Co islám vůbec znamená a jak má islám nahlížet na ne muslimy?
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Náhledy alžírského spisovatele Sansaal na Evropu a imigrační problém často publikují pravicové infoservery, spisovatel dostal v Paříži literární cenu Constantinople a pří té příležitosti poskytl hovor Figaru. Na evropské problémy existuje řada složitých vysvětlení, jako třeba průlomem archaického a primitivního do postmoderního se vysvětluje strach z afghánských imigrantů nebo z pfizzer-leyen vakcín. Jednoduchá vysvětlení jsou ovšem nejnosnější. Když vidíme v Právu sedícího Fialu a stojící Černochovou opodál, v prvním vjemu má mozek tendenci se domnívat, že jde o záběr do kýčově naformátované svatyně nějaké bigotní sekty typu Peoples Temple Jamese Jonese. Na fotografii je kýčové úplně všechno, včetně těch dvou, i Viliam Široký, když už něco podepisoval, věděl, jak má vypadat exteriér kolem. Po přečtení oč jde, je jasné, že první reflex mozku byl správný, jde o náboženský akt fanatické sekty natovští bratři. Spisovatel Sansal ve Figaru ozřejmuje na příkladě Muslimských bratrů nebezpečí spojená s podobnými sektami pro civilizovaného člověka. Přechod od akceptovatelného náboženství a pragmatického typu spojenectví k fanatické ideologii nebývá tak snadno rozpoznatelný. Paralela obou procesů je překvapující.

Sansal říká, že v podstatě se jedná o dva procesy, de-civilizační proces a civilizační šok. Podle Sansala je de-civilizační proces francouzskou i evropskou realitou, je to pozorovatelná realita. Proč k tomu došlo, dá se vůbec žít bez civilizace? Civilizace stejně jako lidský organismus mají své choroby, civilizace se nachází ve stavu permanentní transformace. Západní civilizace, a trvá to už dlouho, se přestala vyvíjet, osvícenská epocha je dávnou vzpomínkou, která mladým nic neříká. Lépe je mluvit o kolapsu. Způsobily to elity, je možné, že nebyly kompetentní, ztratily vitalitu a iniciativu a rozložily se. A v této situaci přijde velká historická výzva. V Evropě se mluví o islámismu, ale je to jenom způsob, jak zamaskovat podstatné. Civilizace, která se ustavila ve Francii se jmenuje islám, islámismus není islám, je to vulgární politicko-náboženské hnutí, které trvá už od počátků islámu. Vzniklo uvnitř rigorózní islámské školy hanbalit, odtud taky pochází wahhabismus, na nějž se dnes Muslimští bratři odvolávají a kam promítají své vlastní invence.

V islámu se řadu staletí vedou debaty, co islám vůbec znamená a jak má islám nahlížet na ne muslimy. Muslim se nachází v situaci permanentní debaty, radikalizace jedněch vede k radikalizaci dalších. Muslimští bratři jsou dnes diskrétní pěstí ve Francii, jsou jich už tisíce, dobře organizovaní, přítomní v každé ulici a vždy připraveni zahájit akci. Díky jim, a nejen jim, se islámismus ve Francii rozšířil. Mají cíle, program, instituce a vybudovanou strukturu ve všech částech francouzské společnosti. A francouzský stát a společnost se ještě tážou, koho mají před sebou. Islám je jinou záležitostí, je to druhé nebo dokonce první nejrozšířenější náboženství na světě, je to civilizace, umma se svými nesčíslnými institucemi. U Muslimských bratří se začíná prostou agitkou, vyšší kádry pracují s občany z nejbližšího okolí, jiní se školou, agitují v mešitě, mají vrcholné kádry na regionální a národní úrovni, která je součástí nadnárodní struktury. Pokud se Muslimští bratři mohli tak silně etablovat, je jasné, že něco ve společnosti museli zničit a vetřít se na toto místo. Ve Francii se etablovali neuvěřitelně rychle. Podle Sansala se blíží rozhodující konfrontace, Bratři čekají na nejpříhodnější okamžik. Myslí v dimensi Evropy i světa, bez problému jsou schopni expandovat své operace do Itálie, Belgie a jinde. Podle Sansala se dá říct, že islamizace společnosti je vítězství zahalené hlavy spíš než vítězství islámu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*