Český průmysl i přes oživení výroby aut loni se loni propadl
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Letos to nebude o moc lepší.

Průmyslová výroba v Česku vykázala poměrně solidní závěr roku 2023. Meziměsíčně totiž v prosinci přidala celkem výrazná 2,8 procenta. Díky tomuto vzestupu nakonec meziročně průmyslová produkce v prosinci klesla „jen“ o 0,7 procenta. To je sice na poměry celého roku podprůměrný výsledek, neboť průmysl loni celoročně poklesl o 0,4 procenta, avšak i tak jde o nižší než většinově očekávaný pokles.

Za celý loňský rok skončila „v plusu“ zpracovatelská část průmyslu, která přidala jedno procento, zatímco „v mínusu“ jeho části těžební (přišla o 14,4 procenta) a energetická (ztratila 10,9 procenta).

V oblasti těžby se projevil globální útlum poptávky po surovinách, který souvisí s vysokými úrokovými sazbami v řadě vyspělých ekonomik a s hospodářským útlumem Číny. Oboje brzdí investice, tedy o globální poptávku po surovinách. Za pokles českého energetického průmyslu zase loni mohly rovněž vysoké úrokové sazby a celosvětový ekonomický útlum, ale rovněž zklidnění energetické krize roku 2022, jež vyháněla burzovní ceny elektřiny i plynu v EU k rekordům, což stimulovalo i výrobu energií. Zároveň během loňska docházelo k delším odstávkám výroby elektráren.

Zpracovatelský průmysl loni – mírně – rostl zejména díky obnovení zpřetrhaných dodavatelsko-odběratelských řetězců světového obchodu a logistiky. Ty, ještě coby důsledek pandemie covidu, dlouho brzdily zejména výrobu automobilů, neboť se nedostávalo klíčových komponent typu čipů. Právě i dobrý výkon autoprůmyslu může z velké části za zmíněný solidní závěr loňského roku.

Přes příznivý závěr loňska nelze letos čekat nastartování průmyslové výroby. Celoročně bude stagnovat, i přes vyhlížený pokles úrokových sazeb, a to zejména kvůli přetrvávajícím potížím Číny a Německa, klíčového obchodního partnera. Zároveň už letos nebude přítomný tak silný impuls plynoucí ze zacelení zpřetrhaných mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců jako loni.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*