IVAN HOFFMAN
Ve slovenských volbách mi šlo o hodně. Cítil jsem, že pokud masivní kampaň progresivních politiků a progresivních médií ovládne mysl voličů, a ti si zvolí premiérem místopředsedu Evropského parlamentu, stanu se elitářem, který prostým lidem pohrdá. Kdyby vyhráli progresivci, pročítal bych si dnes Psychologii davu od Gustava LeBona. To on mne elitářstvím nakazil za mlada, a víru v kolektivní rozum lidu jsem si pak osvojoval velice dlouho a obtížně. Po pravdě zápasím s pokušením elitářství dodnes, podobně jako se cítím stále kuřákem, i když jsem si už nějakých dvacet let nezapálil…
Vyhrál ovšem Fico. Kolektivní rozum se přiklonil k sociální demokracii a lid dal přednost národní košili před bruselským kabátem. Černý Petr elitářství zůstal v rukou progresivců a eurofilů. To oni dnes ohrnují nos nad primitivními venkovany a milovníky starých pořádků, čili spodinou, která mladým zničí budoucnost, když si od nich, progresivců, nenechala dobře poradit. My, euroskeptici, naopak chválíme moudrost lidu, který nezvolil-li dobro, zvolil alespoň menší zlo.
Každé volby končí povzdechem, že je potřeba vyměnit lid. Mění se pouze elitář, který, jsa nevyslyšen davem, s tímto povzdechem vyrukuje. Co je myšleno jako bonmot, je přitom přirozený proces, kdy jedny ideje umírají se svými voliči a střídají je generace, které si ideje svých rodičů oškliví. Tím samozřejmě nic nekončí, neboť přijdou vnuci, kteří si lépe než s rodiči rozumí se svými dědečky a babičkami. A těmto vnukům připadne progresivismus jejich rodičů praštěný, podobně jako se takto dnes jeví praštěný jejich dědečkům a babičkám. Vnuci a vnučky budou chtít něco svého, a ať už to bude cokoli, svět jejich rodičů to nebude.
V politice platí, že volební kampaň začíná den po minulých volbách. Progresivci na Slovensku získali hodně hlasů a svého generačního progresivního snu se určitě nevzdají. Asi věří, že jejich chvíle teprve přijde. Také je ale možné, že okno příležitosti se jim právě zavřelo. Ideologie, kterou vyznávají, Evropu paralyzuje. Důsledkem progresivních nápadů je ekonomický, civilizační a duchovní regres. Dnešní elitáři chápou slovenské volby jako politováníhodný exces. My, euroskeptici, potěšeni moudrostí lidu, je čteme jako trend.
Beznádejní títo český komentátori snažiaci sa komentovať slovenské voľby. Vôbec netušia o čo ide. Na SK nemá progresivizmus zďaleka takú podporu, ako by to mohlo vyzerať z výsledku, ktorý zíakala strana Progresívne Slovensko. Väčšina ľudí, čo ich volila ich volila nie kvôli ich programu (ktorý je tragický, ale nikto ho nečíta), ale kvôli tomu, že nič iné, neskompromitované na scéne nebolo v ponuke. Všetko ostatné sú strany zaťažené množstvom káuz z minulosti. A tiež mediálna manipulácia, ktorá presvedčila ľudí, že je šanca poraziť Fica, keď všetci budú voliť PS. Idea progresivizmu oslovuje max 5%. Ostatní ich volili napriek ideám progresivizmu.
Slováci udělali dobře. Důležité také je, že progresivisté dostali cca 90 % korespondenčních hlasů, což jasně ukazuje, k čemu ty korespondenční volby jsou. Pokud chceme, aby volby skutečně reflektovaly hlasování občanů, nesmíme si je nechat ukrást formou korespondenčních nebo dokonce digitálních voleb (u nichž výsledky určuje ten, kdo je předem zadal do příslušného programu).