„Otevřeme svá srdce uprchlíkům,“ káže papež František




Sdílet článek:

Papež František vyzval v neděli během účasti na oslavách Světového dne uprchlíků Spojených národů k větší otevřenosti k migrantům a k uprchlíkům.

„Otevřeme svá srdce uprchlíkům; nechť se jejich smutek i jejich radost stanou i našimi vlastními pocity; naučme se od nich smělé odolnosti!“ naléhal papež na davy shromáždění na Náměstí Svatého Petra při svém každotýdenním andělském poselství a požehnání.

„A tímto způsobem všichni spolu přimějeme lidstvo, aby více srůstalo do lidské komunity, do jediné velké rodiny,“ dodával pontifik.

František tvrdil, že migranti a uprchlíci představují všechny ty, kdo jsou v dnešní společnosti vyloučeni, utiskováni a marginalizováni.

„Není to jen o migrantech,“ řekl ve svém každoročním poselství k Světovému dni migrantů a uprchlíků roku 2019. Je to i o „našich obavách; je to o „laskavosti“; o „naší lidskosti“; o „snaze, aby nikdo nebyl vyloučen.“

Je to o „postavení těch posledních na první místo,“ pokračoval. Je to o „celistvosti osobnosti, o všech lidech“; je to o „budování města Božího a lidského“; je to o „nás všech a o současnosti a budoucnosti lidské rodiny.“

Odmítání migrantů a uprchlíků se váže na „extrémní individualismus,“ tvrdil František, který následně vede ke „globalizaci lhostejnosti.“

„Ty ekonomicky nejrozvinutější společnosti zažívají rostoucí trend k extrémnímu individualismu, který v kombinaci s mentalitou utilitarismu posilovanou médii vytváří ‚globalizaci lhostejnosti‘,“ říkal papež.

„Proto to není jen o migrantech,“ řekl. „Když o ně vyjadřujeme starost, tak rovněž vyjadřujeme starost o sebe samé, o každého; v péči o ně rovněž všichni rosteme; když jim nasloucháme, tak rovněž dáváme hlas části sebe samých, kterou držíme skrytou, protože se na ni moc dobře nepohlíží.“

Papež ve svém poselství zopakoval přesvědčení, že odpor k masové migraci je nakonec živen strachem.

„Ty projevy skrblictví, které kolem sebe vidíme, v nás vybičují strach z ‚ostatních‘, z neznámých, marginalizovaných cizinců,“ říkal. „Vidíme to dnes zvláště tváří v tvář s příchodem migrantů a uprchlíků klepajících na naše dveře při hledání ochrany, bezpečnosti a lepší budoucnosti.“

Tyto pochybnosti a obavy „podmiňují náš způsob myšlení a jednání do té míry, že nás činí netolerantními, uzavřenými a snad i – aniž bychom si to uvědomovali – rasistickými,“ řekl. „V tomto smyslu nás strach zbavuje touhy a schopnosti střetnout se s jinými, s osobami odlišnými od nás.“

„Migranti, zvláště ti, co jsou nejzranitelnější, nám pomáhají číst příznaky doby,“ řekl na závěr. „Přes ně nás Pán volá k přeměně, abychom se osvobodili od výlučnosti, lhostejnosti a kultury zavrhování.“

Zvláště stěžejním rokem v papežově kampani ve prospěch migrantů a uprchlíků byl rok 2016. Toho roku si po návštěvě řeckého ostrova Lesbos jako „gesto přivítání“ papežským letadlem do Říma přivezl 12 muslimských uprchlíků.

Ve stejném roce František sloužil ve čtvrtek Mši Svatou uprostřed azylového centra místo ve Vatikánu, v níž jako součást ceremonie umyl dvanácti mladým uprchlíkům nohy.

V té době prezident Pontifikální rady pro povyšování nové evangelizace arcibiskup Rino Fisichella papežovo gesto nazval „prostým, leč výmluvným projevem“ pokorné služby a starosti o útrapy migrantů.

Také generální tajemník OSN Antonio Guterres nesmírně papeže Františka chválil za jeho úsilí imigrantům a uprchlíkům pomáhat.

Guterres v interview roku 2019 Františka chválil, zdůrazňujíc jeho „silný hlas ke klimatické krizi, k chudobě a nerovnosti, k multilateralismu, k ochraně uprchlíků a migrantů, k odzbrojování a k mnoha dalším důležitým otázkám.“

Guterres s papežem sdílí víru ve větší otevřenost k migrantům.

Počet lidí, kteří jsou nuceně vysídleni je „šokující a hrůzný,“ řekl. „Konflikty se stávají složitějšími a kombinují se s trendy jako klimatická změna, růst populace, rychlá urbanizace a chybějící potravinová bezpečnost, takže bohužel musíme předpokládat, že nucená vysídlení a humanitární zbídačení budou narůstat.“

„Věřím, že musíme splnit sliby sdílení odpovědnosti stanovené Globálním paktem o uprchlících,“ řekl. „Musíme obnovit plnění režimu mezinárodní ochrany uprchlíků.“

THOMAS D. WILLIAMS, PH.D.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Každý by se měl především postarat sám o sebe. Lidi co si vynucují pomoc bližního svého bych nakopal do prdele. A nejde jen o uprchlíky.

  2. Vatikán by měl především migrantům vydat zlato, stříbro, které získal při evangelizaci v Jižní Americe, Africe a Asii.
    Jak již navrhoval Maradona k Wojtylovi v 90. letech min. století

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*