Česká ekonomika se loni propadla
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Česká ekonomika se loni propadla teprve pošesté v celé novodobé historii země od roku 1993. Letos opět nelze vyloučit pokles, byť pravděpodobnější je mírný růst.

Česká ekonomika loni klesla, a to reálně o 0,4 procenta. Loňský rok tak představuje teprve šestý rok historie novodobé České republiky od roku 1993, kdy její hospodářství vykázalo pokles. Předtím se tak stalo v letech 1997 a 1998, v důsledku tehdejších finančních otřesů, dále pak v letech 2009 a 2012, vlivem nejprve světové finanční krize a následně evropské dluhové krize, resp. reakcí Česka a jeho vlád na ně. Naposledy se pak česká ekonomika propadla v roce 2020, a to kvůli covidové pandemii a souvisejícím restrikcím a omezením mezinárodního obchodu.

V posledním loňském čtvrtletí ekonomika ČR mezičtvrtletně rostla, a to o 0,2 procenta. Meziročně o 0,2 poklesla. Tato čísla jsou v souladu s očekáváními. Lze předpokládat, že koncem loňska oživovala spotřeba domácností, byť dlouhodobě je související sentiment stále znatelně podprůměrný. Tržby maloobchodu a sektoru služeb vykazovaly v posledních měsících loňska zlepšení, stejně tak inkaso DPH. Průmyslu zase svědčilo odeznívání potíží v mezinárodní logistice, které s různou intenzitou přetrvávají ještě od zmíněné covidové pandemie.

V letošním roce by se tuzemská ekonomika měla definitivně ze spotřebitelské recese vymanit. A to zejména díky výraznému poklesu inflace a souvisejícímu růstu reálných mezd, prvnímu za dva roky. Podstatnou část z tohoto vzestupu reálných výdělků ovšem zase vezmou dopady konsolidačního balíčku v podobě vyšších daní a odvodů. Tuzemská ekonomika by tak měla sice růst, ale poměrně slabě, o 1,1 procenta. Při zhmotnění některého z číhajících rizik, zejména geopolitických, se ovšem poměrně snadno může její výkon „zhoupnout“ dokonce opět do záporného pásma.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*