Novinky

Statisíce zneužitých dětí – jaká je budoucnost katolické církve ve Francii?
Sdílet článek:

„Pokud nebudeme brát zprávu vyšetřovací komise vážně, církev ve Francii už nebude mít budoucnost,“ varuje štrasburský arcibiskup Luc Ravel. Teprve nedávno průzkum ukázal, že věřící v Boha jsou ve Francii poprvé v menšině.

Statisíce obětí

Komise pro vyšetřování zneužívání ve francouzské katolické církvi odhaduje, že od roku 1950 bylo kněžími nebo řeholníky sexuálně zneužito přibližně 216 000 nezletilých. Počet obětí se zvýší na 330 000, pokud se započítají i pachatelé, kteří působili jako laici v katolických institucích.

Komise má jasné představy o tom, co by církev měla nyní dělat: dva důležité požadavky se týkají odškodnění obětí a prolomení zpovědního tajemství. V obou případech – navzdory veškerému zděšení a jistě upřímnému soucitu s oběťmi – se ve vedení církve již zvedl odpor.

Není pochyb o tom, že oběti by měly dostat finanční pomoc. Francouzští biskupové se na tom shodli již v roce 2018. V současné době je plánován fond ve výši pěti milionů eur. Hlavním sporným bodem je, odkud by se měly peníze vzít. Komise výslovně doporučuje, aby věřící nebyli vyzýváni k financování fondu.

Zdá se však, že církev s tím nyní přece jen počítá. „Doufám, že nám určitý počet věřících pomůže,“ říká Eric de Moulins-Beaufort, předseda biskupské konference. Katolické laické sdružení reagovalo rozhořčeně: „Klerikalismus nás nechal narazit do zdi a teď to mají napravit laici,“ řekla časopisu Mediapart Paule Zellitchová, předsedkyně francouzského laického sdružení.

Nutnost hluboké reformy

Citlivá je také otázka zpovědního tajemství. Komise doporučuje, aby kněží měli možnost nahlásit podezřelé pachatele policii, pokud se o případech zneužívání dozvědí během zpovědního rozhovoru. Předseda biskupské konference na to zareagoval, že to je neuskutečnitelné: „Zpovědní tajemství je silnější než zákony republiky.“

Na příštím plenárním zasedání francouzských biskupů v listopadu v Lurdech bude o čem diskutovat. Kromě vyrovnání se s případy zneužívání musí katolická církev ve Francii podle názoru komise přistoupit k rozsáhlé reformě. Ta se musí vypořádat i s „narušenou sexuální morálku“, která k dramatu přispěla, uvedla komise.

„Sexuální zneužívání bylo považováno za ,hřích těla‘, za přestupek proti požadavku cudnosti kněží, ale ne za útok na fyzickou a psychickou integritu člověka,“ říká předseda komise Jean-Marc Sauvé. Celibát katolických kněží podle něj není příčinou zneužívání, ale situaci ještě zhoršil.

V katolických farnostech nyní panuje velká nejistota, jak se vypořádat s otřesnými čísly a krizí důvěry. „Jsme hluboce rozrušeni, rozrušeni, zdrceni,“ napsal jeden pařížský kněz svým farníkům prostřednictvím aplikace WhatsApp a pozval je ke společnému rozhovoru. (afp/oz)

původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Je to názorná ukázka, že tahle asiatská ideologie není kompatibilní s evropskou civilizací. Jinak to odškodnění by skutečně měli platit věřící, protože oni ty pachatele drželi u moci. Tím, jak té víře a jejím hlasatelům lezli do zadku. Alespoň to pro ně bude poučení a pro jiné také. Stejně tak by měli muslimové speciálními daněmi přispívat na odškodnění po činech islámských teroristů.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*