Chápete pojem „nenávidět Židy“?
Sdílet článek:

CORA STEPHAN

Hamas zavraždil přes 1400 Izraelců. Vyvolalo to jásot na ulicích v celém světě. Na elitních amertických univezitách spílají profesoři zcela otevřeně židovským studentům a nazývají je „kolonizátory“. A vše pokračuje ve formě „critical whiteness“.

Nenávist vůči Židům prostě nechápu. Někteří mi mohou být nesympatičtí – což ale není důvodem k nenávisti. Naboženská ortodoxie se mi nezamlouvá – ale ani ta není důvodem k tomu, někoho nenávidět. A především není důvodem k tomu, vraždit.

Tedy nenávist. Nenávist vůči arogantním Židům, kteří věří, že jsou něčím lepším než druzí, možná i „vyjímečným národem“? To se zcela neshoduje ani s islámem. Možná je lepším vysvětlením: závist. Závist vůči sionistickým osídlencům, kteří stáli na počátku izraelského zázraku poušť proměnit v kvetoucí zahradu. V malé zemičce, obklopené kolem dokola nepřáteli, být ekonomicky úspěšnými za těch nejmizernějších podmínek, to se nepromíjí…

Nenávist vůči Židům, nenávist vůči Izraeli. Nenávist vůči všemu modernímu, nenávist vůči Západu jako takovému? Vše to se dnes odehrává i mimo arabský svět. Není to nenávist vůči kapitalizmu jako takovému?

Američtí studenti na elitních univerzitách dnes doslova „vřeští“ a vyřvávají svou nenávist vůči Izraeli do světa. Na Harvardu prohlásilo sdružení 30 studentských skupin izraelský „režim“ za jednostranně odpovědný za současné násilí s tím, že „musíme zastavit likvidaci Palestinců“. Na George Washington University je hlásáno heslo: zapomeň na rozdíl mezi civilisty a vojáky – mezi osadníky a vojáky. Každý osadník je agresorem, i když se jen „válí na pláži“. Profesor na Cornell University shledal masakr v kibucu „obšťastňující a sílu přinášející“ událostí. Na Columbia University byl zmíněný masakr označen za „mimořádný výkon odporu“. Dle CNN poručil profesor na Standfordu studentům zvednout ruku na souhlas s masakrem a poté je označil za kolonizátory. Byl sice suspendován, ale ne propuštěn.

Takto je tedy vychovávána budoucí elita USA. Uklidňuje mne zde pouze to, že řada sponzorů stáhla dosavadní finanční podporu uvedených univerzit.

Uveďme zde pojmy „kritická rasová teorie“ a „teorie bělosti“. Dle nich Židé platí za „bílé“ a Izrael je „stát apartheidu“. Obojí je samozřejmě nesmysl, ukazující, kam dnešní nenávist směřuje. Země, které to nedotáhly na úroveň Izraele, jsou obětmi kolonializmu. A Izrael posledním kolonizátorem na Blízkém Východě.

Že je v mnoha zemích Afriky ještě dnes nouze a bída? Za to vše mohou pouze kolonizátoři. Co na tom, že jejich dnešní podpora končí v rukách despotů v těchto zemích? Kolonializmus je zde na vině. Na vině všeho.

Nový trend, zakotvený v „kritické rasové teorii“, nám praví: všichni jsou oběťmi, oběťmi zemí, kde vládne blahobyt. Je to destruktivní teorie, zanechávající po sobě pouze oběti. Ale pozor! Obyvatelé pásmy Gazy nejsou oběťmi Izraele, nýbrž vlády, kterou si sami zvolili. Izrael se z tohoto území definitivně stáhl v roce 2005.

Je jedno jak dopadne boj Izraelců vůči Hamasu: ve světě je dostatek těch, kteří jsou ochotni izraelské vítězství zmařit. Odkud pochází ta nenávist vůči Židům? Většina muslimů je k tomu vychovávána.

Mně se zdá, že na Západě se tato nenávist mění pomalu, ale jistě v sebenenávist – v patologickou nenávist vůči sobě samému. A to znamená v souvislosti se stále rostoucím podílem muslimů v evropských zemích zcela jednoznačně pouze jedno: kapitulaci, rezignaci, vzdání se všech vlastních principů, tradic a kultury.

Článek německé autorky Cory Stephan v magazínu pro politiku, ekonomii a kulturu TICHYS EINBLICK 01/24 do češtiny přeložil Jan Vaněk.

Konzervativní noviny

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Je jim určitě hodně co závidět-zvlášť,když jim tu “kvetoucí zahradu” museli povinně platit lidé z celýho světa,protože holocaust,co????😡

 2. Já taky jako Čech a evropan nechápu nenávist vůči židům a mnohokrát jsem to probíral s přáteli.
  Problém je v tom, že žijeme v naší kulturní a sociální bublině, která nám znemožňuje vidět realitu jiných etnik a kultur. Kdybych se narodil jako Palestinec v pásmu Gazy asi bych dokázal lépe tu nenávist pochopit. Prostě je mnoho věcí které nepochopíme, protože nemáme zkušenosti a emoční prožitky událostí, které se nám nestaly. Nejde to vyčíst z knih nebo sledováním videí na sociálních sítích.
  Jistě jsou i u nás lidé, kteří deklarují svou nenávist k židům, ale když s nimi mluvíte tak většinou zjistíte, že je to nenávist přejatá, naučená, která nevychází z osobní zkušenosti. Podobně jako nenávist vůči katolíkům, ti co ji vyjadřují ani nemají v rodině někoho věřícího v kostele byli se školou jako když chodí do muzea. Tohle je nenávist naučená, převzatá od rodičů, kamarádů ze školy, atd. Nenávist kterou projevují někteří muslimové vůči židům je jiná. Jsou ochotni kvůli ní umírat i zabíjet.
  Nesouhlasím s jednostranným hodnocením, že jsou muslimové k nenávisti k židům jenom vychováváni, někteří ano to je ta nenávist naučená (indoktrinovaná) o které hovořím výše. Bohužel je poměrně významná skupina muslimů co má tu osobní negativní zkušenost s nespravedlností v jejich očích a tu nemůžeme pochopit za monitory (televizory) bez osobní účasti ve společenstvích v nichž žijí.
  Sebenenávist západu spočívá v tom, že se vzdal hodnot na nichž vyrostl, které mu umožnily vybudovat úžasnou kulturu a schopnost učit se lásce k bližnímu místo toho aby ho musel zotročovat. Odhodil učení Boží a nahradil ho ideologiemi materialismu, fašismu, marxismu, komunismu, liberalismu, klima alarmismu, atd. Dnes tomu říkáme vzdělání a pokrok, ale je to jenom zmatení slov a dekadence. Patologie sebenenávisti spočívá v zapomenutí naší duchovní podstaty, přestali jsme ji vnímat a sytit zpytováním svědomí, modlitbou, pokorou k Bohu.
  Sytíme jenom naše zbytnělá ega a tlustá těla, zábavou a obžerstvím. Je docela pochopitelné, že mnoho lidí neví co si počít sami se sebou a jejich pohledem naprosto zbytečnou existencí.

 3. Záleží na tom, co autor považuje za elitní americké univerzity. Humanitní a společensko šarlatánské sračky žádnými elitními školami nejsou a to bez výjimky nikde ve světě. Tyto pseudoškoly jsou jen žumpa generující lidský odpad s vymytými mozky. V případě amerických škol násobeno jejich sponzory – není žádným tajemstvím, že mezi ty nejštědřejší již několik let patří islámské země…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*