Překvapivé vítězství republikánů v doplňkových volbách
Sdílet článek:

Republikánská kandidátka zvítězila v USA v doplňkových volbách v okrsku, který volil desítky let demokraty. Co všechno se dá dělat s covid pasy. Placené volno z práce na pěstování potravin. A odvážný poslanec evropského parlamentu.

Náhodný výběr okrajových zpráv, které se nedostanou na přední stránky. Zdroj informací na konci článku.

(1) Demokraté utrpěli porážku v doplňkových volbách v Texasu

Republikánská kandidátka Mayra Flores vyhrála doplňkové volby do federálního Kongresu ve volebním okrsku v Texasu poté, co stávající kongresmanka odstoupila z funkce. Její vítězství zaujalo z několika důvodů. Zvítězila ve volebním okrsku, ve kterém žije přes 80% Hispánců a který od roku 1870 volil konzistentně demokraty.

V prezidentských volbách v roce 2016 zde demokraté zvítězili s náskokem 22%.

Vítězka Mayra Flores se narodila v Mexiku a do USA přišla legálně ve věku šesti let. Svůj program charakterizuje na svých stránkách jako „bedlivě strážené hranice země, nižší daně, méně státu, právo nosit zbraň, podpora policie, nenarozeného života a podnikání.”

Pozn. redakce: Hispánci si začínají uvědomovat, že s tím socíkem to může být pro všechny pěkný průšvih.

(2) V Číně stopli protest vypnutím covid pasů

Některé banky v Číně zmrazili výběr vkladů. Vkladatelé chtěli proti nemožnosti vybrat si své peníze protestovat před budovou banky v centrální provincii Henan. Podle agentury Reuters se čínské vládě podařilo protestu zabránit tím, že občanům nechali zčervenat jejich digitální zdravotní pasy a znemožnili jim tak cestování.

Pozn. redakce: Jak je to jednou v mobilu, lze k tomu doprogramovat neuvěřitelné věci. A velmi rychle.

(3) Vládní zaměstanci na Srí Lance dostali volno na pěstování potravin

Srí Lanka trpí akutním nedostatem potravin a energie. Úspory domácností likviduje inflace a země není schopna platit své dluhy. Hledá zahraniční pomoc, kde se dá. Vláda se proto rozhodla, že umožní vládním zaměstancům, aby si vzali každý týden jeden den volna na pěstování potravin na svých zahrádkách. Platy jim zůstanou v plné výši.

Vláda též oznámila, že kdokoli z jejích zaměstanců, který si najde práci v zahraničí, dostane až pět let neplaceného volna, které nebude mít vliv na výpočet jejich penzí.

Pozn. redakce: Reakce na pandemii prostě má svoje dodatečné náklady.

(4) Americký statistický úřad určil špatně počty voličů

Americký statistický úřad Census Bureau oznámil minulý měsíc, že při kontrole výsledků sčítání lidu z roku 2020 zjistil, že v některých státech byly počty zde žijících lidí nesprávně určeny.

Výsledky sčítání lidu jsou důležité mimo jiné i proto, že se na jejich základě stanovují počty zákonodárců, kteří danou zemi zastupují ve federálních orgánech.

Podle zveřejněných výsledků byly počty voličů podhodnoceny v šesti státech, z nichž pět států v posledních dvou volbách volilo repulikánského kandidáta. Na druhé straně byly počty voličů nadhodnoceny v osmi státech, z nichž šest volí tradičně demokraty.

Nejvyšší rozdíl byl ve státě Arkansas, kde byl počet občanů podhodnocen o 5%. Na příklad na Floridě byl rozdíl 3%, což může znamenat, že počet zastupitelů, který byl Floridě po sčítání lidu přidělen, byl o jednoho kongresmana nižší, než by měl správně být.

Chybu lze napravit až při dalším sčítání lidu v roce 2030.

Pozn. redakce: Úřad reagoval slovy: Omlouváme se, to se stane maximálně jednou za deset let.”

(5) Chorvatský zástupce v evropském parlamentu na téma uhlíkové neutrality

Mislav Kolakusic je členem evropského parlamentu od roku 2019, do kterého byl zvolen jako nezávislý. Tento týden na půdě parlamentu uvedl:

„Označení CO2 a fosilních paliv jako nepřítele občanů Evropské unie je čiré šílenství. Za pomoci fosilních paliv jsme stvořili moderní civilizaci a stávající životní úroveň. To, že uvalujeme enormní nové daně na všechny výrobce, kteří normálně produkují CO2 při výrobě, povede ke katastrofě a kolapsu evropské ekonomiky, neboť bude zcela nekonkurenceschopná.”

„Přitom dopad 500 milionů evropských občanů na klimatické změny bude minimální. Před třiceti lety jezdili Čínané na bicyklech a žili v bytech bez vytápění, protože na víc neměli. Za třicet let budeme v dělat v Evropské unii to samé.”

Pozn. redakce: Podle návrhu nové směrnice Evropské unie Digital Services Act” spadá jeho projev do kategorie nebezpečná dezinformace.

 

Zdroje:

(1) Volby USA

(2) Čína

(3) Srí Lanka

(4) Census Bureau

(5) Projev

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*