Co v následujících letech čeká česko-ruské vztahy…
Přechodného období by mělo být využito k reflexi. Může se protáhnout a trvat i déle než rok. Zde bychom neměli urychlovat historii naší jednostrannou iniciativou. Je zřejmé, že nová česká politika k Rusku se bude tvořit teprve po volbách, snad i v kontextu potřebné aktualizace Koncepce zahraniční politiky. Již dnes bychom však měli být schopni mluvit o těch nejobecnějších principech, z nichž by měla vycházet tato diskuse i následná česká politika. Níže si dovoluji nabídnout komentované desatero principů, které by mohly tuto budoucí reflexi inspirovat.
- Česko by mělo vycházet z toho, že problém má Rusko. Způsobilo jej sobě i nám. Z hlediska reputace v Česku spáchal ruský stát sebevraždu. Ztratil důvěru, oslabil diplomaticky, zpravodajsky, ztratil šanci na strategickou zakázku, k níž však neměl být nikdy ani připuštěn. Z mnoha stran je vnímán jako agresor. Nebyli jsme to my, jehož komando podniklo bezprecedentní útok, nebyli jsme to my, kdo eskaloval vztahy po naší reakci a nebyli jsme to my, kdo vytvořil seznam nepřátelských zemí vymykající se diplomatické praxi. Rusko si v Česku zavařilo nadlouho dopředu.
- Vztahy musejí být zbaveny mýtu výjimečnosti. Část politické i expertní veřejnosti, považovala vztahy s Ruskem za svým způsobem výjimečné a hledala pozitivní agendu i tam, kde žádná nebyla. Česko musí vycházet z reálného hodnocení Ruska, které se k nám dlouhá léta nechová přátelsky i z jeho zahraničně-politických motivací.
- Jediným vodítkem naší politiky musí být naše zájmy a zájmy našich spojenců. Součástí relace by měly zůstat ty aktivity a politiky, které mají pro Česko přidanou hodnotu z hlediska našich zájmů.
- Hlavním principem našeho přístupu k česko-ruským vztahům by měla být naše (myšleno česká, ale i unijní) strategická nezávislost na Rusku. Plánovaný zákon o prověřování investic by měl být součástí tohoto širšího přístupu. To neznamená, že bychom měli přestat dovážet ruské suroviny nebo obchodovat. Pokud ekonomický vztah nedoprovází korupce a skryté zájmy proruských skupin, kdy existuje vzájemná výhoda, transparentní tržní mechanismy a v případě strategických surovin i diversifikace zdrojů a tras, je takovýto vztah zcela v pořádku.
- Nové promyšlení vztahů by mělo vést k rekalibraci ekonomické a strategicko-bezpečnostní dimenze. Převládající mantra ekonomické diplomacie nesmí překrývat zřejmý bezpečnostní rozměr našich vztahů. Bezpečnost nesmíme směnit za hypotetické ekonomické výhody, které vždy problematizovalo složité prostředí a absence kvalitního právního rámce. To však opět neznamená ekonomickou diplomacii opustit a přestat podporovat české podnikatele v Rusku hrající podle pravidel.
- Asymetrie ve velikosti zemí musí být minimalizována v diplomatické relaci. Česká vláda velmi odvážným a rozhodným krokem nastavila paritu na ambasádách, která musí být nadále opečovávána. Mírné navyšování personálu je nevyhnutelné, avšak není kam spěchat. Je třeba relaci znovu promyslet a postupovat koncepčně. Rusko má v Česku mnoho zájmů a proto musíme být schopni budoucí ruské požadavky uváženě a tvrdě zobchodovat.
- Součástí české zahraniční politiky musí zůstat podpora ruským demokratům, občanské společnosti i nezávislým novinářům při vědomí, že to nejsme my, kdo má měnit Rusko. Tato role patří výsostně ruským občanům a nikomu jinému.
- V EU a v NATO bychom měli být schopni přicházet s realistickou politikou k Rusku prostou nebezpečných iluzí. Měli bychom klást důraz na jednotu a v EU hájit „pět principů“, neboť nabízejí velmi dobrou strategii.
- Jedním z témat, které bychom měli poměrně rychle rozvinout, je kulturní diplomacie, která bude představovat skutečné Česko a nabízet alternativu ruské propagandě a jejím narativům o nás. Kulturní diplomacii můžeme dělat i online, což má v takto rozlehlé zemi velké výhody.
- Není kam spěchat. Vztahy jsou sice na bodu mrazu, ale na české straně není důvod je uměle rozmrazovat. Realita, kterou musíme přijmout, je taková, že po nějakou dobu bude česko-ruská relace tvořena počítáním diplomatů, aut, výsad, debatou o nemovitostech atd. Pořádek v těchto tématech, jakkoli přízemních, je základem nových vztahů na vládní úrovni.
O budoucí podobě česko-ruských vztahů se můžeme jen dohadovat. Stále se může odehrát mnoho věcí a také je to otázka na budoucí politickou reprezentaci i diplomacii na obou stranách. Je však důležité, aby tyto nové vztahy byly založeny na skutečné rovnoprávnosti, na adekvátnosti a aby se na naší straně opíraly o realitu bez iluzí a jasné vědomí našich zájmů.
tento fantasmagorický článek je doufám na svobodném světě omylem …..
Pomalu jsem přestala na SS chodit. Podle mého názoru, odchodem PeTaxe se z něj stává stále více úložiště mainstreamových článků typu Fendrych nebo Jaroslav Kojzar (kdysi Rudé Právo). Takže se plně připojuji k panu Hniličkovi.
Jako obvykle – je zde velký nepoměr nezi počtem přečtení (zde 114) a počtem hodnocení (zde 4).
Domnívám se, že sice články čte nyní mnohem více čtenářů, ale jejich kvalita nestojí za hodnocení.
Moc mě mrzí změna, kterou SS prošel po odchodu p. Závladského. Změna obsahová ruku v ruce se změnou vizuální způsobily nadbytečnost SS. Nedávno jsem byl nucen chvíli používat jiný telefon bez zapamatovaných nastavení a dalších aplikací a se značným znechucením jsem zjistil, že aniž bych přeroloval na hlavičku, nejsem ani po vizuální ani po obsahové stránce schopen odlišit stránky SS a PP. Provozovat dvě různé stránky s téměř shodným obsahem i vizuálem nedává smysl. Vzhledem k někdejší úrovni SS se navíc jedná o jednoznačný úpadek kvality. Dále mě mrzí, že nynější provozovatel naprosto nezohlednil výsledky ankety o změně vzhledu SS. Vyšla zjevně, jak nechtěl, ale stále si trvá na svém. Proč ji tedy vůbec pořádal?! Myslíte, že by z toho byl Petax šťastný?
To si ze stálých a věrných čtenářů asi nemyslí nikdo. Bohužel, zobrazuje to dnešní přístup sdělovacích prostředků a opakuji, pořád se nemůžu zbavit dojmu, že SS zvolna zapadá do mainstreamového proudu. Jasně, Petax taky dával prostor všem názorům, ale hlavně dával prostor uživatelům SS (nechtěnou analogii zkratky vylučuji), kteří nenásilnou formou SS utvářeli. To se tady neděje a volám po změně včetně grafiky apod. Pokud tedy není pozdě…