Nastává změna v post-trumpovských vztazích mezi Vatikánem a USA




Sdílet článek:
Papež František se 14. května setkal s Johnem Kerrym, vyslancem Bidenovy administrativy pro klima, po konferenci za zavřenými dveřmi na téma „Snění o lepším restartu“ pro globální ekonomiku.

Kerry je jedním z prvních amerických představitelů, kteří se s papežem Františkem setkali od začátku pandemie covidu-19, a prvním mezi členy Bidenovy administrativy.

Papež František se údajně odmítl setkat s tehdejším ministrem zahraničí Mikem Pompeem v září 2020 poté, co Pompeo před svou účastí na konferenci o náboženské svobodě, kterou sponzorovalo americké velvyslanectví při Svatém stolci, vyslovil sžíravou kritiku politiky Vatikánu vůči Číně.

Nedávné výsledky Vatikánu v oblasti lidských práv v Číně mohou souviset s jednáním s Pekingem o postavení katolické církve. Zprávy týkající se probíhající a utajované čínsko-vatikánské dohody – včetně prohlášení předních odborníků na tuto problematiku, jako je hongkongský kardinál Joseph Zen – obsahují tvrzení, že dohoda zahrnuje mlčení Vatikánu o čínském náboženském a společensko-politickém pronásledování.

Nedávné Kerryho svědectví před výborem pro zahraniční vztahy Sněmovny reprezentantů silně kontrastuje s postojem Trumpovy administrativy. Kerry například uvedl, že zatímco Bidenova administrativa uznává znepokojivé souvislosti mezi výrobou solárních panelů a čínskou otrockou prací pronásledovaných skupin – například Ujgurů –, její politika je taková, že „klima je existenční“ záležitost a „Čína musí být součástí řešení“.

rozhovoru pro Vatican News, který následoval po setkání s papežem Františkem, Kerry vysvětlil, proč je pro něj setkání s papežem důležité, a uvedl: ,,Papež je jedním z velkých hlasů rozumu a přesvědčivých morálních autorit v otázce klimatické krize.“

„Je mimořádně výmluvný ve své výzvě lidem, aby se vzchopili, byli rozumní a žili svou odpovědnost coby lidské bytosti při péči o Boží stvoření. Protože stojí nad politikou a mimo každodenní shon, národnostní konflikty atd., myslím, že dokáže lidmi trochu otřást a přivést je k jednacímu stolu s lepším smyslem pro naši společnou povinnost.“

Konference, které se Kerry zúčastnil, zahrnovala vysoce postavené světové hospodářské představitele, ale byla uzavřena pro veřejnost a tisk.

Témata diskuse podle brožurky vydané sponzorující vatikánskou Papežskou akademií věd a Papežskou akademií sociálních věd zahrnovala „odpuštění dluhů rozvojovým zemím a mezinárodní a fiskální architekturu“ a „změnu klimatu a udržitelnou a spravedlivou transformaci energetického a potravinového systému“.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*