JAN TICHÝ
Co musíme zažít, abychom se probudili? Co s námi musí doslova zatřást? Opravdu si musíme prožít chaos, bídu, blackouty?
Platit mejdan nenažraným, kteří přitom nehorázně mlaskají, daňovým poplatníkům pouští žilou, a ještě jimi pohrdají?
Kolaps není zánik, je to jen přechod, transformace. Už to probíhá, jde jen o to, jak to proběhne a v co se to promění. A také kdo to přežije a nepřežije. Můžeme se snažit ten náraz do zdi aspoň přibrzdit. Bude to míň bolet.
Blackout (celoplošný trvající minimálně pět dní) by naprosto paralyzoval společnost a stát by přestal fungovat. Lidé by si zažívali, co všechno by nefungovalo a uvědomili by si, jak je tahle civilizace závislá na elektřině. Byli by doslova šokováni. Člověk si to ani nedovede představit, navíc si to ani nepřeje. Mnoho lidí by to nepřežilo.
Traktorové a kamionové blokády, stávky dopravců jsou k lidem šetrnější. Všechno sice jde (elektřina, internet), ale především zboží (a další materiál) by se nedostávalo včas na místo určení.
Jaké neštěstí by mohly zažívat tzv. sněhové vločky, kdyby jim Košík nebo Rohlík nepřivezl jídlo nejen včas, ale vůbec? Kdyby nebyly naplněny všechny ty boxy se zbožím, kdyby pod náporem stížností klekly mobilní sítě, kdyby se díky tomu, že se vlaky s uhlím nedostaly do elektráren, musela regulovat distribuce elektřiny? Kdyby se popeláři nedostali k odvozu odpadu? Kdyby do supermarketu dorazila jen malá část zboží?
Svět by se změnil i těm bohatým, kteří neřeší peníze a chudobu, ale najednou by museli řešit nedostupnost. Nedostupnost toho, co chtějí nebo potřebují. A nebylo by to díky nějakému selhání systému, výpadkům energie, jen byl systém zahlcen a ucpán traktory. Tím by (dříve nebo později) došlo na exponovaných místech k výpadkům zásobování nebo nedostupnosti služeb. K tomu připočítejme, že by se lidé těžko dostávali do práce, možná i z práce.
Chce se mi zvolat „všechnu moc traktorům!“ Možná jsme v době, kdy traktory změní poměry, nebo alespoň zpomalí a oddálí ty nejhloupější trendy.
Být traktory uvězněn ve slonovinové věži, nebude nic příjemného, prázdné regály, ucpané silnice, nevyvážené popelnice. A k tomu to ponížení, ta nenormálnost, totiž i kdybyste se na mobilu uklikali, téměř nic se k Vám nedostane. Kolik lidí by se už z tohohle zhroutilo?
Jsou ti vidláci hloupí a opravu bezmocní? Nebude nakonec lepší se s nimi dohodnout? Významně zrušit nadbytečnou buzerující byrokracii a nechat je dýchat a žít?
Věřte tomu, milí mladí liberálové, traktor je rozhodně lepší budíček než blackout či granát. Nakonec nemusíme rýt držkou v zemi, když se včas probudíme, domluvíme se a změníme se. Jak ve prospěch svůj, tak lidí, tak i planety a přírody.
Vnucováním, zákazy a příkazy, manipulací strachem, penězi (dluhy) a válkou se možná dalo dobře vládnout a udržovat moc, ale zároveň se nic moc nevyřešilo, jen na nějakou dobu. Dnes už by to mělo patřit na smetiště dějin.
Tak už si sbalte svá fidlátka a na to smetiště odkráčejte. Ani nevíte, kolika lidem uděláte radost.
blogosvet.cz
Obávám se, že naprostá většina z nich je tak zblblá propagandou, že bude ochotna „za záchranu Země“ položit život a ještě z toho bude mít pocit uspokojení.
Já bych jim fandila, teda v tom položení života „za záchranu Země“, pokud položej život vlastní. Aspoň ubyde pitomců a naivů.
Premyslel jsem proc u nas nebudou nikdy takove protesty jak ve Francii,myslim ze sem prisel na to ze aspon u nas na Morave je to kvuli krestanske vire – lide nechteji byt na sebe zli coz protest je,dokud se da prezit nepujdou si stezovat, byt uctivi, slusni…
Morava je jedina zeme Evropy ktera nebyla nikdy v minulosti okupovana zadnou jinou civilizaci,porad jen mistni moravane.
Nebyli tu turci, rimane, svedove, ani nemci se tu zadni neusadili, tento zajimavy fakt se nikde neuvadi jo a nejstatsi mesto na svete v Guinesove knize rekordu jsou Dolni Vestonice jizni morava ,25 000 let, taky se moc neuvadi 🙂
To Josef: Samozřejmě že nemáte pravdu. Přečtěte si něco o „Štramberských uších“ a kdo to byli Tataři. A pokud vím, Štramberk leží na Moravě. Podobně se to má se Švédskými vojsky na Moravě za třicetileté války.
Římané tu byli také, u Mušova byl nalezen římský vojenský tábor. A měli i pevnost v blízkosti Olomouce, jak dokázaly relativně nedávné vykopávky. Zdá se, že právě na Moravě napsal Marcus Aurelius část svých slavných „Hovorů k sobě“.