Brát si na mítink dítě jako živý štít?
Sdílet článek:
„Obytňákové“ turné Andreje Babiše po českých a moravských krajích stále pokračuje, byť to mezi příznivci a odpůrci předsedy hnutí ANO jiskří čím dál více.

„Obytňákové“ turné Andreje Babiše po České republice stále pokračuje, byť to mezi příznivci a odpůrci bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO jiskří čím dál více. Výjimkou nebyl ani tento týden, kdy Andrej Babiš navštívil několik míst na severní Moravě či ve Slezsku. Nejvíc emocí vyvolal v médiích a na sociálních sítích incident, který se odehrál na mítinku v Kopřivnici.

Hned po příjezdu do tohoto města v okrese Nový Jičín, známého především výrobou nákladních automobilů, totiž vstoupila Babišovi do cesty zhruba třicetiletá žena s malinkým dítětem na zádech, která na něj takřka jako smyslů zbavená stále křičela: „Lháři a estébáku!“ Jak dokumentuje videozáznam, zveřejněný na stránkách serveru Denik.cz zde, předsedovi hnutí ANO se totiž určitou dobu nedařilo křičící ženu obejít a pořadatelé vcelku logicky dávali dobrý pozor, aby jejím odstrčením neublížili malé holčičce na jejích ramenech. Naštěstí se jim to šetrným způsobem nakonec podařilo.

Pravda, na letošním Babišově turné už bylo k vidění ledacos. Na jednom mítinku v jižních Čechách už létala i vajíčka, na jiném se zase čtrnáctiletý chlapec pokoušel odnést část ozvučovací aparatury. Jak jsem se již zmínil v jednom mém dřívějším článku zde na blogu, dost jsem se podivoval nad tím, že matka tohoto chlapce, trpícího autismem, vzala svého syna zrovna na takovou akci. Ovšem to, co nyní učinila jiná matka na mítinku v Kopřivnici, mi přijde ještě daleko nepochopitelnější…

Lze samozřejmě pochopit, že někteří lidé předsedu hnutí ANO a ještě nedávného premiéra ČR nesnáší, chtějí mu dát najevo, co si o něm myslí, a možná ho i odradit od jeho předpokládané kandidatury v prezidentských volbách v příštím roce. Pokud by tak učinili například takovou formou, že na jeho mítink přijdou s transparentem, na němž bude výrazným písmem napsané, že Babiš je to či ono, tak proti tomu nelze nic namítat, neboť se jedná o projev demokracie a svobody slova. Ale pokoušet se vyprovokovat potyčku s politikem a vzít si k tomu na ramena malé dítě jako jakýsi živý štít, který má demonstrantce zajistit, aby proti ní ochranka odpovídajícím způsobem nezakročila, to už mi opravdu přijde hodně za hranou.

Další, co mě na tomto incidentu překvapilo, bylo to, když jsem se v článku na iDnes včera dočetl, že tato demonstrantka, jejíž jméno je Kristýna Horynová a pyšní se vysokoškolským titulem Bc., kandiduje v letošních komunálních volbách v Kopřivnici jako nezávislá kandidátka za KDU-ČSL. Proto bylo vcelku pochopitelné, když se reportéři iDnes zeptali některých politiků strany, které se v médiích občas dostává označení „klidná síla“, co na počínání jejich kandidátky říkají. Pokud ovšem někdo čekal z jejich úst ráznou kritiku, tak se hluboce mýlil…

Například lídr kopřivnické lidovecké kandidátky Stanislav Šimíček na adresu paní Horynové prohlásil: „Ona nebyla sprostá. Byla sice v emocích, jak už děvčata občas bývají. Nemůžeme se jí ale divit, že nechce bez reakce přihlížet manipulativnímu chování Andreje Babiše. Panu Babišovi navíc sdělovala jen pravdivá fakta.“
A předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zase prostřednictvím mluvčí této strany obhajoval počínání Horynové slovy, že je těžké společnost držet pohromadě, když bývalý předseda vlády začne lidem nadávat do fašistů nebo nacistů. Nicméně vzápětí také dodal: „Každý má právo si nesouhlasně zapískat, i na politických akcích je ale třeba chovat se důstojně a respektovat druhé. Prosíme proto všechny naše příznivce, i příznivce jiných stran, aby nevyhrocovali už tak dost vypjatou atmosféru.“

Tato Jurečkova slova vyzdvihuji z toho důvodu, že je to snad poprvé, kdy v souvislosti s tím, co se na Babišových mítincích děje, apeloval některý přední politik současné vládní koalice na jejich účastníky, aby se chovali důstojně a zdrženlivě. Jak se říká: pozdě, ale přece… Demonstrovat proti neoblíbenému politikovi totiž určitě lze i důstojným a nekonfliktním způsobem. A především bez toho, že by k něčemu takovému tomu někdo zneužíval i autistického chlapce nebo malinké dítě. Takové počínání totiž nelze obhajovat ani sebehloupějším výrokem kteréhokoliv politika.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Jedny zmr. Jurečka nabádá k důstojnému a zdrženlivému chování, druhé nabádá k udavačství, sám udává a jako bonus uráží ty, kteří neudali. Proč bych takovému hajzlovi měl to první (resp. cokoli) věřit?

  2. Čím to že ty největší aktivistky čehokoliv jsou hnusný,debilní krávy?Nemá to co do činění s nějakou sexuální frustrací. Nikdo je nechce píchat a když tak omylem a nebo nějaký úchyl. Normální chlap by do tohohle nestrčil ani koštětem. Tak si frustraci vybíjí jindy a jinde. Naše současné ,,polipičky ” to jenom potvrzují. Míním. Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna “

  3. Bezohledná, zlá, zfanatizovaná prázdná nádoba. Osoby tohoto druhu tvoří pevné jádro demobloku. Okamuru nálepkují jako předsedu nahnědlé partaje, jejich extremismus je však ještě nahnědlejší.

  4. KDU se zvolna noří do mimoparlamentních prostor, což vítám….a když zmizí z parlamentu tak se nic podstatného nestane….,dalších fanatiků tu máme dostatek….

    Doufám, že Horynovou lid nezvolí….,ať si řve doma..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*