Srbsko, Irák a Libye, není překvapující, že mnohé vlády nazírají na postoj Západu k Moskvě jako vrcholně pokrytecký. Americká admnistrativa a rozhodující členové sektoru zahraniční politiky nejeví sebemenší známky prohlédnutí a zmoudření. Místo toho arogance a nabobtnalý pocit z americké síly pokračují.

LIBOR ČÍHAL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*