A proč tedy primátor Hřib nepřejmenuje pražské vánoční trhy na farmářské?
Sdílet článek:
Proč si pražský primátor Zdeněk Hřib nevzal příklad ze svých kolegů na mosteckém či libereckém magistrátě a neumožnil tak konání trhů na Staroměstském náměstí aspoň v omezeném režimu?

Mezi nejhlasitější kritiky nově přijatého vládního opatření, ve kterém se zakazuje pořádání vánočních trhů (vyjma prodeje stromků a kaprů), patří čelní politik Pirátské strany Zdeněk Hřib. Tento na východní Moravě narozený pražský primátor označil zmíněné vládní rozhodnutí, které začalo platit od páteční 18. hodiny na celém území České republiky, za nehorázné. Přičemž na sociálních sítích i v médiích opakovaně argumentuje především slovy: „Je naprostý paradox zrušit venkovní trhy třeba na náměstí Republiky a vedle toho nechat fungovat přeplněné nákupní centrum“ (viz odkaz zde).

Tento argument použil Zdeněk Hřib i v pátečním pořadu Interview ČT 24 při rozhovoru, který s ním vedla moderátorka Lucie Tvarůžková. Při rozhovoru navíc kritizoval, že opatření přišlo velmi náhle a mnozí prodejci na adventních trzích se tak dostávají do bezvýchodné situace, protože nakoupili zboží, které se velmi rychle kazí a nebudou ho moci prodat. Vystudovaný lékař a současný pražský primátor dále zkritizoval dosluhující Babišovu vládu za dle něho zbytečné vyhlášení nouzového stavu či za to, že její ministři špatně motivovali občany k očkování (celý rozhovor je možno si přehrát na stránkách České televize zde).

Nejenom já jistě souhlasím s panem Hřibem v tom, že pro stánkaře i provozovatele vánočních či adventních trhů jde o rozhodnutí velmi bolestné a vzniklé státy by jim měl stát kompenzovat. Ovšem faktem je i to, že denní počty nově nakažených covidem-19 u nás překročily v poslední době již několikrát hodnotu 20 000, mnohé nemocnice jsou nuceny odkládat naplánované operace a dochází jim kapacita covidových lůžek i personálu. Je tak logické, že k nějakému omezení sociálních kontaktů dojít muselo. Souhrn opatření, který vláda tento týden vydala, je zrovna tak nemilý i pro organizátory některých kulturních a sportovních akcí, při nichž počet návštěvníků nesmí být vyšší než tisíc, či pro majitele restauračních zařízení, kterým v současné době řada firem odříká na prosinec naplánované předvánoční večírky z toho důvodu, že by akce musela skončit před 22. hodinou, a navíc by se jí ti, co nejsou naočkovaní, nemohli zúčastnit.

Navíc úplně nesouhlasím ani s interpretací, že je lidem bráněno jít si nakoupit vánoční ozdoby ven na náměstí a místo toho jsou nuceni jít si je koupit do přeplněných supermarketů či obchodních center. Co si budeme povídat, větší část návštěvníků adventních trhů tam nechodí proto, aby si zde koupila ozdoby na vánoční stromek nebo výrobek od lidových řemeslníků, ale spíše proto, že si tam jde popovídat s přáteli, dá si k tomu punč, svařák vína, klobásu, bramborák či jinou dobrotu. A pokud by se vánoční trhy povolily bez možnosti koupit si tam nějaké občerstvení, a navíc bez doprovodného kulturního programu (jak to pan Hřib navrhuje), tak by na ně řada potenciálních návštěvníků nejspíš nezavítala.

Pokud by je nicméně chtěl pražský primátor nechat proběhnout v této podobě, tak to může udělat tak, jak to učinil magistrát ve městech Most či Liberec: přejmenovat vánoční trhy na Staroměstském náměstí či na náměstí Republiky na „Zimní farmářské trhy.“ Farmářské trhy totiž dle vládního rozhodnutí z tohoto týdne probíhat mohou i nadále, pouze tam nesmí probíhat konzumace jídla a pití na místě (na což by měli dohlížet městští strážníci). Jenže když ono zkritizovat jakékoliv vládou vydané proticovidové opatření je asi pohodlnější. Otázkou samozřejmě je, jak to bude s kritikou pana primátora poté, co o těchto opatřeních bude již rozhodovat nová vláda, jejíž součástí budou i Piráti…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*