Zásadní odkaz Putina západním zemím: Moskva bude považovat údery západních zbraní dlouhého doletu na ruské území za začátek války
Sdílet článek:

HSP

Moskva bude považovat údery západních zbraní dlouhého doletu na ruské území za začátek války, prohlásil Vladimir Putin. Jeho slova cituje agentura AP. Ruský prezident zdůraznil: Moskva bude reagovat asymetrickými opatřeními.

Prezident Vladimir Putin ve středu varoval Německo, že použití německých zbraní Ukrajinou k úderům na cíle uvnitř Ruska by bylo „nebezpečným krokem“, a uvedl, že Moskva by na oplátku mohla poskytnout zbraně dlouhého doletu jiným státům, které mají zájem udeřit jimi na cíle v západních zemích.

Takové jednání Západu by dále podkopalo mezinárodní bezpečnost a mohlo by vést k „velmi vážným problémům“, řekl.

\”V konečném důsledku, pokud uvidíme, že tyto země jsou zataženy do války proti nám, a to je jejich přímá účast na válce proti Ruské federaci, vyhrazujeme si právo jednat podobným způsobem,\” dodal Putin.

Putin uvedl, že jelikož použití takových západních zbraní k zasažení ruského území předpokládá, že armády zúčastněných zemí si vybírají cíle a zaměřují a vypouštějí rakety, Moskva by mohla podniknout „asymetrické“ kroky. Takovým krokem by mohlo být předání zbraní jiným státům k zasažení cílů na území znepřátelených zemí v jiných regionech světa, dodal.

Zatímco rakety krátkého doletu HIMARS Ukrajina podle Putina odpaluje sama. Jinými slovy, ruský prezident rozdělil údery zbraněmi dlouhého a krátkého doletu proti Rusku z hlediska reakce Ruské federace na ně.

„Uvažujeme na téma, že pokud někdo považuje za možné dodat takové zbraně do válečné zóny, aby zasáhly naše území a způsobily nám problémy, proč bychom neměli právo dodat naše zbraně stejné třídy do těch regionů světa, kde dojde k úderům na citlivé objekty těch zemí, které to dělají proti Rusku?“ řekl.

„Budeme o tom přemýšlet,“ řekl.

Německo nedávno podpořilo Spojené státy v tom, aby umožnily Ukrajině zasáhnout některé cíle na ruském území zbraněmi dlouhého doletu, které Berlín dodává Kyjevu. Dodávky německých tanků na Ukrajinu byly podle něj pro mnohé v Rusku šokem.

“Když teď říkají, že teď budou nějaké další rakety, které budou zasahovat cíle na ruském území, tak to samozřejmě definitivně ničí rusko-německé vztahy,” řekl.

Ve středu západní představitel a americký senátor uvedly, že Ukrajina používá americké zbraně k zasažení ruského území na základě nedávno schválených pokynů prezidenta Joea Bidena. To umožňuje, aby se americké zbraně používaly k omezeným účelům k obraně Charkova, druhého největšího ukrajinského města. Tento představitel nebyl oprávněn veřejně komentovat tuto citlivou otázku a hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

V odpovědi na otázky zahraničních novinářů během prvního setkání s nimi od své inaugurace na páté funkční období Putin také řekl, že na vztazích mezi Moskvou a Washingtonem se nic nezmění – bez ohledu na to, kdo vyhraje americké prezidentské volby.

„Pro nás na konečném výsledku, jak se domníváme, moc nezáleží. Rusko bude spolupracovat s jakýmkoli prezidentem USA, kterého si Američané zvolí,“ řekl Putin během rozhovoru na okraj Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra.

„Úplně upřímně říkám, že věříme, že se po volbách něco změní na ruském směřování v americké politice, to bych neřekl, to si nemyslíme. Myslíme si, že se nic zásadního nestane,“ dodal.

Putin také uvedl, že minulý týden odsouzení Trumpa v případě utajovaných peněz bylo výsledkem „využití soudního systému jako součásti vnitropolitického boje“.

Šéfové mezinárodních tiskových agentur včetně agentury Associated Press ruskému lídrovi kladli otázky na různá témata, ale hlavním tématem rozhovoru byl konflikt na Ukrajině, který trvá již více než dva roky.

Na otázku o ruských vojenských ztrátách Putin odpověděl, že během bojů žádná země tyto informace nezveřejňuje – aniž by zacházel do podrobností, nicméně uvedl, že poměr ukrajinských a ruských ztrát je pět ku jedné.

Řekl také, že Ukrajina má v zajetí více než 1 300 ruských vojáků, zatímco více než 6 400 zajatých ukrajinských vojáků je naopak v Rusku.

Putin využívá fórum, které se koná každý rok, jako výkladní skříň, kde hovoří o rozvoji Ruska a hledá investory. Přestože setkání s novináři bývala součástí programu fóra, od vstupu ruských vojsk na Ukrajinu a až dosud Putin na akci nemluvil se západními médii.

Minulý rok nebyli pozváni novináři ze zemí, které Rusko považuje za nepřátelské, včetně Spojených států, Británie a Evropské unie. Západní představitelé a investoři se také vyhýbali účasti na fóru poté, co byly na Moskvu uvaleny rozsáhlé sankce v souvislosti s boji na Ukrajině

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,53 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. To měl Putin udělat už dávno,dodat hypersonické střely třeba Iránu,Hůsiům,Číně,apod👍A samozřejmě Bělorusku👍

 2. Nu, co jiného čekat. Jen doufejme, že až dojde na liskání po tlamách a rypácích, Rus moudře rozezná Fyjaly od nefyjalů, Černochové od čechových, Vetché od vetchých.
  Snad staršinové a lidoví komisaři dostanou befel alespoň ve druhé či třetí vlně kampaně denacifikace oddělit koukol od zrna. Nu, a jestli ne, tak pokud dožijeme mimo dýmící krátery, tak aspoň v muklovských hadrách holt opravíme škody v Belgorodu a okolí. Přinejmenším za to, že jsme všechny ty Fyjaly, Černochové a Vetché sami nehnali zavčas bejkovcem.

 3. Jojo, takže Vajgl Vrahovič, velký kámoš všelijakého palestinského, íránského a bůhvíjakého ještě ksindlu, nejdřív přepadne s vojskem sousední suverénní zemi, aby si z ní ukousl nějaké to územíčko a dostal se (hned vedle Hitlera) do historie, přes 2 roky tu zemi ničí a sere ho, že se ta země brání a že jí jiné země pomáhají proti rusácké agresi.
  No, příště si třeba usmyslí, že bude považovat za začátek války, když se autor uprdne, nebo něco podobného.
  Ale vždyť nakonec on ten Hitler byl taky fajn chlapík, že? A k té agresi ho přece vyprovokoval západ…
  Blahoslavení chudí duchem!! A že vás tady je.

  • Ten západ houfně s Hitlerem uzavíral smlouvy o neútočení: Polsko 1934, Velká Británie 1938, Francie roku 1938 – a Rusko až nakonec (Ribbentrop – Molotov).
   Prospělo by vám kouknout se do historie, nakolik byla kdy Ukrajina suverénní zemí a jak se měnily její hranice. A také jak se rozšiřovalo NATO (tedy jak se Rusko přibližovalo k hranicím NATO, chcete – li to takto interpretovat).

 4. V.Pokud nám tady v 21 století vysvětlíte, zda lze napadnout a zničit jadernou mocnost,kdo nad tím vůbec kdy uvažoval,a jak se může a kým cítit ohrožena RF tak,že vyhrožuje spálením světa svými jadernými zbraněmi(ne Evropa,ale ta RF),tak Vám uvěříme že máte strach spolu s RF.Vy ale prostě s ideologických důvodů nenávidíte západ jako ta RF,a proto hledáte vše negativní za tisíce let pozpátku na ten západ,kde v pohodě žijete,nikdo Vám nic nedělá,všechno můžete a přesto ta nenávist.Výchova z mládí? Vlastní zkušenost? Ne tam někde někdy někdo někomu,ale konkrétně Vám osobně co ten západ udělal, a v čem Vám brání tady čtenářům sdělte.Pak Vás pochopíme a budeme ten západ nenávidět s Vámi.Tak do toho.

  • Neumíte číst nebo nemáte oči? Kdo se přibližuje k hranicím NATO – Rusko snad? Nebo NATO expanduje? Není to bezpečnostní ohrožení Ruska? Proč má USA v Evropě své jaderné zbraně?
   Kde píšu že nenávidím Západ? Z čeho tak usuzujete?
   Vy si myslíte že všechno můžete? Zlaté oči …
   Je to prostě marné, je to marné – nic nechápete a nikdy nepochopíte.

   • Jsem rád, že jste pochopil aspoň Vy, když už nám nehodným nebylo dopřáno. Bohužel jste ale zjevně nepochopil podstatu příspěvku, na který reagujete, zejména tu část o rusácké paranoické ublíženosti a (nesmyslném) permanentním pocitu ohrožení.
    Ale nevadí, zkuste si to přečíst několikrát, třeba vám něco naskočí.
    No, spíš ne, že??

  • Vzhledem k tomu, že toho moc v té vaší dutině jíž říkáte hlava moc nemáte, tak docela chápu vaši reakci. Nebo že by banderovec parazitický?
   Dnes si už každý normální člověk ověří jaká je skutečnost, nejsme v první polovině 20tého století.

   • Souhlasím, zkuste si ověřit jaká je skutečnost.
    Pokud ale sdílíte ten fantasmagorický postoj, že za rusáckou agresi(vitu) můžou USA, pak bych doporučil spíš dobrého psychiatra. Dnes se dá spousta bludů léčit medikamentózně, nebojte se toho.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*