Bránit svou vlast?
Sdílet článek:
Shromáždění velitelů české armády, které právě proběhlo v Praze, se stalo jakousi vojenskou přehlídkou kuriozit a paradoxů, v nichž se ocitla a do níž stále hlouběji zabředává naše společnost. Novopečený náčelník generálního štábu vyzval k přípravě na válku proti vyspělému protivníkovi. Chtěl tím snad naznačit, že celé ty roky, co odevzdáváme nemalé peníze na vyzbrojování, jsme se připravovali na válku proti vojensky nevyspělým protivníkům? Z jakého důvodu jsme si mysleli, že na nás vojensky nevyspělý protivník asi zaútočí? A jestliže tomuto dosavadnímu očekávání odpovídá stav naší armády, kdo za to bude potrestán?

Náčelník dále prohlásil, že „věčný mír je utopií“. Pokud si dobře vzpomínáme, od samého počátku tvrdila Evropská unie, že právě díky ní vládne v Evropě dlouhodobě mír. Jejím vznikem skončil věk válek, které evropské státy v minulosti pravidelně iniciovaly. S tímto tvrzením byl provozován nábor nových členů včetně České republiky. Ukazuje se, že ani po grandiózním rozšíření není EU schopna tento svůj hlavní cíl naplnit. Snad bychom měli využít posledního měsíce našeho předsednictví k tomu, uvést věci na správnou míru. Evropská unie zde není kvůli nějaké mírové utopii. Je zde kvůli tomu, abychom „s brutální efektivitou“ radikálně přezbrojili. Otázkou zůstává, zda všichni náčelníci v Evropské unii sdíleli mírové iluze, anebo po celou tu dobu počítali s válkou proti nejmenovanému vyspělému protivníkovi a věděli, co k ní spolehlivě povede.

Z hlediska pěti priorit, které náčelník generálního štábu vytýčil, jsou snad nejzajímavější poslední dvě. Jednak bude armáda vyžadovat, kvalitní zázemí, aby do ní chtěli vstupovat mladí lidé, jednak potřebujeme legislativu k tomu, abychom v případě potřeby mohli mobilizovat společnost.

K tomu, aby byli mladí lidé a celá společnost ochotni bránit svou vlast, původně sloužilo vlastenectví, apel na národní hodnoty, vědomí vlastní suverenity. Všechny tyto prvky lze bezesporu zneužít a mnoha národy zneužívány byly a jsou. Náš problém je však momentálně v něčem jiném. Vlastenectví, suverenita a národ se dostaly na index. Kdo se k nim hlásí, je v lepším případě vysmíván coby flastenec, v případě horším označen za agenta vojensky vyspělého protivníka vedoucího proti nám hybridní válku. Jak chce politická elita mobilizovat, jestliže tyto hodnoty zároveň tabuizuje? Náčelník generálního štábu si vystačí s komfortním prostředím pro mladé zájemce o vojenskou službu a s příslušnou legislativou pro ty ostatní. Bude to ale dostačující?

Odpověď bychom marně hledali ve vystoupení pana prezidenta. V něm najdeme jenom Kábul, preventivní války vedené našimi vojáky v cizině a vysoce účinné bojové drony. Odtud už národní obrození nepřijde. Odpověď nenajdeme ani u pana premiéra. Zadeklamoval  sice připravený dokument se stejným zápalem jako na jaře na výstavě Země živitelka, na tabuizovaná slova si však dával dobrý pozor.

Protože naděje umírá poslední, zbyla ještě ministryně obrany. Bohužel zde naděje vyprchala už s příchodem k řečnickému pultíku. Zmínila sice důležitost vysoce motivovaných armádních záloh, dobrovolných vojenských cvičení a nově chystané „dobrovolné branné povinnosti“. Namísto vlastenectví však mluvila o chystaném převzetí 14 starších tanků z Německa, namísto národních hodnot apelovala na výcvik ukrajinských jednotek na našem území a namísto státní suverenity hovořila o nutnosti zajistit servis pro vojenskou techniku.

Záhadou zůstává, jak podporovat národní hrdost na troskách vyprodané národní ekonomiky, jak apelovat na suverenitu, která se stala sprostým slovem, a jak vydávat za vlast potenciální prostor pro rozvinutí jednotek NATO na území mezi Šumavou a Beskydami. Na zajištění toho všeho zbude nakonec asi jen ta přísně dobrovolná povinnost.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Český národ bude zoufale bojovat o přežití v německém sevření , dopadneme jak Lužičtí Srbové !

  • Tak utecte do sevreni diktatora,tam Vam bude lip.Jinak nevim,kdo Vas svira ve svobodne zemi.Vidite ze muzete psat co chcete,kolaborovat se statem ktery nas nazval nepritelem a nic se Vam nestane.Zkuste to naopak od nich a mate na 8 roku zajisteno ubytovani a stravu.

 2. Nevím, neb vojnu už mám za sebou dost dlouho od té doby se vše změnilo, ale zajímalo by mne na jakém podkladě chtějí donutit mladé aby šli do války PRO CIZÍ SLÁVU za co by vlastně měli mladí pokládat životy. Od jakživa voják přísahal své vlasti na její obranu obranu rodiny, majetku atd. atd. Dnes kdy čechům nic nepatří už ani ta půda na které žijí. Notabene je tady ukradinců už tolik a mladých tak sám velký proukradinský premier Pjótr Fialenko může akorát tak začít verbovat v jejich řadách. Černochová nynější ministrině války by měla využít svých “vnad” v těch řadách a ne mezi čechy, ti na to hovězí stejně hodí bobek.

 3. Upřímně, já osobně bych se mohl na banánistán z vysoka vysrat. Jediné, kdy vytáhnu bouchačky bude ohrožení baráku a rodiny!

  • No vidite a takto se brani dobyvacnym hordam vojaku a zlocincu Ukrajinsky narod.Budte rad,ze zatim nedosli k Vasemu baraku.

   • Problém je v tom ty idiote, že ukradina si k tomu dost přispěla sama…tím, co si zvolila, jako hlavu státu…a bohužel jsme taky národ jitrnic, tak jsme si to zvolili také. Ale kolemjdoucí jelítko je spokojené…

    • Pane jo,Vas kdyby melo 134 statu OSN,ktere odsoudilo okupaci Ukrajiny tak vyhodili ty tisice poradcu,spionu,vojenskych poradcu,ekonomu,strategu,historiku atd. a daji na Vas.Kde jste byl?Takove perfektni stanoveni situace.Jen bych takovou pripomimecku-co je Vam a komukoliv dalsimu po tom co si Ukrajina dela na svem uzemi?

 4. Zajímavé – voláme k obraně naší vlasti v době, když nám už nepatří. Ve válečném stavu by nám ale opět byla k dispozici kompletně se vším všudy. Jenže až vyhrajeme, vláda jí zase vrátí cizincům.
  Tak snad místo vlasti bychom měli bojovat prostě za NATO a za EU. Nebo za český ČEZ, abychom mohli i nadále svobodně na burze v Německu prodávat sami sobě naší elekTRIKu. Nebo za bratry Poláky, kteří pro nás o 50procent slevnili potraviny a benzin (bardzo dziękujęme!), Nebo za zvýšení platů vládní byrošce, za nižší penze pro ty, kdo nekradli, za odchod do důchodu v roce úmrtí-3, za zdravotnictví pro extrapřipojištěné, (zubaře vyjímáme, ti prostě nejsou a nebudou) a samozřejmě za banány a pomeranče zakaždoucenufurtnapultech. Vláda rozhodně má z čeho vybírat(nemyslím státní kasu) a určitě rozhodne ve prospěch nás všech. Lobbistů.

 5. Vite co je malicky problem ve Vasem komentari?Ze jsme do tech instituci Vami vyjmenovane vlezli sami a s velkym jasotem kdy tu nasi lod ridil od pocatku nejaky pan Klaus,ktery by zas rad hodil zpatecku.No a ze vechno zas nebylo tak špatné,kdyz vidite jak se treba do NATO ne krokem ale uprkem zene Svedsko a Finsko.Koho se asi boji?Takze zrejme byt sam vojak v poli je asi tzv.o držku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*