Energetická a geopolitická krize Evropy
Sdílet článek:

„Němci nikdy nedělají malé chyby,“ vtipkoval kdysi viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka.

Dokonce i Bill Gates, známý zastánce politiky nulových emisí, plédoval, aby Němci nejančili a počkali, až budou moci nahradit atom obnovitelnou energetikou.

Apokalyptická víra je neúprosná a málokde nadělá takové škody jako v mentalitě Němců, kteří hodlají jít světu příkladem, přestože celá Evropská unie vypouští zhruba osm procent světových emisí oxidu uhličitého. Je třeba jednat, a to okamžitě.

Ruský diktátor si mne ruce. Mám vás v hrsti, holoubkové, a na ukrajinské hranici haraší zbraněmi.

Nevíme sice přesně, jak si ovládnutí či finlandizaci Ukrajiny představuje a zda se opravdu chystá k invazi, ale má teď navrch. Jistě brzy a nepochybně podle svých podmínek dosáhne otevření plynovodu Nord Stream 2.

Samozřejmě nejde jen o Němce. Uměle vyvolaná světová energetická krize fosilních paliv, do nichž se léta neinvestovalo, a radikálního „zeleného údělu“ padne na všechny státy, už dnes ceny plynu i elektřiny závratně rostou a s nimi inflace.

Drahé povolenky EU na tunu CO2 za posledních pár let stouply na čtyřnásobek (90 eur).

Plány na bezemisní ekonomiku jsou sice utopické, ale Komise EU na nich trvá a právě vydala podmínky pro dočasné zastoupení uhelných elektráren atomovou a plynovou elektřinou, na něž Češi tolik spoléhali.

Podmínky jsou tak přísné, že nové vládě nedávají žádnou naději uhelné elektrárny nahradit. Dostavba Dukovan a Temelína podléhá souhlasu z Bruselu, omezujících podmínek je devět a platí naráz.

Kamenem úrazu bude souhlas s úložištěm odpadu a zpřísnění bezpečnostních podmínek výstavby.

Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by nový blok v Dukovanech mohl být poslední a navrhuje jednat s Komisí o přijatelnějších podmínkách. Dnes? Když jsou v Německu ve vládě Zelení, kteří považují atom za zlo?

Teplárenské sdružení ČR je v odsudku ostřejší: „Požadavek, aby byly nové plynové zdroje schopné spoluspalovat 30 procent nízkoemisního plynu do roku 2030 (poté 55 procent) a od roku 2036 zcela přejít na nízkoemisní palivo), je naprosto nereálný a nerealizovatelný.“

Jestliže nemáme biometan ani vodík a hned tak mít nebudeme, jak máme snižovat emise o 55 procent do roku 2030. Komise dokonce zpřísnila podmínky z prosince. Je to čiré sci-fi.

Ptal jsem se na to známého z ČVUT, připadá mu, že to ti lidé nemohou myslet vážně. Tak proč neustále opakují, že to reálné je. Jako Geneviève Ponsová, ředitelka Europe Jacquese Delors, komisaři a politici Unie.

Jedno je jisté. Na utopii se pracovat bude, i kdyby to mělo fatální následky na životní úroveň i politiku. Je to revoluce, říkají Němci. Dávno už ji předpověděl anglický konzervativní filozof Roger Scruton.

„Levice ovládla ochranářské hnutí, protože odpovídá její politické ambici. Katastrofickým scénářem ekologické apokalypsy ospravedlňuje totální svržení stávajícího pořádku a zavedení své autoritativní vlády,“ uvedl Scruton.

„Konečně by se mohla osvícená levice chopit vlády a vnutit společnosti svou představu a jednou provždy zničit nenáviděnou střední vrstvu,“ dodal.

A je to tady. Pomocí Unie získala levice moc, zavádí zelenou politiku centrálního plánování, mluví o nadcházející energetické chudobě, kterou sama naplánovala, a o přerozdělování.

Nastane zubožení středního stavu. Prezident Miloš Zeman se mýlil v detailech, měl ale pravdu, možná se opravdu blíží doba, kdy bude nezbytné z Evropské unie vystoupit.

 

Alexander Tomský

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*