Rusko: Jaký je dopad sankcí?




Sdílet článek:

V Moskvě člověk na první pohled pravděpodobně nepozná, že země je ve válce. Lidé ale neustále diskutují o mezinárodní situaci, stačí se zaposlouchat. „Copak jsme už nezabrali Cherson?“ nebo „Číňané nás nikdy nenechají na holičkách.“

Podnikatelé berou novou situaci jako danou a rychle se jí bez velkých debat přizpůsobují. „Změnili jsme logistiku a dodávky teď vedeme přes Bělorusko, je to velmi výhodné. Pokud se situace vyřeší, můžeme se kdykoli vrátit k původnímu modelu.“

Návrat k normálu?

Uvnitř nákupních center vše nasvědčuje tomu, že západní obchody zavřely jen dočasně.
Dokonce ani McDonald’s se z Ruska ve skutečnosti nestáhl, jen je jeho přítomnost méně viditelná. Jeho frančízy fungují dál, převážně ve východních částech Ruska.

Zatím je známo jen velmi málo případů, kdy by se propouštělo kvůli sankcím. Většina nadnárodních společností poslala své lidi na 2-3 měsíce na placenou dovolenou a jedná o tom, jaká bude jejich strategie, „až se vše vrátí do normálu“.

Podle Medveděva nadnárodní společnosti signalizují vládě, že v současné vzrušené atmosféře musí naoko podpořit sankce, ale nejsou ochotny odejít. Podle mých informací to zní věrohodně. Jedna z firem velké čtyřky se v Rusku rebranduje a sděluje klientům, že zakázky realizují pod hlavičkou nového subjektu.

V kancelářích má jen málo administrativních zaměstnanců pocit, že zažívají katastrofu. Většina plánuje hledat nové obchodní příležitosti a má tendenci věřit, že se vše brzy vrátí do normálu.

Otevřené diskuse o vojenské operaci se vedou jen vzácně, neboť nesouhlas je kriminalizován. Mějte to na paměti, když čtete výsledky průzkumů. Jednu mou příbuznou zastavil na ulici tazatel; když prohlásila, že je proti operaci, kolemjdoucí ji bezmála fyzicky napadl za tak zrádcovské názory.

Mnoho rodin je rozštěpených po generační linii, mladší lidé se raději diskusím s rodiči vyhýbají. Rodiče mají větší sklon vnucovat svůj názor (pravděpodobně jim to v hloubi duše není příjemné). Kamarád dostává od své matky tuny zpráv o „Ukronáccích“.

Dochází k menším výpadkům v dodávkách léků a někteří lidé se snaží doplnit své zásoby. Nicméně počáteční panika již podle všeho opadla.

Rubl se odrazil ode dna. V Moskvě valuty jen tak nenakoupíte, ale směnný kurz dodává lidem důvěru. Je možné zajet do sousedních zemí a nakoupit dolary prakticky ve stejném kurzu, jako tomu bylo před zahájením „speciální vojenské operace“. Inflace nemusí nutně souviset s válkou. Běloruský taxikář si stěžuje na rostoucí ceny. Z jeho pohledu však ceny rostly už několik let, jen se to teď z nějakého důvodu ještě zhoršilo. O válce se nezmiňuje.

Napadne nás Polsko!

Napětí je však cítit ve vzduchu. Několik lidí se na mě obrátilo s dotazem, zda podle mě dojde k válce. Z toho samozřejmě vyplývá, že v současné době se žádná válka nevede. Lidé věří tomu, že by válku mohlo vyvolat Polsko.

Možné nasazení jaderných zbraní se bere jako normální věc k debatě. V rozhovorech o důsledcích války se často objevuje hrozba jadernými zbraněmi. „Zruší všechny ty sankce, protože máme atomovky“ „Stejně se vzdají, jinak na ně vyzkoušíme atomovky“.

Pro mnoho Rusů Putin opět testuje zakořeněné přesvědčení, že silnější je vždycky v právu. Arogance nemá mezí: stačí být dostatečně drzý, aby se člověk stal pánem vesmíru. O Západu se často říká, že je slabý, protože není připraven riskovat jadernou válku.

Nadšení z vojenské operace však v okolí příliš nepanuje. Aut se symboly Z je málo, větší šance je narazit na protiválečný nápis na zdi. To ostře kontrastuje s rokem 2014, kdy bylo na autech mnoho svatojiřských stužek. Mnohé takových stužek tam už zůstane.

Situace na vysokých školách si asi zaslouží samostatné pojednání. Studenti mají za úkol špehovat a donášet na své vyučující. I když s tím málokdo souhlasí, stačí to k otrávení atmosféry ve třídě. Stačí jeden takový špión.

Těžko říct, co by se stalo, kdyby se „teorie několika měsíců“ nepotvrdila. Značná část společnosti možná dojde k závěru, že teď už je pozdě přestat, a lidé tuto válku nakonec začnou vnímat jako existenční, kterou je třeba vyhrát za každou cenu.

Převzato z Twitteru Grega Judina. Přeložil Viktor Janiš.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. tenhle odstavec se mi líbil:
    Otevřené diskuse o vojenské operaci se vedou jen vzácně, neboť nesouhlas je kriminalizován. Mějte to na paměti, když čtete výsledky průzkumů. Jednu mou příbuznou zastavil na ulici tazatel; když prohlásila, že je proti operaci, kolemjdoucí ji bezmála fyzicky napadl za tak zrádcovské názory.
    Jenom teď nevím,jestli pisatel psal o tom “totalitním Putinově Rusku” nebo o naší “mladé a krásné svobodě a demogracii”..
    Jedinej rozdíl je v tom,že podle našich nejpravdomluvnějších médií za to v Rusku hrozí 15 let kriminálu(ovšem jestli si to naše média nevylhali tak jako nám ve všem lžou už desítky let),zatímco v našem “právním a demokratickém” státě pouze 3 roky,což je na rozdíl od toho Ruska fakt a ještě se to našim ambiciózním demokratům zdá málo…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*