Fiala upřednostnil Ukrajinu před Slovenskem. Občané ale ne
Sdílet článek:

ZDENĚK KOUDLEKA

Premiér Petr Fiala zrušil jeden z prvků nadstandartních vztahů se Slovenskem – společné zasedání vlád. Důvodem je zahraniční politika Ficovy slovenské vlády.

Fialův krok je motivován nesouhlasem se slovenskou zahraniční politikou, nikoliv vůči České republice, ale k třetím státům. Smysl vzájemných vztahů a v rámci nich i společných jednání vlád je však řešení věcí, které nejsou předmětem globální mezinárodní politiky, ale dvoustranné spolupráce v kultuře, hospodářství, dopravě a jinde. Prostě se netýkají našich ani slovenských vztahů k Somálsku, Kosovu, Kypru či Ukrajině. O tom vzájemné vztahy nejsou. Příkladem je i Kosovo, které jsme po tlaku USA uznali, ale Slovensko ne. Přitom to ve vzájemných vztazích nevadí.

Fiala se naštval, že Fico nepřebírá americkou a bruselskou variantu příběhu o rusko-ukrajinské válce, volá po míru a má neutrálnější postoj k účastníkům konfliktu, než předchozí slovenská vláda. No a co? Žádná mezinárodní dohoda nezavazuje Slovensko k účasti ve válce na Ukrajině, a to ani v rámci ekonomické či jiné pomoci jedné z válčících stran. Fiala je jen naštvaný, že Slovensko má vlastní vidění a hodnocení situace, jedná svébytně a ne jako vazalský stát.

Jaká bude Fialova reakce, kdyby v prezidentských volbách v USA vyhrál Trump a změnil politiku USA k ukrajinské válce? Bude Fiala bojkotovat, poučovat a sekýrovat i USA? Nebo umí být razantní jen ke Slovensku, ale před USA zaleze?

Pro Fialu jsou vztahy s ukrajinskou vládou přednější, než vztahy s vládou slovenskou. Ale pro obyčejné lidí Čech, Moravy a Slezska je Slovensko přednější. Fialovo zhoršení vztahu se Slovenskem je jedním z mnoha špatných kroků této vlády. Předpokládám, že dojde k napravení našich vzájemných zvláštních vztahů po volbách na podzim 2025.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Co chcete: zastupující říšský protektor je odpovědný Říši! Ale ta sranda, až Říše otočí – a Fico se s Orbánem octne v předvoji pokroku!

  2. To je jako by někdo obhajoval Samostatný Slovenský štát, že je dobrá věc být zadobře s knírkatým.Jó ty dějiny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*