Umožní Senát Andreji Babišovi, aby jako zastupující prezident nařídil zastavení svého trestního stíhání?
Sdílet článek:

Řadu lidí překvapil slovní výpad, který směrem k zaměstnancům Kanceláře prezidenta republiky provedl dosluhující předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Mnohým spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana současný premiér vyhrožoval vyhazovem, pokud na něj přejde část pravomocí prezidenta republiky, v případě pokud by obě komory parlamentu na návrh Senátu podle článku 66 Ústavy odhlasovaly, že prezident republiky není schopen vykonávat funkci.

Mě to až zase tolik nepřekvapilo. Po 2 letech práce v Evropském parlamentu znám nejen slova Andreje Babiše, jimž se doma prezentuje jako zásadní odpůrce Bruselu, ale i jeho činy a hlasování v Evropské radě. Před volbami do Sněmovny tvrdil, že je odpůrcem Zeleného údělu a všech možných zákazů, které v jeho rámci Komise navrhuje. Na Evropské radě však hlasoval jak pro schválení Zeleného údělu, tak i Víceletého fiskálního rámce pro léta 2021 až 2027, který 35% rozpočtu EU vyčlenil na projekty Zeleného údělu. Hlasoval i pro schválení Fondu obnovy, jimž si EU půjčila na kapitálových trzích 750 miliard eur a za jejichž splacení ručí členské státy – včetně ČR. A hlasoval i proto, aby 45% půjčených peněz bylo utraceno za stejné projekty, jako jsou v Zeleném údělu. Tedy za dotace fotovoltaických a větrných elektráren, elektromobilů jejich nabíječek.

Někteří z Vás se možná v duchu ptají, co vedlo Andreje Babiše k tomu, aby se takto hulvátsky navezl do spolupracovníků prezidenta Miloše Zamana, jenž mu i přes opakované zrady do poslední chvíle kryl záda? Domnívám se, že to mohl způsobit fakt, že si dobře přečetl celý text Ústavy. A zjistil, že podle článku 66 „v případě nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší přísluší předsedovi výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2“.

Pro Andreje Babiše je extrémně zajímavá pravomoc podle článku 63 odst. 1 písm. j), která prezidentu republiky svěřuje právo „nařídit, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo“. V případě, pokud by podle článku 66 Ústavy Sněmovna na návrh Senátu odhlasovala, že Miloš Zeman není schopen vykonávat svůj úřad, mohl by předseda vlády Andrej Babiš nařídit zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a dalších obviněných v cause Čapího hnízda.

Miloš Zeman před volbami i během výkonu funkce prezidenta republiky opakovaně vyhlásil, že nikdy nehodlá tuto pravomoc použít. Opakovaně veřejně prohlásil, že nikomu abolici neudělí.

V rozhovoru, který kolega europoslanec Alexandr Vondra poskytl před volbami pro Parlamentním listům, radil kolegům z ODS, aby pro Andreje Babiše připravili „zlatý most“, po němž by odešel – jinak se jej nezbaví. Tento zlatý most, který má Andreji Babišovi umožnit odejít ze Strakovky jako bezúhonný občan, už senátoři začali stavět.

Při jednání se zemědělci jsem byl mnoha z nich varován před spoluprací s Andrejem Babišem. Řada zemědělců mě upozorňovala, že každý, kdo si kdy zadal s Agrofertem, na to vždy doplatil. Předseda vlády podle vyjádření pro tisk směrem ke spolupracovníkům prezidenta republiky ukazuje, že ani hlava státu by nemusela být výjimkou z tohoto pravidla.

MUDr. Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*