Čína a Brazílie se švýcarské parodie na mírovou konferenci nezúčastní
Sdílet článek:

IVAN DAVID

Čína již dříve zdůraznila, že jednání o mírovém řešení ukrajinského konfliktu musí nevyhnutelně zahrnovat Rusko.

„Odmítnutí ze strany Číny a Brazílie: Země s afinitou k Rusku se drží stranou švýcarské mírové konference. Je příliš zřejmé, že je zaměřena pouze na podporu Ukrajiny a Zelenského,“ píše Hubert Mooser pro švýcarský web Weltwoche:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se spokojí s jakýmkoliv prostředkem, pokud poslouží jeho propagandistickým cílům. Po ruském raketovém útoku v Charkově na tiskárnu (nebo to byl hobbymarket či co, pozn. překl.) na Ukrajině, který si vyžádal sedm mrtvých, Zelenskyj vyzval z ruin amerického prezidenta Joe Bidena a čínského vůdce Si Ťin-pchinga, aby přišli na mírovou konferenci plánovanou na 15.června, která se bude konat na památné hoře Bürgenstock ve Švýcarsku.

Toto téměř zoufalé volání vyvrací nedávná nadšená prohlášení federální prezidentky Violy Amherdové (středová strana), která se chová, jako by pořádání již bylo impozantním úspěchem. Na dotaz magazínu Blick, zda jde vše podle plánu, radostně odpověděla: „Už máme kolem sedmdesáti registrací, z nichž polovina pochází z Evropy, druhá polovina z Jižní Ameriky, Afriky, Středního východu a Asie. Takže vše jde dobře.” Účastníkům řekla:

“Změny budou možné až do poslední chvíle.” Jednání stále probíhají. Jde tedy vlastně vše podle plánu? Vůbec ne.

Zelenského výzva však ještě více dokazuje, že scénář, o kterém snili Bern a Kyjev, se neodehraje. Chybět budou důležití a vlivní hráči jako americký prezident Joe Biden. Pravděpodobně se nezúčastní čínský prezident nebo hlavy států, které mají blízko k Rusku, jako Lula da Silva k Brazílii a prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa. Pokud jde o Indii, nevíme, zda země vůbec někoho pošle. Zatímco Rusko prostě nebylo pozváno. Tím bylo pro mnohé příliš zřejmé, že mírová konference ve Švýcarsku je určena pouze k mobilizaci podpory pro Ukrajinu. Dvorský sněm na Zelenského dvoře, abych tak řekl.

Politik německé strany Svobodných (FDP) Hans-Peter Portmann, který v posledních dnech doprovázel do Bundeshausu delegaci ze Saúdské Arábie, si myslí: „Podle mého názoru by Rusko mělo být průběžně a veřejně žádáno o účast na konferenci v souladu s mezinárodními zákony.” Ve skutečnosti se švýcarský ministr zahraničí Cassis už nějakou dobu snaží dostat Rusko na Bürgerstock, přestože nebylo pozváno, pravděpodobně také proto, že význam akce rychle klesá kvůli mnoha odřeknutím.

Při své návštěvě Budapešti doufal i v podporu z Maďarska. Na dotaz Weltwoche ministerstvo zahraničí (EDA) odpovědělo: „Mírová konference na Bürgenstocku byla tématem všech oficiálních diskusí v Budapešti. Diskutovalo se také o zapojení Ruska,“ uvedl mluvčí úřadu. A dále: Konference na Bürgenstocku by měla zahájit mírový proces. Švýcarsko je přesvědčeno, že Rusko musí být do tohoto procesu zahrnuto. Mírový proces bez Ruska je nemyslitelný. Podle Neue Zürcher Zeitung se o účast Ruska na mírové konferenci prý zasazovali i další ministři.

Důvěryhodnost je „fuč“

Jedním z ústředních kritérií, pokud chcete, aby vás válčící strany jako mírového vyjednavače braly vážně, je důvěryhodnost. Neměli byste být do konfliktu zataženi natolik, abyste od začátku patřili k jedné straně. Švýcarsko a ministr zahraničí Ignazio Cassis se pod tlakem ze Západu téměř bezmyšlenkovitě postavili na stranu západní aliance. Bratrské objímání mezi ukrajinským prezidentem Zelenským a ministrem zahraničí Ignaziem Cassisem na Bundesplatzu (na obr.), přímé přijetí sankcí proti Rusku, to vše nemluví zrovna o nestrannosti.

Ještě hůře: V únoru 2023 řekl ministr zahraničí Cassis v rozhovoru pro noviny CH Media: Přijetím sankcí EU proti Rusku se Švýcarsko jasně postavilo na stranu Západu. Neustálé fňukání tehdejší ministryně obrany Violy Amherdové (dnešní prezidentky) na veřejnosti, že ostatní země zjevně nerozumí tomu, že Švýcarsko kvůli své neutralitě nemůže povolit reexport válečného materiálu na Ukrajinu, situaci nezlepšilo. Neutralitu Švýcarska ovlivnila i rozhodnutí parlamentu o konfiskaci ruského státního majetku nebo zvraty ohledně nepřímých dodávek tanků na Ukrajinu. Není divu, že Rusko začátkem roku 2023 odmítlo Švýcarsko jako mírového prostředníka.

Navíc – pokud již Rusko skutečně má k dispozici návrh závěrečné deklarace, jak řekla médiím Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministra zahraničí, je mírová konference definitivně fraškou.

 

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. I když Ukrajina dělala vše, aby jí Rusko napadlo, Rusko to udělat nemělo a stalo se tak agresorem. Ukrajina má tedy právo se bránit a třeba i útoky na cíle v Rusku. Jenže tady to končí. Ukrajina prohrála. Ještě existuje, ale i kdyby se teď všichni Rusové stáhly, tak bude Ukrajina třeba 50 let splácet, co si půjčila na vedení války a zároveň jí zahraniční věřitelé “roztrhají” na kousky. Zůstane z ní jen název. Ukrajincům nebude patřit nic! Proto by se mělo jednat o míru, který může zachráni aspoň životy (tisíce a možná statisíce životů). Sami Ukrajinci útěkem ze země ukázali, že jim o Ukrajinu nejde. Chtějí hlavně přežít. No a co dělá západ? Eskaluje konflikt a přemýšlí, jak na Ukrajinu dostat svoje vojáky, když se Ukrajincům za svou zem umírat nechce. O Ukrajinu tedy už vůbec nejde. Zelenský je magor, který jen posloužil západu a s vysokou pravděpodobností ho to bude stát život. Tím by se mohla válka zastavit a začít skutečné jednání, které by mělo být vedeno mezi Ruskem a USA. Ukrajina by mohla “počkat za dveřma”. Bez zahraniční pomoci už by neexistovala, takže je věcí zahraničí, jak se bude situace dál vyvíjet.

  2. Tipická Emerická ” mírová ” komedie, byť se má konat ve švícarsku. Ale jak říkával můj otec Es Koomen red taag, und Goot mit unsere.

  3. Tak nám tady příznivci pana dobyvatele včetně pana autora sdělili,že se má nechat Ukrajina zotročit a rusifikovat obrovskou přesilou RF okupačních vojáků zločinců a vrahů.Ukrajina vejde do dějin jako stát,který je příkladem celému světu při obraně státu proti obrovské několikanásobné převaze proti agresorovi, který chce zničit stát Ukrajina,připojit ho k RF a vše rusifikovat.A Komu se to nelíbí ať tàhne s rodinou kam chce.Takže to je ten pohled RF na ten nový svět,který okolním státům nabízí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*