PZ
Miroslav Kalousek opět víří českou politickou scénu náznaky, že by mohl založit novou pravicovou stranu. Spekulace sílí s každým jeho kritickým komentářem na adresu současné vlády i opozice. Je ale tento záměr skutečný, nebo jde jen o další mediální hru zkušeného politika?
Miroslav Kalousek, politický matador české scény, se opět ocitá v centru pozornosti médií a politických komentátorů. Tentokrát však otázky směřují k tomu, zda se chystá založit novou politickou stranu. Zvěsti o tomto kroku se šíří již delší dobu, přičemž Kalousek sám je ochotně přiživuje neurčitými výroky a zvýšenou aktivitou na sociálních sítích. Je však tento záměr skutečný, nebo se jedná pouze o další z jeho mediálních her?
Podzim přinesl nový impuls k těmto spekulacím. Kalouskova zvýšená přítomnost v médiích, ostré výpady proti současné vládě i opozici a kritika státního rozpočtu vytvořily dojem, že se připravuje na něco většího. Navíc jeho postřehy se zdají rezonovat v čase, kdy vládnoucí Čtyřkoalice (po odchodu Pirátů z vládní pětikoalice) ztrácí podporu veřejnosti, zatímco preference jednotlivých stran klesají na nebezpečně nízké hodnoty. Pravice je tak dnes vnímána jako rozkolísaná a bez jasného lídra, což Kalouskovi poskytuje ideální příležitost zaujmout voliče nespokojené se současným stavem.
Na první pohled se zdá, že by zde mohl být prostor pro novou pravicovou alternativu. Kalousek se netají svou frustrací nad současnou situací a opakovaně kritizuje nedostatky vládních kroků. Veřejnost by možná opravdu uvítala novou stranu, která by byla schopná artikulovat konzervativní a pravicové hodnoty moderním způsobem. Jenže klíčovým faktorem je načasování.
Kalousek, známý svým politickým instinktem, zdánlivě zmeškal několik ideálních okamžiků k založení strany. Například po podzimní porážce vládní koalice v krajských volbách či při krizi ohledně schvalování státního rozpočtu, kdy by jeho nový subjekt mohl snadno využít nespokojenosti a nestability. Pokud plánuje založit stranu až na začátku příštího roku, mohl by se ocitnout v situaci, kdy ztratil původní energii a kdy veřejný zájem ochabne.
Otázkou také zůstává, zda Kalousek skutečně má schopnost zformovat nový politický subjekt s dostatečnou podporou. Jeho úspěch s TOP 09 byl nezpochybnitelný, ale politická krajina se od té doby výrazně proměnila. Česko je svědkem polarizace, kdy se stále více voličů přiklání k jasně vyhraněným pozicím a novým populistickým hnutím. Založit tradiční pravicovou stranu tak může být riskantní a Kalouskův úspěch již nemusí být tak snadno replikovatelný.
Na závěr se tedy nabízí úvaha: Je Miroslav Kalousek upřímný v úmyslu přivést na svět novou pravicovou stranu, nebo je to jen další kapitola v jeho politické kariéře plná mediálních hrátek a kalkulací? Možná si jen užívá pozornost a radostně sleduje, jak se politické kruhy třesou pod vahou jeho provokací. Pokud ovšem vážně uvažuje o založení nové strany, bude muset nabídnout více než jen kritiku stávajícího stavu a bude muset nabídnout vizi, která osloví voliče a přinese skutečnou změnu. Bez ní by mohl zůstat jen vzpomínkou na politickou hvězdu, která zářila, ale nakonec pohasla bez reálného dopadu.
prvnizpravy.cz
Bodejť by nechtěl! Voličsta idiotů je jak volů libtardů, a Píčr Mafiala je těžce nepopulární. Přímo umetená cestička k lizu! Jó, to když Kalda odcházel, tak s pozérským oušklebkem, že není už co rozkrást. To se ale šeredně spletl, nejdřív Bábišáh a pak Fyjalulin mu ukázali, že ještě líp se krade z nových státních megadluhů. Zatnete sekeru, a provize ze zakázek na jakoukoli kravinu se sypou ze všech stran! To je na založení nové partaje Bratrstvo Kradoucí, ech co to plácám, Kalousčí pracky, jak dělané!
Kalousek je zkušený politický hochštapler a TOP 09 je jeho podvodný marketingově-reklamní politický projekt, a to projekt relativně zdařilý. Kalousek ještě neodešel do politického důchodu.