Spirála drahoty
Sdílet článek:

V týdnu jsem psal, že  chodím nakupovat. Takže  vím jak si stojí ceny  v obchodech. tedy  asi těch  4-5, kam mne  vláčí moje  dobrá žena. Nakupovali jsme i včera. A já zjistil, že  to to sebevědomé tvrzení  neplatí. Že  netuším, kolik co stojí!

Ne  nejeli jsme  někam jinam. Klasicky  jen obvyklý  jeden  super a  jeden hypermák a k tomu  baumarket. Jako vždycky. Například  před  týdnem. Přesto to byl úplně jiný svět a já naprosto nic nepoznával. Cenovky  ukazovaly hodnoty, které  bych pokládal ještě  před pár  dny za nesmyslné. Například  takové bubliny  od Bohemky  za  150? Když ještě nedávno šly  také  za  90?  Přirozeně, že v akci. Tu Bohemku uvádím jen  jako ilustraci. Bez té se obejdete. Ale bez mouky  ne. A tak bych mohl pokračovat. Mezitýdenní změna  cen mi vyrazila dech.

Už  od  začátku roku  nás  drtí inflace. Jakou jsme nezažili od prvotních Klausových  časů, kdy došlo k uvolnění cen.  Na inflaci  si každý může  sáhnout!

S válkou na Ukrajině  se ještě  urychlila. Doslova letí  jak se zapnutým přídavným spalováním. Prý se obejdeme  bez  ruské  ropy  a plynu!

Stačí  nikoliv  zajet, ale pouze JET okolo benzinky  a  zíráte  na  čísla  na jejich totemech nikdy nevídaná.  Já viděl ty totemy  dva. Jeden ukazoval  46,90, druhý  48,90. Dodávám  že  za LITR.  Aby si snad někdo nemyslel  že za  kanystr. A bude hůř! Bude  hůř!

Statistický úřad právě vydal informaci o únorové inflaci.  A oznámil  číslo, které byste ještě okolo Vánoc považovali  za  výplod chorého mozku, který se pořádně  sjel. Dám drobný výtah o změně  cen u některých výrobků a služeb:

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že únorová inflace zrychlila na 11,1 procenta.

„Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 1,3 %. V oddíle bydlení byly vyšší zejména ceny elektřiny o 3,2 %, zemního plynu o 5,6 %, tuhých paliv o 2,2 % a výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 1,1 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly především ceny zeleniny o 5,9 %, pekárenských výrobků a obilovin o 1,6 %, nealkoholických nápojů o 2,1 %, uzenin o 2,2 %, sýrů a tvarohů o 1,9 % a drůbežího masa o 2,2 %. Ceny vepřového masa klesly o 2,0 % a vajec o 4,0 %. Vývoj cen v oddíle rekreace a kultura byl ovlivněn především zvýšením cen dovolených s komplexními službami o 4,0 %. V oddíle doprava byly vyšší ceny pohonných hmot a olejů o 4,0 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,4 % a ceny služeb o 1,0 %,“ napsal ČSÚ

Opakuji – jde o čísla  za ÚNOR. Kdy válka na Ukrajině teprve začala!  A nemá nic  společného s tím, jak   ceny, především PHM a  energií všeho druhu explodují  teď  v březnu!  To teprv bude mazec!

Protože  když  zdražuje nafta a benzín, plus  elektřina a zemní plyn, tak prostě  zdražuje  úplně  všechno.

A jen tak mimochodem  – dopravci totiž varují, že každý z nich, kteří v Česku podnikají, je nyní ohrožen krachem. Například největší sdružení silničních dopravců v ČR, Česmad Bohemia, má zhruba 2200 členských firem a subjektů. Podle prezidenta sdružení, Josefa Melzera, je každý ze členů nyní ohrožen krachem.

Krach dopravce znamená, že může váznout třeba zásobování i třeba potravinami nebo léky či zdravotními potřebami. Plošnější problémy dopravců tak mohou signalizovat otřes nejen ekonomický, ale i sociální. Dopravci jsou přitom nyní ve ztrátě čítající až čtyři koruny na každý kilometr. To je ztráta, která se za měsíc načítá do statisíců a posléze milionů, ba desítek milionů, takže dopravce nemůže takovou ztrátovost zvládat dlouho.

Dopravci vyzvali vládu, aby konala a s cenou PHM něco udělala. Ještě před tím, než se  k tomuto bodu  ve středu  večer  sešla. Obecně  se věřilo, že by  i  kabaret premiera  Fialy mohl konečně  učinit  cosi rozumného  ve  smyslu  snížení  DPH na  nebo spotřební daně  na PHM, protože  u benzinu tvoří podíl spotřební daně spolu s 21procentní DPH přes polovinu ceny za litr. U nafty je to zhruba 45 procent a u LPG více než 17 procent. Pokud by spotřební daň klesla o polovinu, litr benzinu by zlevnil o šest až sedm korun. Podobný krok u DPH by znamenal snížení ceny o tři koruny. Takhle  například postupovali v Polsku.

V Maďarsku zvolili cestu zastropování  maximální ceny PHM na 33 Kč za litr.

A co že vymysleli  hlavy  ve  Strakovce? To opravdu  ale opravdu nikdo nečekal!

 • 1- rozhodli, že  do benzinu  a nafty se nebude přimíchávat  biosložka a konečně  benzín bude  benzín a  nafta  naftou!

A  tím podle nich  PHM  u pump zlevní…..

 • 2-odpustí podnikatelům silniční daň za  osobáky a  dodávky  do 12 tun.

A tím je  prý  všechno ok.  To prý je  až až. Že  sdružení dopravců ČESMAD Bohemia  sděluje, že  dopravci dotují každý kilometr, co ujedou  částkou 4 Kč?  A oni jim odpustí daň ve výši 3 000 Kč/rok?  Což jim vykompenzuje  asi tak 700 příštích kilometrů?  Tak to jim tedy pomohlo!

Prostě jako vždycky – Nezajímá!

Že  ČESMAD  upozorňuje, že  každý dopravce je dnes ohrožený krachem a kdyby  to přišlo v trochu větším množství, pak se  zhroutí doprava, se vším, co to v důsledcích znamená?

Nezajímá!

Fialův kabaret  nezajímá nic. Kromě  jejích dogmatických manter! A jich samých.

A kdyby jenom to. Po  přijetí tohoto ignorantko stupidního rozhodnutí se  vrcholní  představitelé  vlády  doslova  uspořádali mediální smršť v závodech, kdo je větší mlamoj, když komentovali přijetí toho závěru. Posuďte  sami:

Začnu, jak se sluší a patří panem bohuželpremierem:

VýstřižekVýstřižek1Výstřižek3

Pozadu nezůstal  pochopitelně  ani financzoufalecministr  Stanjura, jehož  twítt zaregistroval šéfredaktor  MfD Plesl a  také okamžitě příslušně okomentoval:

Výstřižek

Ano, jak něco takového mohlo řídit  byť jen Opavu…..

Ale než se rozhodněte, zdali Zlatým mlamojem zvolíte  Fialu nebo Stanjuru, tak vám sem naservíruji ještě  Sikelu z hospodářství. A to hned  dvakrát:

Nejprve  osvědčil, asi jako jediný  z vlády  příčetnost, když  natvíttoval tohle:

Výstřižek4

aby vzápětí , na  vládním potlachu, či spíše besídce  zvláštní školy, zjistil, že  zdravý rozum v téhle  vládě je nejspíše trestný a vydal následně toto:

Výstřižek5

Tak a teď  si vyberte, komu nejlépe  ten Zlatý mlamoj sluší!

Prostě tenhle soubor  podivných postav, co nám dnes  vládne, „vyřešil“  pádící ceny  PHM a situaci dopravců s elegancí a  stylem,  jaký předvedl už   „pomoci“ postiženým spoluobčanům při zhroucení jejich dodavatelů energií – tedy NIJAK. S  výjimkou keců.

Tu tzv. adresnou pomoc přes doplatek na bydlení Kosa popsala  dostatečně, aby  si každý ověřil,  že  jde  jen o řeči, ale  fakticky  naprosto nesplnitelný úkol zvládnout  úřední proces  a dostat se k nějakým kompenzacím. S  podnikateli v dopravě  by  administrativní  překážky nefungovaly. Dopravci by se jednak hned ozvali a jednak mají aparát na to papírování zvládnout. Takže  přišla  akce  řepka!

Podle modifikovaného hesla – Putinovy  plány  zhatí, když se řepka  z českých polí  ztratí!

Že  Sikela původně tvrdil, že  to žádný efekt na cenu mít nebude? Že tu řepkovou dotaci musí nahradit  ropná a že ropa  trhá všechny cenové rekordy?  Opět platí osvědčené  fialovovládní

Nezajímá!

Dokonce tak, že ono pančování benzinu a nafty  tím bioxindlem nelze ani ukončit, protože  to nedovoluje zákon, který  přesně tohle míchání nařizuje!!!!!  Ti vládní dobrodějové  vůbec  netuší, co vlastně přijímají! Takže nejdříve  ho musí změnit nějakou novelou….. že si i vy takhle představujete pomoc krachujícím dopravcům?

A ne náhodou jsem ve  Fialových twítech tu  hlášku o řepce vyžlutil. Zopakuji to:

Zároveň to umožní našim zemědělcům, aby místo paliva pěstovali na našich polích více obilí, což vzhledem k situaci na Ukrajině bude v dalších letech třeba.

Tak oni tak rozhodli ve své neskonalé dobrotě, aby pomohli našim zemědělcům? Aby oseli více obilí, protože  kvůli Ukrajině jaksi nebude?

Děkuji, děkuji a ještě jednou děkuji moudrá strano a vládo!!!  Omlouvám se, hluboce  se omlouvám – nikoliv strano a vládo, nýbrž a  správně -Fialo a vládo!!!

Že myslíte  na  české sedláky, na české spotřebitele, na Ukrajinu, na  kde koho v celém planetárním systému. Tedy  s výjimkou obyvatel nějaké České republiky! Ti jsou vám šuma  fuk.

Jen jaksi pochybuji, že  máte  alespoň mikroskopické  znalosti ze zemědělství. Já na rovinu přiznávám, že  jimi nedisponuji  a proto jsem se do agrárních témat nikdy nepouštěl. Ale jedno vím zcela  bezpečně –  řepka se  seje  NA PODZIM, Fialo, Stanjuro, Sikelo!  NA PODZIM!  Je tedy  už zaseta a nikdo místo ní  už  žádnou pšenku nebo  kukuřici, oves, žito, proso už nezaseje!!!! To už je passé! Kapišto?

Až  zase za rok!!! Za  rok!!! Možná za  rok budete mít nárok!

Tedy  jestli se sedláci na pole ještě  dostanou s technikou. Protože se vůbec neodvažuji ani spekulovat, kolik asi zaplatíme u pumpy  za půl roku za litr  nafty  nebo benzínu!

To je jeden aspekt. Tím druhým je  cena  hnojiv. Vyráběných ze zemního plynu. RUSKÉHO zemního plynu! Putinova zemního plynu! A ten jsme si přece přísně zakázali! Protože  s ním vedeme přece  tu ekonomickou  válku!  A zjevně  v ní vítězíme na všech frontách. Jako kdysi  jistý Schickelgruber. Ten taky  vítězil, až se uvítězil k smrti.

Stejně tak jsme si zakázali  eventuální náhradu z běloruského potaše! Těžko říci, čím v Evropě a speciálně ve fialovém bigotním Česku  se bude  na podzim hnojit. Letošní úroda ještě  bude čerpat z toho, co se do půdy  vpravilo v minulých létech. Ale dál? Ale ona  to MOUDRÁ vláda nějak vymyslí, že? Aby  to  vymýšlení stálo na nějakém reálném základě, dám sem graf, dokumentující naprostou provázanost  cen průmyslových hnojiv  a zemního plynu! Třeba jim to něco napoví, jakkoliv  si žádné iluze nedělám:

Výstřižek

A aby se to nepletlo, tak právě  čtu, že:

Asi proto, že už je na kolenou! A   výrobci z ostatních zemí  se hrdě odstřihli od ruského plynu nebo je k tomu jejich vlády nutí!   S čím si to zatraceně  zahráváme?!

Ale zpět k té řepce:

Vyloučení  té biosložky z  PHM  naprosto cenově  ničemu nepomůže. I kdyby  ten zákon, co to zakazuje, změnili ještě dnes. A oni to vědí. Asi si kladete otázku, proč to tedy dělali?

Odpověď  je  až primitivně jednoduchá  – protože Babiš!

Můj postoj k Andreji Babišovi je dlouhodobě  znám a nemění se.  Nicméně  celé to absurdní vládně pimprlové  se  zvrhlo v možnost pustit  ANošéfovi značně  žilou a pomstít se mu. Pod  záminkou podpory  Ukrajiny a boje proti drahotě. V ČR má totiž monopol na výrobu  biosložky  do ropných produktů právě  a jen Andrej Babiš. A když se nyní přestane přimíchávat, tak si  jí Babiši nabouchej kam chceš! Heč!  A tu z příští úrody  také, protože už je zaseto. A my od tebe už nic nekoupíme!  To ti zatne sekyru do kasy! To jsme se ti konečně dostali na kobylku!

Tohle je opravdový  výsledek zasedání vlády, které  se svolalo s cílem něco udělat s  šílením cen nafty a benzínu. Natřít  to Babišovi! A při tom vypadat, že  opravdu, ale opravdu se snažím ty ceny  stlačit. A bojuji proti Putinovi!

Netuším, co  Babiš  provede v  merem, které  je vyrobené a  nedojde konečné spotřeby. A popravdě  – ani mne to nezajímá. Ale on už si nějak poradí. Bude muset. Ale úroda příští  řepky?

Tak tady je  Babiš kingem už teď. Může  si totiž  vybrat

 • 1- ovládá dominantně  český výkup agrárních komodit. A když se on nerozhodne už zasetou řepku vykoupit, je okamžitě  vláda  v problému. Co  s ní? Jak kompenzovat  pěstitele, aby mi vedle kolabujících  dopravců nezkapal také  celý agrární sektor?  Babiš zůstane v pohodě zakázali jste mero, dělejte, co umíte!

nebo

 • 2- počkat s výkupem, až se sedláci začnou dusit, pak dobírat za minimální ceny a udělat velký deal s prodejem vykoupeného výrobcům olejů. Těm totiž schází slunečnicové semeno už dnes a slunečnicový olej je prý nedostatkovou komoditou mezinárodně. Kvůli Ukrajině, která je světovým lídrem v pěstování slunečnice. A jak asi dopadne  další úroda slunečnice, to snad  si umí představit i  někdo jako Stanjura.

Prostě, kdo se  směje naposled, ten se směje nejlépe!

Jen ještě na okraj – státní podnik ČEPRO provozuje  vlastní  síť  čerpacích stanic pod názvem Eurooil. Stát  se prý zaměří na kontrolu marží prodejců PHM, jestli  nezneužívají situace. Jednu těch čepráckých pump mám v dosahu. Takže mohu odpovědně konstatovat, že  tam při mé poslední návštěvě  vyšší  ceny  než  u pumpy MOL nebo Shell. Které jsou poblíž. O čerpačce u nákupního centra Olympie  nemluvě. Kdyby  stát  hodlal trochu s cenami hýbnout směrem dolů, pak by stačilo dát příkaz vedení ČEPRA, aby  na  svých pumpách  prodával BEZ  zisku, jen za  režii  a  dost by tím zatlačil na konkurenci, aby  se nějak přizpůsobila. V podstatě nic  by  to stát nestálo! Ale ani nápad.! Státní pumpy v tom rejžování udávají tón!   Takhle vypadá konkrétní moudře vládní pomoc proti drahotě PHM!

Neuvěřitelné, že?

Už dávno  razím tzv. vlkův  axiom, – každá  další vláda je horší než ta předchozí, bez ohledu na  to, jak špatná byla, ale  tihle jsou nad všechna  špatná očekávání! Tyhle hned  tak někdo nepřekoná! To je opravdu jeden Válek vedle druhého!

Ocitáme se ve spirále  drahoty. Už teď  se děsím příštího nákupu v našem hypermáku. Co zas  udělaly  ceny.

To zas bude rána  do hlavy! Ale  asi sotva větší, než  konsternace z toho, jak český bulda  zatím všechno trpělivě  snáší!!!

Bulda, co byl ochoten do krve protestovat proti rouškám, zavřeným hospodám a  očkování. Tak ten dnes v klidu platí pade  za litr u pumpy, pade za kilo chleba, pade za půllitr  piva  v té otevřené hospodě, atd.atd. A že  by ho to nějak vzalo? Ani nápad!

Nechápu to. Ale  bod  zlomu  už se nepochybně  blíží. Inflace je prý 11%. Ale u zemního plynu meziročně  100%., u elektřiny 300%. To k té naftě  a benzínu. Tyhle  4 komodity se promítají úplně  do všeho. Jaká že  asi bude  celková  inflace? Třeba hned příští měsíc? 13%? 15%? Nikdo netuší! A  nejméně ze všech Fiala a jeho kabaret!

Přidám ještě  pšenici. Tam je to meziročně + 84%!!! A trochu to rozvedu – vzhledem k ruskému zákazu vývozu hnojiv.

Jde o děsivá  čísla!

Jediné, v  čem má Fialův kabaret nechtěně  pravdu je to, že na  česká pole  patří více obilí. Kvůli tomu, abychom snad  alespoň co jít měli! Dám sem jeden moc pěkný graf, související s pšenicí. Respektive  s tím, kam tu svou vyváží  zejména  dva největší světoví producenti:

Výstřižek

Ukrajina vypadne. Kdopak ji nahradí?A  za kolik? Kdo ostrouhá? Svět potřebuje znát odpovědi, jinak  jeho část  čeká hlad! Česko prý je soběstačné. Naštěstí a  zatím. Ale jak dlouho, když  hnojiva kvůli Rusku a Bělorusku nebudou  a místo nafty  už bude možné lít pomalu do traktorových nádrží stoletý VSOP koňak, protože  cenově  to vyjde plus mínus nastejno?! Aby se sedlák na své pole  vůbec  dostal…

Jsme ve spirále drahoty! S níž  západní/evropští/čeští politikáři nejsou schopni/ochotni  nic udělat.  Ty  první dvoje tenhle  článek neřeší. Jen ty  české. A  ti hrají svoje  zoufalé hrátky. Ještě nějaký  čas. Než  český bulda procitne  zaplní konečně  Václavák a většinu ostatních  náměstí. A začne hledat  viníky jeho mizerie. Protože  to stále rychle se roztáčející zdražování  nevydrží dlouho.

Stačí, aby mu došla zcela jednoduchá věc – že  Fiala, Stanjura  a ty  další postavy  v ministerských kočárech nemají sebemenší zájem to zdražování utnout!  Absolutně žádný!  Jim prostě  ta drahota  hraje  do karet! Viz informace z úvodu, jak moc si bere  stát na  různých daních z každého litru, co natankujete.  Když stál litránek 35, inkasoval Stanjura  17,5, když 50 kasa mu cinkne na 25! To už je sakra  rozdíl! A  u všeho ostatního bere  DPH. V procentech! Tak proč  by sakra jim drahota  vadila?  Když za ní stejně může  Putler?  A my se pěkně napakujeme! Abychom si mohli lajsnout  ty nové flintičky, tančíky a letadýlka a k tomu ukrajinské migranty.

Jak dlouho potrvá, než si tohle  český bulda uvědomí? Nemám zdání. Ale  až se tak stane,  budu na těch náměstích také!  Každopádně!  Je  proč! Budou to stejná náměstí, kde  se dneska mává ukrajinskými prapory.

Jedno lze  konstatovat zcela jistě –  vedle spirály nenávisti blábolů a spirály nenávisti jsme ve spirále drahoty! Že  to ale  tomu Putinovi natíráme!

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Že se časem začne říkat “zlatej Babiš”, to bylo jisté. Ale že to Fialovci dokázali tak brzy, to mne opravdu překvapilo.

 2. Na to se musí vědecky….všechno směřuje k tomu, že se všichni staneme státními zaměstnanci a bude po starostech. Stát své lidi dobře platí a nebudeme muset řešit nějakou drahotu, stát to bude valorizovat. Od té doby, co se peníze netisknou, ale vyrábějí v počítači, se nemůže stát, že dojde barva a papír. Ti vzdělanější vzpomenou na Německo po první válce.

 3. dřív to byla babišova drahota,dnes je to putinova drahota-sice v obilovinách jsme soběstační,ale vše se musí zdražit protože máme jednotný evropský trh..
  Kvůli rusovi se zdražuje elektřina nebo plyn ačkoliv ten s tím nemá co dělat..
  Zlý rus bombarduje porodnice a těhulky na ukrajině(ačkoliv ta těhulka měla být podle fotek mrtvá už na krymu nebo donbase-klasická západní propaganda bílých přileb ze Sýrie a podobných zemí),zatímco hodný ukrajinec by ani mravenečka nezašlápl…

 4. Před rokem jsem vláčel z penny nákup za 200 že bych urval uši z dnes nepouživaných igelitek za korunu a za týden nesežral a dnes to máte tak na půl dne a dostanete hlad.
  Vy “procentní zdražení jednotek ale luxusu ne ale to má snad euál i za pohon organismů nevolníků, špíny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*