Ukrajinský prezident varuje před omezením pomoci
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Prezident Zelenskyj poskytl v tomto týdnu rozhovor pro časopis Economist, ve kterém varoval, že omezení pomoci může Ukrajince rozzlobit. Plus další zprávy ze světového tisku.

Subjektivní výběr ze světového tisku na téma Ukrajina. Kompletní zdroj informací na konci článku.

(1) Rozhovor pro časopis Economist

Časopis Economist o rozhoru napsal (překlad, zkrácení autor):

Ukrajinský prezident vyniká ve své schopnosti oslovovat západní veřejnost. Stále věří, že nejlepším způsobem, jak přesvědčit vlády, že stojí na správné straně, je tlak za pomoci médií. Bylo to veřejné mínění, které postrčilo vlády k tomu, aby navýšily dodávky zbraní na Ukrajinu v prvních dnech války. Omezení pomoci, říká prezident Zelenskyj, může rozlobit nejen Ukrajince, ale i západní voliče. Začnou se ptát, k čemu celé to úsilí bylo. Lidé to svým lídrům nezapomenou, pokud ztratí Ukrajinu.

Vítězství nepřijde zítra nebo pozítří, říká prezident Zelenskyj. Ukrajina si zaslouží vyhrát a Západ by ji měl podpořit. Bouchaje hlasitě do stolu, prezident Zelenskyj rovnou zavrhuje kompromis s Vladimírem Putinem. Válka bude pokračovat, dokud bude Rusko okupovat ukrajinské území.

Omezení pomoci Ukrajině válku jenom prodlouží, tvrdí prezident Zelenskyj. A znamenalo by to pro Západ rizika na jejich vlastním území. Není možné předvídat, jak by se zachovaly miliony ukrajinských uprchlíků v evropských zemích, pokud Západ nechá Ukrajinu na holičkách. Ukrajinci se obecně chovali dobře a jsou velmi vděční lidem, kteří jim poskytli přístřeší. Nezapomenou na tuto velkorysost. Ale nebyla by to pro Evropu dobrá zpráva, pokud by tyto lidi zahnala do kouta.

(2) Od příštího roku válečná ekonomika

Reuters, 12. září

Šéf Zelenského strany v parlamentu zdůraznil, že prezident již nemůže být dále odpovědný za dlažební kostky, stadiony, tenisové kurty a ostatní zbytečnosti. Počínaje novým rokem musí země zavést válečný rozpočet a nebudou peníze na takové věci. Pouze věci nutné k obraně a zbraně.

(3) Výhodná válka pro Ameriku

Známý americký ekonom Jeffrey Sachs, který více než deset let radil generálnímu tajemníkovi OSN, napsal otevřený dopis americkému senátoru Blumenthalovi, ve kterém píše (překlad, zkrácení autor):

Váš klíčový argument je následují: Američané by měli být spokojeni. Za méně než 3 % z našeho vojenského rozpočtu jsme umožnili Ukrajině, aby oslabila ruskou armádu o polovinu. To vše bez toho, aniž by zahynul jediný americký voják. Takové prohlášení je zavádějící a nemorální.

Selhání západních sankcí vůči Rusku odhalilo slabiny, ne sílu, amerického sankčního režimu. Co je zarážející, není jednota zemí NATO, ale jednota ostatních nezápadních zemí. Ještě horší je fakt, že smrt nespočtu ukrajinských občanů se nepočítá, protože to nejsou Američané.

(4) Setkání zemí G20 bez kritiky Ruska

BBC, 11. září

Setkání zemí G20, které se konalo v Indii, vyvolalo kritiku Ukrajiny. Závěrečné společné prohlášení se vyhýbá kritice Ruska a o válce hovoří jako o „válce na Ukrajině” místo původního termínu „válka proti Ukrajině”. Na závěr prohlášení říká, že „na téma ukrajinské krize existují různé názory”.

V porovnání s deklarací přijatou na setkání zemí G20 minulý rok neobsahuje text slovní spojení „ruská agrese”.

Rusko prohlásilo, že nečekalo shodu na textu prohlášení a že schválený text je krok správným směrem.

(5) Ženy do armády

CNN, 11. září

Všechny ženy s lékařským vzděláním, to jsou lékařky, sestry, zubařky a lékárnice ve věku od 18 do 60 let se budou muset od 1. října přihlásit do vojenské služby. Tyto ženy budou vykonávat vojenské povinnosti stejně jako muži. Podle ozbrojených sil musí zůstat na Ukrajině, neboť mohou být povolány do vojenské služby.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ukrajinci už by se mohli naštvat, vrátit se domů ze všech zemí EU, kam zdrhli a odstranit Zelenského z postu prezidenta. Pak rychle uzavřít mír a hlavně už nikam nezdrhat a budovat Ukrajinu. My bychom měli opět uzavřít hranice, kdyby měl zase nějaký Ukrajinec pocit, že tu může volně parazitovat. Fiala by měl dostat ultimátum na vystěhování ze země, nebo dlouhá léta v kriminále (případně to nechat na soudu ulice, která vlastizrádce trestá rychleji)

  2. No to už je skutečně na pováženou, nezlobte ukradince nebo se nase*ou. Koukejte se o tu Ukradinu řádně starat jak vám to nařídil strýček sam, vždť oni vám za to dodávají a dodají vše co mohou jako kuřecí, obilí, atd. atd. sice vše jedovaté a nakažené ale přeci to nebudou žrát oni nacisti byli a jsou jElita ne? Tak nezlobte Koksmana a posílejte hlavně penízky a zbraně, ještě máme dost babiček, dědečků a dětí které můžeme poslat do masomlýnku, tak to nezdržujte.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*