SYRZDARMA
Nepřekonatelný vhled do nejsložitějších problémů komplikované současnosti. To je rádio Jerevan.
Brilance, jasnozřivost, post-umělá inteligence. Občas mají redaktoři rádia problémy s vlastní produktivitou, neboť na sebe dlouhé minuty hledí obdivně do zrcadla. Ale může se jim někdo divit?
Ústav pro studium totalitních režimů se ptá:
„Milé rádio,
proč je fašismus tak nebezpečný?”
Rádio Jerevan:
„Milý ústave, fašismus je nebezpečná ideologie, protože cenzuruje jiné názory, zavádí státní a dříve či později i policejní šikanu opozičních stran, likviduje střední třídu a paktuje se velkými korporacemi. Navíc opravdu nemají rádi židovskou rasu.”
Komise pro obranu demokracie Evropské unie posílá oficiální dopis:
„Milé rádio,
co můžeme udělat pro to, abychom zabránili nástupu fašismu?”
Rádio Jerevan:
„Milá komise, zakázat jiné názory, zatknout co nejvíce politických protivníků, srazit střední třídu na kolena inflací, zastrašit velké firmy, aby dělaly, co jim stát řekne, a nakonec poslat peníze bojovníkům proti Izraeli.”
Josef K. z anonymního města poslal anonymní dopis napsaný citronovou šťávou na biologicky rozložitelném pergamenu, byť mu u podpisu zjevně došel citrón:
„Milé rádio,
to víte, mám ty hypotéky, ale přeci jen bych si myslel, že občas mohu mít na něco vlastní názor, ne? Moje otázka tedy zní, na co ještě mohu mít vlastní názor?”
Rádio Jerevan:
„Milý Josefe, máš štěstí, zrovna nedávno to náš tým odborníků analyzoval. Základní premisou problému je paradox demokratického diskurzu. Tu větu jsme formulovali takto úmyslně, aby sis uvědomil, že absolvování víkendové univerzity se vyplatí. Bez ní takovou větu nevymyslíš.”
„Ale k věci: paradox demokratického diskurzu říká, že existují témata, na které je nemožné mít jiný názor než vláda. Tedy možné to je, ale jaksi na vlastní nebezpečí.”
„Jeden tip pro tebe. Odborníci politologové tomu paradoxu mezi sebou říkají roztomile pas-de-deux, neboli pa-d-dé podle zkratky PDD.”
„Téma PDD vyhlašuje tajně v pravidelných intervalech vláda ve spolupráci s Bruselem a demokratickými médii. Podle analýzy rádia se tématem pa-d-dé stalo v březnu roku 2020 očkování a v únoru roku 2022 válka na Ukrajině. V okamžiku, kdy vláda vyhlásí pa-d-dé, platí, že cokoli řekne vláda nebo jí pověření odborníci, je pravda. Ale jako pravda.”
„Protože rádio je tu pro lidi, posíláme ti výstup z naší analýzy.
Témata takzvaně zcela volná:
- Výkon fotbalové reprezentace v posledním zápase s Makedonií a pravděpodobně i na šampionátu.
- Tvůj vztah s tvojí milovanou, když ti bude říkat, jestli té čutané již nebylo příliš a že se tam stejně pořád válí.
- Politická situace v severojižním Beninu.
- Hloubka moře na pláži v Hurghadě.
Tady si říkej, co chceš.
Témata volná, ale sledovaná:
- Sytě rudá barva u předpovědi počasí nad 23 stupňů Celsia.
- Muž může být těhotný, může rodit, kojit a potratit.
- Králíček Duracell vydrží i pět bezvětrných nocí.
Tady již doporučujeme obezřetnost.”
Šéf vojenské kontrarozvědky posílá muže s koženou brašnou, který prošel přes vrátnici:
„Rádio,
griloval jsem hamburger, ale najednou mi vzplálo dřevěné uhlí a hamburger shořel. Co to je?”
Rádio Jerevan:
„Milý rozvědčíku, zkontroluj prosím pečlivě pytel s uhlím, jestli v něm není malý ruský agent. V Praze měli totiž nedávno podobný problém s autobusem, byť tady šlo o agenta velkého s typickými jihoamerickoruskými rysy.”
Upozornění pro kontrolory
Ústavní soud České republiky ve svém nálezu z roku 2018 pod číslem 4035/14 SbNU 191 uvedl:
„Svoboda projevu tak chrání nejen zvolené téma, nýbrž i druh a způsob jeho zpracování. Právo každého vyjadřovat své názory zahrnuje i právo na jejich vyjádření humornou formou, s přiměřenou mírou nadsázky či ironie.”
Vy si ale určitě myslíte, že už je to nepřiměřené, že jo?
Buďte první kdo přidá komentář