Baleťák straší v hlavě
Sdílet článek:

Hvězdný italský novinář a ředitel Il Libero Vittorie Feltri v úvodním článku v novinách na evropské poměry nezvykle svobodně a navíc vtipně, což už se v prokurátorsky řízené Evropské unii vůbec nezná. Realita, nejen v Itálii, je čím dál víc měně uchopitelná. Italské noviny referují o tom, že divadlo Arcimboldo v Miláně zrušilo plánované taneční vystoupení Ukrajince Sergeje Polunina. Proč? Baleťák vyhlašuje do všech světových stran, že je putinovcem a nechal si tělo potetovat carovými podobiznami, což mu samozřejmě nebrání, aby byl vynikajícím umělcem, jinak by jeho vystoupení prestižní lombardská scéna nenaplánovala.

Osobně neoceňuji ruského cara, ale pokud si ho někdo váží, je mně to lhostejné, na druhé straně též kyjevský komik, který pokračuje ve válčení také s italskými zbraněmi, nepočítaje kontribuce ostatních evropských států a dodávky z USA, mi není vůbec sympatický. Nebrání mi to, abych respektoval jak Vladimírovy, tak Zelenského fanoušky. Každý má právo vyjadřovat svobodnou sympatii ke komu chce. Pokud je umělec dobrý a stojí za vidění, je jedno, kterým směrem jdou jeho preference. Nevěřím, že Miláňané si koupily lístky do Arcimbolda, aby naslouchaly Poluninovým rozkladům nebo šmírovali pod jeho slipy, ale aby viděli jeho úžasné obraty v prostoru dokazující taneční schopnosti. Je absurdní spojovat jakékoliv ideologie s protagonisty nějakého představení. Sympatie pro divadelní hvězdu by měly mít základ v umění a ne v sympatiích pro Gaia nebo Sempronia. Názor každého na jakoukoliv osobnost je ovlivněn politickou vírou a ne profesní kompetentností, ať už dělá cokoliv.

Dnešní dny jsme svědky jiné invektivy, prezident senátu La Russa v projevu zmínil založení MSI (italské sociální hnutí), které se pak transformovalo do Alleanza Nazionale (AN) a nyní jsou z nich Fratelli d´Italia. Invektiva obvinění z fašismu padla na druhého muže ve státě, zakladatel MSI Giorgio Almirante nebyl fašistou, jinak by ústava vůbec nedovolila, aby se stal členem parlamentu. AN se aktivně účastnila Berlusconiho vlády, její šéf Fini se stal prezidentem sněmovny, nikdo ho tenkrát neosočoval z fašismu a dnes po letech tento typ invektiv. La Russa je fašistou jen proto, že připomněl debut stranu MSI, matku všech pravicových směrů. Po právu fašismus nemá občanská práva, ale na druhé straně se dnes vůbec neregistrují manipulace Stalinových vnuků s ricinovým olejem. Stalin má sice velkou zásluhu, že zabil tolik komunistů, jeho soudruzi jsou dodnes veřejně uctíváni (pohrobci v partito democratico). Pro rudé je tato hanebná nostalgie legitimní, pro všechny ostatní je nostalgie zakázána. Založení komunistické strany se ve velkém oslavuje a nikdo nemá odvahu proti tomu něco říct.

LIBOR ČÍHAL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*