Německá expertní komise navrhla regulovat vysoké ceny plynu pro firmy i domácnosti nejprve letos pomocí jednorázového příspěvku na zálohy a od příštího roku do jara 2024 stanovením maximálních cen na část spotřeby. Průmyslové podniky by mohly podle komise platit sedm centů (1,7 koruny) za kilowatthodinu až do výše 70 procent průměrné roční spotřeby.
Česká vláda zastropovala ceny plynu na úrovni 2,50 koruny za kilowatthodinu bez DPH a stropy jsou navíc určeny jen pro malé a střední firmy a domácnosti. Pokud vláda nezmění názor, budou muset velké firmy platit tržní ceny, což je zásadním způsobem znevýhodní na mezinárodních trzích. Jen těžko by totiž mohly konkurovat nejen německým firmám, ale i firmám z mnoha jiných zemí a hlavně kontinentů, kde je plyn násobně levnější.
Situace je pro český průmysl kritická. Navíc je paradoxní v tom, že to bylo právě Německo, které dotáhlo Evropu k závislosti na ruském plynu. I po nelegální anexi Krymu mohutně podporovalo dostavbu plynovodu Nord Stream 2 a velmi aktivně vystupovalo proti jádru i uhlí.
Česko se dle opakovaných slov vládních činitelů spoléhá v případě plynové krize na evropskou solidaritu. Již nyní se ale ukazuje, že ta, pokud bude vůbec nějaká, bude mít své hranice. Musíme se tak ohlížet v první řadě sami na sebe, na svou bezpečnost a soběstačnost.
Momentálně jsme vývozcem elektřiny, což je v evropském kontextu naše trumfové eso. Stále máme robustní síť elektráren i tepláren, které z velké části pohání uhlí. A to navíc uhlí české, které je v podstatě naším jediným fosilním palivem.
To jsou karty, které má Česko v ruce. Nemůžeme si je nyní dovolit nechat z ruky sebrat. A doslova bláznovstvím by bylo tyto karty složit na stůl dobrovolně. Je úkolem vlády, aby si to uvědomila a začala v tomto směru intenzivně pracovat. Energetika je totiž během na dlouhou trať. Těžbu uhlí ani údržbu či opravy elektráren nelze plánovat ze dne na den. Proto je nutné připravit jasný časový plán, v němž bude hlavní prioritou zajištění výroby dostatečného množství elektřiny a tepla včetně podmínek, které jsou k tomu nezbytné.
Z veřejných vystoupení ministra průmyslu Síkely, vedení ČEZ či Sev.en Energy však zatím nijak nevyplývá, že by se na něčem takovém alespoň začalo pracovat.
Tato vláda neslouží zájmům občanů ČR ale globalistům a jejich strukturám. Očekávat od ní nějaké řešení krize je naivní.
Už se těším na leden. Chci vidět zmrzlé držky nezaměstnaných voličů pětidemolice.
Tak je treba na ni nespolehat,vyhrnout si rukavy,plivnou do dlani a huraaaaa na to.Co se tyce slov zmrzle drzky znamena osobu,ktera zrejme ma radost z ciziho nestesti.No,at nesmutni,je jich tu vic v te nasi zemicce.
„Tak je treba na ni nespolehat, vyhrnout si rukavy, plivnout do dlani a huraaaaa na to.“
To je jedna varianta. Druhá je vyměnit vládu.
Chápu,ta první trochu bolí ruce a ta druhá je bez námahy.