Němci se snaží vymanit z ruské závislosti




Sdílet článek:

Německo se do podzimu může zbavit závislosti na ruském uhlí a do konce roku možná na ruské ropě, do poloviny roku 2024 pak může být země nezávislá i na ruském plynu. Oznámil německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

Německo se po ruské invazi rozhodlo posílit svou energetickou bezpečnost, která je nyní odkázána na dodávky energetických surovin z Ruska. Habeck v uplynulých dnech nicméně opakovaně varoval, že rychlé odpojení není možné.

Nejrychlejší postup bude podle Habecka v odklonu od ruského uhlí, kde v řádu týdnů očekává snížení závislosti na Rusku z 50 na 25 procent. „Do podzimu bude možné získat na ruském uhlí nezávislost,“ řekl.

Habeck řekl, že Německo v posilování energetické bezpečnosti postupuje vysokým tempem a že již v polovině roku země sníží závislost na ruské ropě o polovinu. Do konce roku se pak bude snažit stát se takřka nezávislou.

Nejproblematičtější je podle Habecka snižování dovozu ruského plynu, se kterým navíc Německo počítalo jako s přechodovou energetickou surovinou na cestě k obnovitelným zdrojům a k bezuhlíkovému hospodářství. I tak je ale možné zbavit se závislosti na ruském importu do poloviny roku 2024. Ministr uvedl, že je nezbytné zrychlit výstavbu solárních a větrných elektráren, snížit současnou spotřebu, diverzifikovat dovoz a co nejrychleji přejít na energetické využívání vodíku.

Aktuální podíl ruských dodávek plynu do Německa činí podle ministerstva 55 procent, u uhlí je to 50 procent a u ropy 35 procent. V nedávném rozhovoru se stanicí Deutschlandfunk Habeck řekl, že od Německa bylo hloupé, že si vytvořilo silnou závislost na dodávkách zemního plynu z Ruska.

Energetickou bezpečnost se Německo nesnaží zajistit jen diverzifikací dodávek, ale také předzásobením se. Německý Spolkový sněm dnes schválil zákon, který vyžaduje, aby provozovatelé německé zásobníky plynu k 1. srpnu naplnili z 65 procent, do 1. října z 80 procent a k 1. prosinci z 90 procent. Cílem opatření je předejít problémům v zimě v případě přerušení dodávek a také zajištění cenové stability.

Habeck již dříve řekl, že Německo je pro tuto zimu energeticky zajištěno, na tu nadcházející se ale musí připravit. Jednou z cest jsou i plné zásobníky, které před současnou zimou naplněny nebyly. „Pro příští zimu musíme postupovat více regulativně. Zákon o naplnění zásobníků je důležitým nástrojem,“ řekl.

 

iuhli.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Z tou závislosti to neni jednoduché,ať budete brát ropu nebo plyn nebo nějaké rudy,vžy budete na někym závisli…takže kdo tyto suroviny nemá,musí je nakoupit tam, kde je mají a tim pádem budou vždy na někým závisli a pak je třeba ještě zvážit cenu za nákup

  2. protože je jasné, že eurákům stejně nezbude nic jiného, než platit za plyn a ropu v rublech.
    Nevíte, kde se v ČR dá otevřít rublový účet?

    • No gas – no payment. A Rusko bude v hajzlu. Je načase se strašení těch ožralých mužiků přestat bát.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*