Bez boje to progresivismus nevzdá, ale lidé už to začínají chápat




Sdílet článek:

Floridský guvernér nepodlehl tlaku progresivních korporací. Nově zformovaná skupina chce být protipólem aktivistů, kteří tlačí firmy do sociální politiky. A pokuta pro společnost Uber za antidiskriminaci.

Případem s největší mediální pozorností z poslední doby je spor společnosti Disney se státem Florida reprezentovaným republikánským guvernérem Ronem DeSantisem. Florida schválila nedávno zákon, který omezuje školní genderovou propagandu u malých dětí. Reakce genderových aktivistů na sociálních sítích byla velmi bouřlivá a zákonu dali přezdívku „Neříkej Gay”.

Bílý dům se přidal ke kritice zákona, když tisková mluvčí prezidenta Bidena prohlásila, že zákon podporuje nenávist a že ministerstvo školství zváží, zda neporušuje občanská práva. Navíc je podle názoru prezidenta zákon diskriminační a nepodporuje děti v situaci, kdy mohou nějakou podporu potřebovat.

(1) Disney chce LGBT postavičky

Klíčová věta zákona přitom doslova říká pouze, že „instrukce ve třídě, které dává školní personál nebo třetí strana na téma sexuální orientace a genderové identity, nesmí dávat v předškolních zařízeních a základních školách do věku devíti let dítěte”. Jinými slovy nepleťte malým dětem hlavu genderovou identitou.

Do sporu se vložila společnost Disney, která na Floridě provozuje zábavní park a zaměstnává 70 tisíc zaměstnanců. Jednoznačně se postavila na stranu kritiků zákona. Nejvyšší vedení společnosti zákon odsoudilo a programová ředitelka prohlásila, že podporuje 50% zastoupení genderových menšin ve filmech Disney. Společnost dále řekla, že okamžitě zastavuje jakékoli příspěvky politickým stranám na Floridě.

Reakce floridského guvernéra byla rozhodná. Prohlásil, že se nenechá vydírat progresivními společnostmi a že je nepřípustné, aby byly malé děti zatěžovány genderovou propagandou, navíc bez souhlasu rodičů. Jeho administrativa přišla s návrhem zákona, který ruší privilegia, kterých společnost Disney na Floridě užívala. Ty jí byly přiznány v roce 1967 a jejich nejpodstatnější součástí jsou velkorysé daňové výjimky. Zákon byl schválen kongresem i senátem a minulý týden jej podepsal guvernér. V platnost má vstoupit v roce 2023. Společnost Disney prohlásila, že se hodlá bránit u soudu.

(2) Firmy mají podnikat, a ne dělat politiku

V poslední době se v USA začala tvořit koalice politiků, manažerů a dalších osob, které začaly aktivně vystupovat proti korporátnímu progresivismu schovanému za zkratku ESG, enviromental-social-governance, neboli prosazování enviromentálních a sociálních cílů prostřednictvím velkých firem. Bývalý manažer firmy McDonald Ed Rensi prohlásil, že korporace nemají v politice co dělat.

Ed Rensi se stane předsedou nově vytvořené skupiny, která spojí tři existující organizace propagující svobodné podnikání, které dosud pracovaly nezávisle na sobě. „Budeme bojovat proti politicky korektnímu kapitalismu ve všech jeho podobách”, prohlásila jedna z členek vedení. Nová organizace plánuje podávání akcionářských návrhů, aktivní vystupování v představenstvech firem a medializace ESG trendu.

(3) Antirasové školení zaměstnanců

Florida též nedávno schválila zákon, který mimo jiné umožňuje floridským zaměstnancům žalovat své zaměstnavatele, pokud je budou nutit ke školení o rasismu. Pravděpodobně ho budou potřebovat.

Například společnost Bank of America podle uniklých interních informacích nutí bílé zaměstnance při svých školeních, aby „dekolonizovali svoji mysl” a aby „předali moc barevným zaměstnancům”. Společnost American Express, která vydává platební karty, zase při školení zaměstnanců zakazuje říkat věty typu „Jsme všichni lidé” nebo “Každý může uspět, když bude tvrdě pracovat”.

(4) Antidiskriminace je pořád diskriminace

Odvolací arbitrážní soud v New Yorku rozhodl tento týden, že společnost Uber, která provozuje aplikaci sdílené taxislužby, musí zaplatit pokud 91 milionů dolarů za diskriminaci. V průběhu demonstrací Black Lives Matter před dvěma lety společnost neúčtovatala restauracím, které jsou vlastněné černými majiteli, žádný poplatek za svoje služby. Společnost Uber nazvala žalobu vydíráním.

Žalobu na Uber podala stejná právní kancelář, která stojí za žalobou na univerzitu Harvard, ve které tvrdí, že při přijímání studentů univerzita záměrně poškozovala studenty asijského původu. Ta bude v tomto roce předmětem velké pozornosti, neboť Nejvyšší soud v lednu rozhodl, že se jí bude zabývat.

Pozn. redakce: To, co se děje v USA, může být buď vzdálenou reality show nebo varováním, že některé trendy se nevyplatí podceňovat, zejména pokud je jejich základem ideologie, která se zastaví pouze, je-li k tomu donucena nebo když už není co rozvracet.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*