Mzdová srovnání a realita
Sdílet článek:
„Češi vydělávají v eurech nejvíc ze zemí Visegrádu“, cituje MFDnes studii poradenské společnosti Mazars, která každoročně porovnává daňové systémy 22 zemí střední a východní Evropy. Češi podle ní v průměru vydělávají v regionu nejvíce – 1533 euro, Poláci 1301 euro, Maďaři 1369 euro, Slováci 1185 a například Ukrajinci pouze 485 euro.

Taková z kontextu vytržená čísla však mají velmi malou vypovídací schopnost a obvykle vedou málo informované čtenáře k velmi zjednodušujícím závěrům. V tomto případě není jasné, na základě jakého kursu autoři studie k přepočtu došli. Je zásadní rozdíl, zda jde přepočet podle nominálního tržního kurs nebo o tzv. paritu kupní síly, která bere v úvahu i rozdílnou úroveň cenových hladin v jednotlivých zemích. Pak by mzdové rozdíly byly daleko menší.

Přesto však si k těmto číslům jeden generální soud neodepřu. Dlouhá léta jsme masírováni propagandou, která se z vnitropolitických důvodů snaží dehonestovat náš uplynulý vývoj a stále nám dává za vzor údajně mnohem úspěšnější okolní země. Prý kdybychom měli euro, kdybychom neprivatizovali vůbec nebo privatizovali jinak, kdyby u nás vládl někdo jiný atd., dávno bychom se určitě měli lépe. Zjevně to neplatí. I údaje o výši mezd ukazují, že Slovensko přijetím eura nijak nezbohatlo, ba naopak, a Ukrajina už před válkou byla ubohou rozvrácenou zemí na chvostu Evropy. Pro toto poznání však nemusíme číst noviny, stačí poslouchat lidi na stavbách nebo prodavače v obchodech. Slovenštinu a ukrajinštinu tam uslyšíme nejčastěji. Lidé o své životní úrovni nejlépe hlasují nohama a žádné studie „odborníků“ k tomu nepotřebují.

 

JIŘÍ WEIGL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Trackback / Pingback

  1. Mzdová srovnání a realita » Oral.sk - Porno Politika

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*