Novinky

Chaos na letištích: Hory kufrů a tisíce zrušených letů
Sdílet článek:

Začalo léto a na mnoha místech byla pozastavena proticovidová opatření. Podle ADAC pouze několik zemí v Evropě stále vyžaduje, aby neočkované osoby při vstupu do země podstoupily test.

Nicméně letní cestovní nálada je zakalená. Chaos, který v současné době panuje na mnoha letištích, lidem ztěžuje život. Neočekávaně vysoká poptávka po cestování se setkává se zrušením letů v důsledku snižování počtu zaměstnanců během pandemie. Cestující uvíznou na letištích a hromady jejich kufrů rostou do výšky.

Dovolená na letišti místo na pláži

„OE24“ informuje o letovém chaosu v Innsbrucku. Minulou neděli (19. června) uvízlo v ranních hodinách přibližně 500 cestujících dceřiné společnosti Lufthansy Eurowings. Mimo jiné byly ovlivněny lety na Korfu a do Kalábrie.

„OE24“ spatřuje příčiny problémů především v koronavirových opatřeních v souvislosti s vyhlášením pandemie, která byla pro letecké společnosti velkou ekonomickou zátěží. Například kapitáni letadel a první důstojníci si museli po povinných přestávkách obnovit licenci nebo si doplnit výcvikové lety.

Jen v červenci plánuje Lufthansa zrušit 900 víkendových letů v Německu a Evropě, uvedla televize „ntv“. Pro srpen jsou opatření stále otevřená, uvádí se ve zprávě.

Jak informuje letecký portál „Aero International“, lety ruší také společnost Easyjet. Namísto 90 % potenciálu před pandemií, jak se předpokládalo, je nyní očekávání pro třetí čtvrtletí 87 %. Společnost Easyjet je postižena především rušením letů z důvodu nedostatku personálu na letištích Londýn Gatwick a Amsterdam Schipol. Podle poskytovatele finančních služeb FX Open londýnské letiště Heathrow údajně zrušilo již 5 000 letů.

„Hamburg24“ informuje o stovkách kufrů, které na hamburském letišti prostě stojí bez dozoru, a o cestujících, kteří čekají hodiny u výdeje zavazadel. Dlouhé čekací doby jsou také u bezpečnostních bran. Spolková policie, která je za bezpečnostní kontroly zodpovědná, přenechala tuto práci externímu poskytovateli služeb, který si však stěžuje na nedostatek personálu.

Již 10. června se hamburský senátor pro hospodářské záležitosti Michael Westhagemann obrátil na spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou s žádostí o pomoc v souvislosti s chaosem na letišti, jak informoval deník Welt. Mluvčí letiště oznámila, že v týdnu po Svatodušních svátcích odcestovalo 270 000 cestujících, což bylo 71 % stavu před pandemií covidu.

Na začátku července, kdy v Hamburku a Šlesvicku-Holštýnsku začínají letní prázdniny, letiště očekává až 56 000 cestujících denně. To se blíží úrovni 65 000 cestujících před počátkem koronaviru. Cestujícím se doporučuje, aby byli na letišti přibližně dvě a půl hodiny před odletem.

Podobný kufříkový chaos je hlášen také z Düsseldorfu a Londýna. Podle časopisu Focus byly problémy hlášeny také v Hannoveru, Frankfurtu, Kolíně nad Rýnem a Berlíně BER, i když ne v tak velkém rozsahu.

Spěšná zavazadla jako problém

Mluvčí připustila, že se objevuje problém se znovu doručenými zavazadly, o která není zájem, ale neuvedla žádná čísla. Tzv. spěšná zavazadla neletí stejným letadlem jako cestující, ale jsou poslána za ním. Za to však podle ní nesou odpovědnost letecké společnosti. Letiště poskytuje pouze prostor pro dočasné skladování.

Lufthansa například upozorňuje, že „ve Frankfurtu nebo Mnichově obvykle nebylo možné zavazadla mnoha našich hostů naložit na navazující let“. Mluvčí společnosti Lufthansa obvinil z nutného přesunu na pozdější let mimo jiné počasí nebo nedostatek personálu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*