Příliš triumfální na pouhou pracovní návštěvu
Sdílet článek:

LUBOR ČÍHAL

Návrat ruského prezidenta na mezinárodní měl impozantní kulisu, prezidentský Il-96 spektakulárním způsobem doprovázely čtyři stíhačky Su-35C s raketami. V Emirátech a Saúdské Arábii prezidenta čekaly zřídka viděné pocty, letečtí akrobaté v Emirátech barvili oblohu v barvách ruské vlajky. Na druhé straně německý prezident Steinmeier při návštěvě v Kataru musel nějakou chvíli trapně skotačit na schůdkách letadla než přijeli oficiální činitelé, Arabové ho zesměšnili před celým světem. V Saúdské Arábii následník trůnu nechal před pár dny Blinkena čekat celou noc na přijetí. I setkání následníka s Bidenem bylo velmi chladné. V arabském světě rozhodují gesta, náznaky, dlouhodobá loajalita, čest, věrnost, síla atd. a do těchto kategorií jim ruský prezident dobře zapadá, nemůžeme se divit, že tam nepatří Leyenová, Blinken, Macron, Fiala a podobná společnost. Dá se předpokládat, že Arabové dobře anticipují průběh ukrajinské války, pokud by Rusku hrozila porážka, určitě by prezidenta nevítali s takovou pompou. Evropa se ekonomicky zruinovala, přitom ruský růst v 2023 se očekává kolem 3%, Zelenský je u konce a Putinovi generálové odrazili ukrajinskou ofensívu.

Arabové vidí v Putinovi hlavního protektora globálního jihu před hegemonními manipulacemi Západu, fascinuje je fakt, že šéf jednoho státu má odvahu se postavit koalici 50 nejmocnějších zemí, které Ukrajinu vyzbrojují. Putin s Araby diskutoval scénáře řešení konfliktu v Gaze, Rusko může hrát významnou roli v řešení konfliktu, má blízko ke všem účastněným stranám včetně Izraele a Íránu, s jehož prezidentem se dnes v Moskvě Putin sešel. S arabskými lídry prezident jednal o situaci v Sýrii, Súdánu, o spolupráci v rámci OPEK, o ukrajinské válce a o integraci Emirátů a Saúdské Arábie do Brics, kterému Rusko od ledna příštího roku předsedá. S Putinem letěla velmi silná delegace, včetně dvou vícepremiérů, šéfky národní banky a dalších významných ekonomických činovníků. Emiráty patří k největším investorům do ruské ekonomiky. Se Saúdskou Arábii byly podepsány dohody o spolupráci v atomovém a kosmickém průmyslu.

Pro katarskou televizi Al Džazíru je Putin nejvlivnějším světovým lídrem na Blízkém východě, západní sankce proti Rusku v zemích Blízkého východu propadly. Times of India vidí v Putinově cestě projev sebedůvěry Ruska na světové scéně a důkaz strategického obratu v ukrajinské válce. Ve vnitřní politice se podle ToI Putinovi podařilo usmířit opozici a ekonomicky stabilizovat zemi. Rusko je důležitým členem Opek a rozhodnutí zdali ještě víc redukovat dobývání ropy bylo vážným tématem rozhovorů. Přes Putinovu sebedůvěru ovšem konec ukrajinského konfliktu zůstává nepředvídatelným. Nejbližší týdny a měsíce budou rozhodující pro průběh této války.

Přijetí ruského prezidenta dokazuje, že o žádné jeho izolaci nelze mluvit, jak se domnívají evropská média, která stojí do té mimo realitu, že je na místě otázka, je-li tento způsob mapování reality dlouhodobé udržitelný a není-li to směrovka do pekla pro všechny. V Il Giornale se píše, že přijetí nemohlo už být víc vřelé a víc spektakulární, podle novin ruského diktátora stíhá mezinárodní soud za kolosální válečné zločiny, 700 000 ukrajinských dětí ukradeny ukrajinským rodičům a deportovány do Ruska. Po přečtení této absurdní lži nemá cenu brát tyto noviny vážně, po Berlusconiho smrti se nasměrovaly do nejtrapnějšího mainstreamu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Krom toho, že se poblblý Západ sám dostal do izolace a maká na své fatální destrukci, pro Putina to triumfální přijetí znamená ještě pevnější pozici na domácí scéně. I těm pitomejm rusáckejm libtardům musí být jasné, že Putin je pro arabáče rovnocenný pán, kdežto poblblo ze Západu jen podřadný kmán. Ach jo, kam jsme to na tom Západě dopracovali?

  2. D.Zivot pod těmito pány je jenom krásný nekonečný sen.Tak si ho tam můžete jít vyzkoušet.Je s podivem že tam ještě nejste.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*