LUKÁŠ KOVANDA
Průmyslová výroba v Česku vykázala poměrně solidní závěr roku 2023. Meziměsíčně totiž v prosinci přidala celkem výrazná 2,8 procenta. Díky tomuto vzestupu nakonec meziročně průmyslová produkce v prosinci klesla „jen“ o 0,7 procenta. To je sice na poměry celého roku podprůměrný výsledek, neboť průmysl loni celoročně poklesl o 0,4 procenta, avšak i tak jde o nižší než většinově očekávaný pokles.
Za celý loňský rok skončila „v plusu“ zpracovatelská část průmyslu, která přidala jedno procento, zatímco „v mínusu“ jeho části těžební (přišla o 14,4 procenta) a energetická (ztratila 10,9 procenta).
V oblasti těžby se projevil globální útlum poptávky po surovinách, který souvisí s vysokými úrokovými sazbami v řadě vyspělých ekonomik a s hospodářským útlumem Číny. Oboje brzdí investice, tedy o globální poptávku po surovinách. Za pokles českého energetického průmyslu zase loni mohly rovněž vysoké úrokové sazby a celosvětový ekonomický útlum, ale rovněž zklidnění energetické krize roku 2022, jež vyháněla burzovní ceny elektřiny i plynu v EU k rekordům, což stimulovalo i výrobu energií. Zároveň během loňska docházelo k delším odstávkám výroby elektráren.
Zpracovatelský průmysl loni – mírně – rostl zejména díky obnovení zpřetrhaných dodavatelsko-odběratelských řetězců světového obchodu a logistiky. Ty, ještě coby důsledek pandemie covidu, dlouho brzdily zejména výrobu automobilů, neboť se nedostávalo klíčových komponent typu čipů. Právě i dobrý výkon autoprůmyslu může z velké části za zmíněný solidní závěr loňského roku.
Přes příznivý závěr loňska nelze letos čekat nastartování průmyslové výroby. Celoročně bude stagnovat, i přes vyhlížený pokles úrokových sazeb, a to zejména kvůli přetrvávajícím potížím Číny a Německa, klíčového obchodního partnera. Zároveň už letos nebude přítomný tak silný impuls plynoucí ze zacelení zpřetrhaných mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců jako loni.
lukaskovanda.cz
Be the first to comment