Maďarská vláda podkopává základy EU … shodli se europoslanci!?
Sdílet článek:

JAN BARTOŇ

Viktor Orbán to zase v Europarlamentu „schytal“ a je otázkou, kolik to bude EU rozpočet stát tentokrát.

Když při posledním jednání Evropské rady odešel Viktor Orbán „na kávu“ a v jeho nepřítomnosti se EU dohodla o zahájení přístupových jednání s Ukrajinou, bylo to navíc komentováno i tím, že EU předtím schválila docela slušný balík miliard EUR pro Maďarsko. Ihned se také objevily zprávy o maďarském vydírání a evropští poslanci ze všech v EU vládnoucích stran připravili rozhodnutí o tom, že Maďarsko je zralé na vyloučení z EU. Zatím tedy „pouze“ z hlasování v Evropské radě.

Můžeme si o Orbánovi myslet ledacos, nicméně rozhodně to není politik neúspěšný. Vyhrál již kolikatery volby, dělá mu radost Brusel provokovat a navážet se do vedení Evropské komise. O Maďarsku jsem vlastně ani psát nechtěl, spíše o tom jak se podávají zprávy z Europarlamentu v ČTK.

Takže ČTK (České noviny) píší :

Maďarská vláda podkopává základní hodnoty EU, shodli se europoslanci

Štrasburk – Poslanci Evropského parlamentu (EP) se shodli, že současná maďarská vláda Viktora Orbána ohrožuje hodnoty, instituce a finanční zájmy Evropské unie. Maďarsko by podle jimi přijatého usnesení nemělo obdržet žádné další finance z EU, dokud se neprokáže, že spolehlivě napravilo nedostatky v oblasti právního státu a lidských práv. Europarlament rovněž zpochybňuje rozhodnutí Evropské komise, která loni v prosinci vyplatila Budapešti deset miliard eur (asi 252 miliard korun) z fondů EU den předtím, než Orbán jako jediný na summitu členských zemí zablokoval návrh na navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 a uvolnění dalších 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) pro Ruskem napadenou Ukrajinu…..Poslanci v souvislosti s “vydíráním” poukázali například na vyplacení deseti miliard eur den před hlasováním členských států o otevření přístupových jednání s Ukrajinou, Moldavskem a podmíněně i s Bosnou a Hercegovinou. Věc schválila Evropská komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou – jednou ze základních funkcí instituce je sloužit jako “strážkyně smluv” a “ochránkyně finančních zájmů EU”.

A závěr stojí za podtržení : Usnesení kritizující Maďarsko dnes podpořilo 345 europoslanců, proti bylo 104 a 29 se hlasování zdrželo. Většina českých europoslanců usnesení podpořila – proti hlasovali Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík (oba za ANO 2011), Kateřina Konečná (KSČM), Jan Zahradil (ODS), Ivan David (SPD) a nezávislý Hynek Blaško z euroskeptické frakce Identita a demokracie (ID).

Takže “shoda” jako hrom, že ano. Stačí, abychom si zavádějící titulek „progresivní“ ČTK dali do řádných souvislostí.

V Europarlamentu dnes zasedá více než sedm set poslanců. Parlament má 705 poslanců (stav od 1. 2. 2020), Česko zastupuje 21 poslanců. Počet poslanců z jednotlivých členských států určuje z podnětu parlamentu jednomyslným rozhodnutím Evropská rada (čl. 14 SEU). Volit mohou všichni občané Unie na území daného členského státu. Sídlem EP je Štrasburk (plenární zasedání), ale parlament pracuje také v Bruselu (výbory, schůze politických skupin) a Lucemburku (sekretariát). Základní pravomoci Evropského parlamentu jsou legislativní, rozpočtová a kontrolní. Také politická role Parlamentu v EU postupně roste.

Tolik wikipedie. Pro potrestání Maďarska tak hlasovalo 49 % ze všech poslanců, tipoval bych převážně z Německa, Francie, Španělska a Beneluxu. Zbytek buď nepřišel nebo byl proti. Je proto velmi „odvážné“ nazvat toto hlasování “shodou”, jak píše ČTK. Přítomní poslanci se neshodli a jen 72 % hlasovalo proti Maďarsku. Informačně správné by proto bylo , že Europarlament schválil rezoluci odsuzující Maďarsko za neplnění podmínek právního státu. To ale v ČTK nikoho nezajímá a je potřeba výrok Europarlamentu “tvořivě” upravit. Blíží se únorové jednání Evropské rady a je jasné, že za souhlas Maďarska bude zřejmě EU opět muset proplatit peníze, které mu na základě „neplnění podmínek právního státu“ dosud pozastavilo. Možná dalších deset miliard EUR. Tak dělá politiku Maďarsko.

A takto se mlžením o “shodě v Europarlamentu” dělá progresivní informační politika v ČTK.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. už aby je podkopala, protože ten euspolek gaunerů, zlodějů, plagiátorů a lumpů si zaslouží pozavírat

  2. S.No možná by pan premiér mohl zajet třeba do roku 1956 a poptat se svých předků zdá jedná správně.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*