
VLASTIMIL VESELÝ
21. května se v Evropském parlamentu konaly dvě odborné konference s prestižním zastoupením a na obou z nich bylo unijní nařízení DSA terčem kritiky coby hlavní cenzurní nástroj EU. Jednu z nich – pod názvem Sledování a kontrola – pořádaly parlamentní frakce ECR (českým členem je ODS) a Patrioti pro Evropu (českými členy jsou ANO a Motoristé sobě) ve spolupráci s mezinárodní právní skupinou Alliance Defending Freedom (ADF). Vystoupili na ní v Česku už dobře známý americký publicista Rod Dreher (v listopadu předával jednu z cen SOSP za svobodu projevu a na Konzervativním kempu jsme promítali v české premiéře 1. díl jeho filmového dokumentu o disentu proti totalitní moci) a uznávaný advokát Paul Coleman, ředitel ADF International.
„Elity by raději potlačily diskusi o nespokojenosti a jejích důvodech a označily by ji za „nenávistné projevy“ – než aby uznaly vážné problémy, které sužují jejich společnosti. S odkazem na moudrost sovětských disidentů doporučil, aby lidé tváří v tvář „měkkému totalitarismu“ na Západě dnes „odmítli účastnit se jakékoli akce, kde nelze říkat pravdu.”
“DSA měla chránit náš digitální prostor, ne ho kontrolovat… nyní se může stát trojským koněm pro dohled a kontrolu.” Snah o zneužití DSA k cenzuře jsme byli svědky již loni, “když bývalý komisař Thierry Breton varoval Elona Muska, aby neporušoval DSA svým rozhovorem s tehdejším prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem”.
„Členské státy by mohly podat žalobu na neplatnost u Soudního dvora EU. Tímto způsobem by mohlo být celé DSA nebo její části prohlášeny za neplatné, pokud by se u nich mělo za to, že porušují Listinu základních práv EU nebo Smlouvy… Stejná otázka, tedy zvážení, zda je DSA slučitelný se závazky na ochranu svobody projevu, je klíčová pro nadcházející přezkum DSA, v němž musí Komise vyhodnotit zákon s ohledem na další právní závazky… Je nezbytné využít každou příležitost v rámci přezkumu, který musí proběhnout do poloviny listopadu letošního roku, k vyjádření obav ohledně cenzurního dopadu DSA…”
“Je nezbytné zapojit do těchto diskusí zástupce občanské společnosti, technologických firem a skupin pro digitální práva… Jako zvolení zástupci svého lidu máte výborné možnosti k tomu, abyste upozornili veřejnost na vážná rizika pro svobodu projevu, která představuje DSA… Tato legislativa ohrožuje práva každého Evropana. Čím více si veřejnost bude vědoma této situace a bude o ní hovořit, tím větší tlak bude Komise cítit. A tím je pravděpodobnější, že tento zákon zamítneme.“
Na druhé akci s názvem Svoboda v měnícím se světě (pořádala nadace New Direction spojená s frakcí ECR evropských konzervativců a reformistů, kde je členem ODS) byla DSA v diskusním panelu za účastí zástupců americké Heritage Foundation a konzervativní Edmund Burke Institute také podrobena ostré kritice.
Mnozí z ECR by asi byli překvapeni, že jejich sesterská ODS v české sněmovně DSA stále prosazuje (ve formě návrhu Zákona o digitální ekonomice). Jako nebezpečný cenzurní nástroj legislativu označuje nejen americká vláda, ale už i jejich parlamentní partneři z ECR. Na čí straně ODS vlastně stojí? Je pro ni důležitější svoboda projevu a spolupráce s euroamerickými konzervativci nebo účelové spojení s neomarxisty ve STAN?
SOSP
Buďte první kdo přidá komentář