![USAID](https://svobodny-svet.cz/wp-content/uploads/2025/02/USAID-678x381.jpg)
SYRZDARMA
Kriminální organizací jí nazval Elon Musk po první analýze, podle demokratických politiků bude její zrušení vážnou ranou pro řadu charitativních projektů po celém světě. Stručná geneze událostí od úvodu do prozatímního rozuzlení a několik spekulací.
Subjektivní výběr událostí z posledních několika dní uspořádaný dle zásad řeckého dramatu. Zdroj všech informací na konci článku s výjimkou anonymních zdrojů.
Úvod
USAID je vládní agentura, jež byla založena prezidentem Kennedym v roce 1961, neboť bohatá země má povinnost pomáhat zemím chudým. Druhým důvodem byla snaha zabránit jejich kolapsu, který by mohl vést k nástupu totalitních režimů.
V roce 2023 měla agentura USAID k dispozici 40 miliard dolarů a zaměstnávala 10 tisíc lidí, dvě třetiny v zahraničí. Její projekty jsou většinou implementovány za pomoci zahraničních neziskových organizací. V čele USAID stála Samantha Power, bývalá americká vyslankyně v OSN za vlády Baracka Obamy.
Předehra
Donald Trump sliboval voličům snížení státních výdajů a omezení plýtvání penězi daňových poplatníků. Provedením analýzy pověřil Elona Muska a již v den své inaugurace podepsal příslušný exekutivní příkaz, kterým ustavil Department of Government Efficiency neboli DOGE s cílem „implementovat prezidentovu agendu” a zvýšit efektivitu státu.
Dalším exekutivním příkazem prezident na devadesát dní pozastavil vyplácení zahraniční pomoci s cílem získat čas na provedení auditu. Výjimku dostala nouzová potravinová pomoc, vojenská asistence Izraeli a Egyptu a v případě nutnosti mohli vedoucí programů požádat o individuální výjimky.
Elon Musk si na provedení analýzy najal malý tým velice mladých inženýrů. Jedním z nich je například Luke Farritor, kterému se podařilo rozluštit texty na spálených svitcích z Pompejí.
Zápletka
Někteří zaměstnanci USAID ignorovali příkaz na pozastavení vyplácení peněz. Byli s okamžitou platností „postaveni mimo službu”.
Nové vedení USAID zrušilo útvar diverzity a inkluze a propustilo externí spolupracovníky. Zaměstnancům, kteří odmítli dát týmu Elona Muska přístup do systémů, neboť se jedná údajně o tajné informace, byl ukončen pracovní poměr.
Poté, co se na světlo dostaly první výstupy z prováděné analýzy, napsal Elon Musk, že USAID je „kriminální organizace, která si zasluhuje zhynout”. Doporučil ji zrušit, neboť je podle něj daleko za hranicí napravitelnosti.
Vyvrcholení
Zaměstnanci USAID dostali v pondělí ráno email, který jim přikazoval, aby nechodili do kanceláří ve Washingtonu. Zhruba 600 zaměstnancům byl v noci z neděle na pondělí odebrán přístup do systémů. Webové stránky USAID přestaly být veřejně přístupné. Vstup do budovy byl běžným zaměstnancům zakázán.
Pozn. redakce: Nejjistější způsob, jak zjistit, co se v agentuře skutečně děje, je násilné převzetí. Jedině tak je možné analyzovat, zda došlo k úpravám projektů po vydání příkazu prezidenta nebo co bylo zaplaceno neoprávněně a kdo do systému zasahoval. Takhle to dělá každá firma v případě vážného podezření u svých lidí.
Před budovou USAID ve Washingtonu proběhla v pondělí demonstrace zaměstnanců, na které vystoupila řada demokratických politiků. „Je to smutný den a ústavní krize”, řekla kongresmanka Ilhan Omar, která se narodila v Somálsku. „Takhle začíná diktatura”, pokračovala.
Pozn. redakce: Ilhan Omar se narodila v Somálsku a je druhou muslimkou v americkém Kongresu. Podle některých médií se podvodně provdala za svého bratra, aby mu pomohla získat občanství. Levicoví kontroloři informací hodnotí toto tvrzení jako „neprokázané”, tedy nebyli schopni dokázat jeho nepravdivost.
Na sociálních sítích byla zveřejněna jména členů Muskova týmu spolu s dalšími údaji. Dočasný ministr spravedlnosti varoval, že kdokoli ohrozí jejich soukromí nebo bezpečnost, bude stíhán.
Mediální vyvrcholení
V médiích se objevily dva pohledy na věc. Média hlavního proudu uváděla příklady projektů, které se díky zmrazenému financování od USAID zastavily. Státní rádio například zmínilo rekonstrukci povodní poničených policejních stanic v Pákistánu nebo projekt, který tajně financuje výuku dívek v Talibanem kontrolovaném Afghánistánu.
Pozn. redakce: Amerika pošle každý druhý týden letadlem hotovost na paletách do Kábulu, kde se následně distribuuje příjemcům pomoci. Lidé mají věřit tomu, že se Taliban řídí pokyny, komu ty peníze mají dát. Ne, není to žert, viz strana 45 zde.
Pro větší pochopení rozsahu tragédie amerických daňových poplatníků je možné si přečíst takzvané Afghanistan Papers, které publikoval Washington Post před několika lety. Je to opravdový horor.
Bývalý blízký poradce Baracka Obamy Ben Rhodes napsal: „Události v USAID budou stát nespočet lidských životů, zničí pověst Ameriky a masivně posílí Čínu.”
Pozn. redakce: Velice dobré shrnutí argumentů Demokratické strany. Chybí jen tvrzení o miliardáři, který si dělá, co chce.
Elon Musk a Bílý dům proti tomu postavili seznam projektů, které USAID financuje bez řádného dohledu Kongresu. Například podpora diverzity v Srbsku (1,5 milionu dolarů), transgender opera v Kolumbii (47 tis.), podpora LGBT v Guatemale (2 mil.), „stovky milionů” na pěstování máku v Afghánistánu.
Podle tiskové zprávy Bílého domu šly peníze z USAID i organizaci, která spolupracovala s laboratoří v čínském Wuhanu, z níž unikl virus Covid-19.
Velké pobouření vyvolala zpráva, že vládní peníze financovaly experimenty na změnu pohlaví u zvířat. Kongresová komise ohlásila veřejné slyšení na dané téma tento týden.
Donald Trump řekl, že vše, co Elon Musk udělá, podléhá schválení Bílého domu.
Prozatímní rozuzlení
Program USAID přešel pod ministra zahraničí Marca Rubia. Ten prohlásil, že USAID není nezávislý program, ale že podléhá dohledu volených zástupců lidu. Nemůže být globální charitativní organizací, která navíc odmítá audit. Jakákoli finanční pomoc musí být do budoucnosti v souladu s americkými zájmy.
Tvrzení demokratů, že agenturu nemůže zrušit sám prezident, zřejmě nebude mít žádnou váhu, neboť nebyla založena Kongresem, ale exekutivním příkazem prezidenta Kennedyho.
Bývalý prezident Keni prohlásil, že by africké země měly přestat plakat a začít něco dělat. „Proč pláčete, není to vaše země, není to vaše vláda, nemá žádný důvod vám něco dávat”, pokračoval.
Spekulace mírné
Zavření USAID považují komentátoři mimo média hlavního proudu za dosud největší vítězství Donalda Trumpa, neboť agentura je považována za „pračku peněz” pro Demokratickou stranu.
Anonymní zdroje uvedly na sociálních sítích, že demokraté jsou ve stádiu paniky, neboť podrobný audit projektů může odhalit různé věci. Standardním postupem bylo údajně vypsání projektu, jenž na papíře vypadá „rozumně” a který implementuje nezisková organizace, jež část projektu postoupí další neziskové organizaci. Tím se dramaticky sníží možnost auditovat, zda peníze doputovaly tam, kam měly, a zda přinesly kýžený efekt.
Pozn. redakce: Jsou to spekulace a jsou zde uvedeny z jednoho důvodu. Logickou reakcí na zjištění, že americký daňový poplatník financuje vývoj virů v Číně, je volání od všech politiků, že se to musí řádně vyšetřit. Výkřiky o ohrožení demokracie nedávají smysl s přihlédnutím k tomu, že veřejnost se kloní na stranu auditu.
Spekulace vážnější
Druhou spekulací je spojení USAID a CIA. Peníze USAID využívala CIA k ovlivňování událostí v zahraničních zemích třeba financováním různých neziskových organizací. Příkladem může být „Ukraine Crisis Media Center”, jehož stránky uvádějí: „Jako aktivisté občanské společnosti představujeme seznam červených čar, které nesmí být překročeny. Pokud je prezident překročí, povedou jeho kroky k politické nestabilitě.” Jednou z položek na seznamu je odkládání spojenectví s NATO.
Pozn. redakce: Tyto spekulace spadají do kategorie „velmi pravděpodobné”. Například proto, že Financial Times uveřejnily před dvěma lety článek, jak se CIA angažovala před prezidentskými volbami v Brazílii a její agenti tam byli „pečení vaření”.
Financování laboratoře v čínském Wuhanu, ze které unikl virus Covid-19, probíhalo prostřednictvím organizace EcoHealthAlliance, jež dostala od USAID 65 milionů dolarů. Program měl zkoumat možnosti přenosu viru ze zvířete na člověka a výzkum laboratorních úprav virů. Podle některých důkazů spolupracovala laboratoř ve Wuhanu s čínským armádním programem.
Samantha Power, která byla šéfkou USAID, odmítla během slyšení v senátu před dvěma lety předat senátorům informace o tom, kdo, co a jak ve Wuhanu financoval.
Pozn. redakce: Takže Západ financoval čínské armádě manipulace s virem, které vedly ke covidové destrukci? Pak to zatloukli a přikryli pohádkou o dezinformacích šířenou papoušky v médiích?
Závěr
Zatím není. Donald Trump prohlásil na tiskové konferenci, že nikdo by nefinancoval takové projekty, jaké platila USAID, bez úplatků. Chce rychlé vyšetřování, kolik peněz se vrátilo zpět.
USAID je první agentura, které prošla nějakým miniauditem. Na řadě jsou další.
Post scriptum
Pozn. redakce:
Občanů, kteří by chtěli, aby vláda bránila jejich peníze jako své vlastní, je v každé zemi určitě hodně. Tady totiž nejde o částky, ale o princip. Nikdo by ze svého nedal ani stokorunu na transoperu jen proto, že to jsou drobné. A pokud si někdo myslí, že historky z USAID jsou nějak dramaticky odlišné od místních a evropských dotačních tajemství, byl by překvapen. Platí totiž jedno univerzální dotační pravidlo:
Skutečnost je výrazně horší než ty nejhorší představy.
Buďte první kdo přidá komentář