Babišovo nijak slavné vítězství




Sdílet článek:

Věcně a logicky vzato Babišova vláda 3. června 2021 nezískala podporu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky: více poslanců hlasovalo pro nedůvěru, totiž 89, než proti nedůvěře, pouhých 82; ovšem ústava chrání stabilitu jednou ustavené vlády tím, že pro vyslovení nedůvěry (což by v normálních poměrech znamenalo odchod všech ministrů i premiéra z jejich úřadů) se musí vyslovit nadpoloviční většina všech zvolených poslanců, tedy 101; čistě teoreticky vzato, i kdyby se proti vládě vyslovilo rovných sto a pro vládu nula poslanců, nedůvěra by vládě vyslovena nebyla.


Andrej Babiš tedy včera ve sněmovně zvítězil; ne nějak slavně, ale zvítězil.

Přesto včerejší debata a hlasování měly svůj význam, i když prezident republiky Miloš Zeman vše znehodnotil dlouho dopředu vyhlašovaným záměrem, že Babišovu vládu i v případě vyslovení nedůvěry nechá „dovládnout“ i bez důvěry až do podzimních sněmovních voleb… Ovšem vládnout a vládnout v demisi je přece jen rozdíl. A prohrát hlasování o důvěře je ostuda.
Právě tuto ostudu chtěla koalice Spolu a k ní se posléze připojivší Piráti a STAN Babišově vládě dopřát – a právě to se jim, k jejich velké rozmrzelosti, nakonec nepodařilo… Ale smysl měl i neúspěšný pokus a cennou informaci voličům, tedy těm, kteří ještě hledají a přemýšlejí, poskytla i dlouhá debata před hlasováním.

Rozhodlo, že Babiše, jako už tolikrát, podržela Komunistická strana Čech a Moravy. Komunisté se mohou radovat: zase jednou uplatnili svůj rozhodující vliv. Nevíme, co za další tichou podporu vlády od Andreje Babiše obdrželi – ale jistě se neprodali lacino.

Členové, funkcionáři a stoupenci KSČM se tedy mohou radovat, ale v očích každého soudného pozorovatele včera KSČM utrpěla ostudu, kolikátou už  – a předvedla se opět v celé své odporné nahotě. Tři a půl roku podporovala vládu, a půl roku před volbami se od ní najednou distancovala. Ústy svého předsedy Vojtěcha Filipa komunisté jasně vyhlásili, že sami sice hlasování o nedůvěře iniciovat nebudou, ale když je vyhlásí někdo jiný, tak se připojí. Ale nakonec se, po celé sérii trapných tanečků, nepřipojili; je přitom úplně jedno, že nehlasovali pro vládu, ale „jen“ odešli ze sálu: výsledek byl samozřejmě stejný, jako kdyby pro vládu hlasovali. Prý se zeptali, říkal Vojtěch Filip, svých místních organizací – a ty řekly, že ne, že proti vládě nehlasovat. Povídali, že mu hráli! Víme přece, jak takové dotazování směrem dolů v komunistické straně vypadá! Spolu s dotazem putuje i jasný, i když ne písemný, pokyn, jak se má na dotaz odpovědět…

Strany demokratické opozice udělaly stejnou chybu jako Andrej Babiš: spolehly se na tichou podporu KSČM. Kdyby věděly, že v hlasování o nedůvěře vůči Babišově vládě neuspějí, do celého dobrodružství by určitě nešly! Spolehli se na slova Vojtěcha Filipa, jenže ten jim s širokým úsměvem podtrhl koberec pod nohama. Samozřejmě – do poslední chvíle měly strany demokratické opozice u komunistů otevřené dveře: kdyby nabídly víc než Andrej Babiš (nemyslím samozřejmě přímo peníze, ale personální a politické koncese), komunisté by hlasovali proti Babišovi (a určitě by to nějak správně ideově zdůvodnili). Demokratickým stranám slouží jedině ke cti, že o takovém politickém obchodě ani na okamžik nezauvažovaly.

František Schildberger

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*