Angela Merkelová o Ukrajině
Sdílet článek:

Bývalá německá kancléřka včera v interview ve Spiegelu vysvětlila, jak se věci mají kolem Ukrajiny a kde jsou důvody války. Bohužel kancléřštiny vývody se v českých veřejných médiích zastírají, bez vysvětlující instruktáže režimních poskoků se nikdy nic podobného neuvede. Důvody vedoucími k válce, kterými běžně argumentují česká média, kancléřka neuváděla. Merkelová s Ukrajinou velmi sympatizuje, ale Německo nemusí být první, kdo dodá Ukrajině tanky?! Bývalá kancléřka implicitně zproblematizovala současný politický model nazývaný liberálně demokratický, žena, o které jsme se domnívali, jak obrovskou mocí oplývá, v několika variantách opakovala, že ji bylo někým zabráněno otevřít řešení ukrajinského problému, o jehož krvavém konci měla tušení. Kdo je ten někdo nebo něco v pozadí evropské demokracie? Z hovoru Merkelové jasně vyplývá, že to byla degradující situace kolem donbaských republik a ignorování Minských dohod, které dovedly Putina k osudovému rozhodnutí. Pro Merkelovou nebylo rozhodnutí o zahájení války překvapením.

“V létě 2021 po setkání Putina s Bidenem, jsem chtěla s Macronem dojednat nezávislý evropský formát diskuzí s prezidentem Putinem v Radě Evropy. Někdo byl proti a já jsem neměla sílu to posunout dál.” Merkelová prohlásila, pokud by byla dál kancléřkou, za každou cenu by se snažila jednat s ruským prezidentem, podle jejích slov, pokud je politická vůle, je možné vše řešit za stolem rozhovorů zainteresovaných stran, je přesvědčena, že i dnes je nutný dialog, je velkou chybou, že se to odmítá.  Merkelová vždy argumentovala, že skutečný mír v Evropě může být dosažen pouze v součinnosti s Ruskem. V hovoru nespecifikovala, kdo stál v Evropě nebo v Americe proti její mírové iniciativě. Merkelová řekla, že po návštěvě v Moskvě v létě 2021 pochopila, že nemá na ruskou stranu špagát, “pocit byl velmi jasný, v termínech politické hry jsem už neměla sílu, čas odezněl a Putin kalkuluje jen se silou.” Tvrdilo se, že to byla Merkelová, která Putina přesvědčila o podepsání Minských dohod, které v roce 2015 válku zastavily, Putin též v jednom hovoru prohlásil, že největší jeho životní chybou bylo, že uvěřil Evropě, a pravděpodobně měl na mysli právě tuto záležitost. Merkelová říká, že nelituje odchodu z kancléřského postu, pro řešení nastupujících vnitřních a vnějších problémů byli potřeba noví lidé s novými přístupy, Tady se Německo moc netrefilo, noví lidé nemají žádné přístupy. Merkelová litovala, že nedokázala prosadit řešení nejen ukrajinského problému, ale i konfliktů v Moldávii, Sýrii a Libyi, nyní si užívá důchodu a píše memoáry.
LIBOR ČÍHAL
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Snaha západní Evropy vypořádat se s Ruskem se datuje od přelomu 17. a 18. století, kdy Rusko nabylo velmocenského postavení. Je paradoxní, že přes to neustálé strašení Ruskem Rusové zatím do západní Evropy nikdy nevstoupili, na rozdíl od západoevropských invazí do Ruska v době Napoleonovy Francie, v době občanské války v Rusku po VŘSR a nakonec v době Hitlerova Německa. I současná proxy vákla mezi Západem a Ruskem se odehrává na území východní Evropy bezprostředně u ruských hranic.

  2. Snaha zapadni Evropy byla mirove obchodovat s RF a nezbrojit.To se ukazalo jako chyba,kdy ji chybi mnozstvi zbrani na obranu protoze s zadnou valkou nepocitala.Naopak diktator s valkou pocital a zbrani na niceni sousednich statu ma dost.Z teto chyby se svet pouci.Neverit diktatorum co rikaji,ale pouze lze cekat co udelaji.(pry pouze vojenske manevry na svem uzemi),a svet veril.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*