Manifest vraha
Sdílet článek:

Mladík se radikalizoval v prostředí amerických neonacistických internetových diskusních fór a pravděpodobně nebyl součástí domácí extremistické scény.

Pachatel dvojnásobné vraždy byl podle dosud známých informací stoupencem pravicového extremismu. Důkazem toho je 65 stránkový manifest, který vydal, aby svůj čin vysvětlil nebo „ospravedlnil“.

Jeho hlavním poselstvím je antisemitismus. Antisemitismus jako vystřižený z nejkřiklavějších projevů Adolfa Hitlera.

Celý svět je podle něj zotročen sionistickou okupační vládou, „kterou řídí kabala zákeřných židovských krys a jejich zrádných spojenců“. Jedno centrum má v USA a druhé v Rusku (uvádí dokonce i vlivný okruh Vladimíra Putina – z dvaceti jmenovaných je osmnáct Židů).

Tato dvě centra sice bojují proti sobě, ale jejich cíl je stejný – zotročení bílé rasy. „Potřebují poslušnou masu humanoidního dobytka, který bude bez otázek poslouchat, který bude bez otázek pracovat a který bude bez otázek konzumovat nejnovější výrobky,“ píše.

Za nástroj sionistické nadvlády označuje také pandemii – zejména protipandemická opatření a očkování. Ty měly podle něj sloužit židovským elitám k otestování bílého obyvatelstva, aby zjistily, jak je přístupné omezením – jaké procento lidí se podvolí okamžitě, jaké po mírném nátlaku a jaké se vzbouří.

Jediným řešením nápravy společnosti a osvobození bílé rasy je podle něj konečné vyhlazení Židů „od novorozence po nejstaršího rabína“.

Židé pro něj byli „talmudským parazitem“, „gangrenózní tkání“, kterou je třeba z těla lidstva odstranit.

Toto odstranění vyžaduje násilí velkého rozsahu. „Jak chcete deportovat nebo odstranit desítky milionů rasových vetřelců a dalšího různého odpadu, který okupuje naše území, aniž byste se uchýlili k násilí? Myslíte, že odejdou sami?“

Jeho manifest je podobných prohlášení plný, až dojde k závěrečnému prohlášení: „Holocaust se nikdy nestal. A pokud ano, zasloužili si to. Škoda, že práce nebyla dokončena. Nyní je na nás, abychom tuto drobnou chybu napravili. 6 milionů byl jen prolog, příště 20,7 milionu!“

Cíl jeho útoku – gay bar – byl podle jeho vlastní definice malý a bezvýznamný a jeho zničení nepřinese zásadnější změny. Velkým cílem jsou politici a podnikatelé, kteří mají moc. A opět – jsou to samozřejmě buď Židé, nebo ti, které ovládají.

Sám sebe definoval jako ateistu/agnostika, nejvyšší hodnotou pro něj byla příslušnost k rase. Dokonce i rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které zrušilo precedentní rozsudek Roe vs. Wade, vnímal rasovou optikou. Považoval to za falešné vítězství, protože do značné míry povede k tomu, že chudé černošské ženy nebudou moct jít na potrat, čímž počet černošské populace v USA.

Tento jeho názor není náhodný; sám uvedl, že se inspiroval především neonacistickými konspiračními kruhy v USA. Sledování streamu ze střelby na Novém Zélandu, při níž bylo v mešitě zabito nebo smrtelně zraněno 51 lidí, mu definitivně „otevřelo oči“.

Svou náklonnost k severoamerickému neonacistickému prostředí dokládá také propagací slavných 14 slov Davida Edena Lanea o zabezpečení bílé rasy, pro jejichž naplnění je podle něj třeba udělat cokoli.

Takový profil a dokument splňuje všechny znaky pravicového extremismu. Je zde antisemitismus, rasismus, oslava násilí, popírání holocaustu, výzvy ke genocidě.

Zpráva SIS vraha zřejmě popsala, ale neidentifikovala

Slovenská informační služba se zabývá monitorováním dění na pravicově extremistické scéně (nejen) na Slovensku.

Každý rok vydává zprávu o své činnosti, která obsahuje obecná prohlášení, jež mohou být zveřejněna. Konkrétní zjištění jsou předávána ústavním činitelům a orgánům činným v trestním řízení.

V případě pravicově extremistické scény lze v posledních letech pozorovat především to, že se tato subkultura zaměřuje na využívání romské problematiky, která někdy ustupuje do pozadí jiným celospolečenským jevům. „Dalším „evergreenem“ je zpochybňování členství Slovenska v NATO a EU.

Například v roce 2015 se v této komunitě stala významným tématem uprchlická krize a v letech 2020 a 2021 byla zpochybňována pandemie covidu, respektive očkování.

Aktivity pravicových extremistů se z velké části soustřeďují na internetu, konkrétně na sociálních sítích, kde si vyměňují názory na Romy, uprchlíky a LGBT komunitu a vzájemně se povzbuzují k vyjadřování nenávisti a výzvám k násilí či genocidě.

V roce 2019 SIS monitorovala také reakce slovenské pravicově extremistické scény na teroristický útok na Novém Zélandu – střelce Brentona Tarranta, kterým se inspiroval i tento vrah.

„SIS věnovala zvýšenou zpravodajskou pozornost reakcím příznivců slovenské scény PEX na teroristický útok na Novém Zélandu dne 15. března 2019 a informovala příjemce zákona o okolnostech pobytu Brentona Tarranta (občana Austrálie), pachatele uvedeného útoku, na území Slovenska v roce 2016. V této souvislosti SIS poukázala na to, že útočník během svého pobytu na Slovensku nenavázal žádné osobní kontakty s představiteli slovenské PEX (pravicově extremistická scéna, pozn. red.),“ píše SIS ve své zprávě.

Zmiňuje se však také o novém fenoménu tzv. solitérů: „Služba upozornila příjemce ze zákona na zvyšující se míru radikalizace na scéně PEX v Evropě, která se ve sledovaném období projevila novým fenoménem – individuálními násilnými/teroristickými útoky, které provádějí stoupenci krajně pravicové ideologie bez přímé organizační podpory tradičních organizací PEX.“.

Tento fenomén útočníků bez zjevné širší podpory byl dříve znám především z islamistických teroristických útoků. Pravicoví extremisté tak zřejmě převzali tento způsob boje od svých deklarovaných nepřátel.

Pachatel dvojnásobné vraždy v Bratislavě byl sice velmi aktivní na sociálních sítích, kde nepokrytě prezentoval své názory, ale převážně v anglofonním prostředí, ve zmíněných diskusních klubech neonacistické scény v USA.

SIS ani orgány činné v trestním řízení si ho tak nepovšimly.

Podle aktuálně dostupných informací se vrah radikalizoval v tomto prostředí, nebyl součástí domácí extremistické scény a jeho vnímání světa bylo pravděpodobně jen okrajově ovlivněno domácí slovenskou politickou a společenskou situací.

Přestože ve svém manifestu také píše, že pokud selže, budou ho následovat další, je pravděpodobné, že byl jedním z tzv. osamělých útočníků. Ačkoli se inspiroval nacistickou terminologií a bestiální genocidou Židů ve 30. a 40. letech 20. století, povzbuzen podobnými činy v zahraničí, vytvořil si vlastní svět a vlastní filozofii, aby ospravedlnil činy, které se chystal spáchat (vražda v gay baru měla být jen malým, zkušebním prvním krokem).

S těmito typy útočníků mají problém i lépe technicky a finančně vybavené zpravodajské služby než je SIS.

Je pravda, že po boji je snadné být generálem a pachatelova minulá online aktivita najednou ve světle hrůzného činu jasně ukazuje, co plánoval. Svůj manifest však zveřejnil až po vykonání vraždy.

Postoj.sk

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*