
RADIM UCHÁČ
V sobotu prošel Prahou Národní pochod pro život, mimo jiné proto, aby upozornil na ekonomickou situaci českých rodin. Rodinám po narození dítěte klesá životní úroveň. K důsledkům patří skomírající porodnost a patnáct tisíc uměle ukončených těhotenství ročně. „Nechceme žádné zvýhodňování. Požadujeme jen spravedlivé daně a důstojnou kompenzaci nákladů, které rodiny investují do dětí“, říkají organizátoři pochodu. Co konkrétně mají na mysli?
Společnost přátelská rodinám i dětem
Za poslední tři roky naše zem přišla o jedno okresní město – počet narozených dětí se propadl o bezmála dvacet tisíc. Odborníci, politici, novináři i další veřejné osobnosti hledají příčiny tohoto jevu. Některé jsou zjevné a jiné více či méně skryté. Ty poslední by se daly shrnout do věty: „Rodiče investují, stát inkasuje.“ To je dlouhodobě trvající problém „prorodinné“ politiky českého státu. To je základní disproporce prostředí a rodiny to znevýhodňuje.
Mluvit v souvislosti s něčím tak zázračným, jako je narození dítěte, kolik stojí a jaký je z něj „výnos“, zní necitelně. Děti přece nejsou zboží! Ale když máte děti, počítat musíte, jinak časem spláčete nad výdělkem.
Podle některých studií čistý příspěvek rodiny do veřejných rozpočtů představuje částku 5 milionů Kč na jedno vychované dítě. Náklady na jedno dítě pak činí 2 miliony Kč na rodinu, a to pouze do 18 let. Pokud dítě studuje do 26 let a připočítáte taky náklady za bydlení, odpovídající spotřebu vody a energií, za dopravu a další rozpočtené náklady, pak jsme na 4 až 5 milionech Kč.
Je tedy zřejmé, že pokud nejste milionáři či úspěšní investoři, s každým narozeným dítětem se vaše životní úroveň prostě bude propadat. Proč se pak někdo diví, že klesají počty narozených dětí, zejména v dnešních turbulentních časech? S tím pak také souvisí, že dalším patnácti tisícům dětí ročně není dovoleno se vůbec narodit. Z obav, aby to rodina „utáhla“, rodiče mnohdy přistoupí na umělé ukončení těhotenství. Mluvit v tomto případě o nějaké „svobodě volby“ vyžaduje velkou míru sebezapření rozumu i svědomí.
Nabízíme řešení
Sepsali jsme výzvu. Jejím smyslem je dát politikům podnět, naznačit cesty a více rozproudit debatu o možných řešeních v rámci rodinné politiky. Na nich pak je, aby začali přicházet s konkrétními kroky ke zlepšení situace. Je to totiž nejen pěkné, ale také pragmatické – až se z dětí stanou dospělí, jednou budou vytvářet reálné hodnoty a odvádět státu daně.
Ve výzvě přinášíme návrhy čtyř konkrétních legislativních opatření, která by narovnala nespravedlivé zdanění rodin s dětmi a zajistila důstojnou kompenzaci nákladů tak, aby s narozením a výchovou dítěte razantně neklesala jejich životní úroveň. Přejeme si totiž, aby Česká republika byla zemí, kde lidé mají svobodu mít tolik dětí, kolik si přejí, a kde se vyplatí pracovat a zároveň vychovávat děti. Jsou to ustanovení zmocněnce vlády pro demografii, daňové úlevy na každé dítě, opatření na podporu vlastního bydlení a investiční opatření na pořízení automobilu.
Zda bude mít tato naše výzva nějaký reálný dopad, nevíme. Pokusili jsme se zapátrat u zástupců parlamentních stran, zda je osobně některé body osloví. Na daňových úlevách se všichni námi oslovení shodli.
Kateřina Jurigová, politická poradkyně poslaneckého klubu ODS, upřesnila: „Debatu o slevě na dítě je potřeba vést na úrovni ministrů. Variant, jak toto spravedlivě řešit, je více, je třeba najít tu optimální, jak z pohledu rodin, tak administrativní náročnosti nebo možností státního rozpočtu. Mně osobně by například přišlo logičtější vázat slevu na životní minimum dítěte. Je dobře, že vaše petice takovou debatu pomůže rozproudit.“
Poslanec Jiří Navrátil (KDU-ČSL) vyjádřil jasnou podporu rodinám s dětmi, ale zmiňuje nutnost kompromisů: „Zvyšující se náklady rodin by samozřejmě měly být více zohledňovány, ale musíme brát v úvahu rozpočtové možnosti, aby se podpora rodin nepostavila proti nim (náklady na obsluhu státního dluhu). Navýšení slev na děti na 6240 Kč měsíčně by stálo rozpočet výrazně přes 100 mld. Kč a na to s ohledem uváděného výše opravdu nemáme. Je tedy před námi hledat společně kompromisní výši.“
Poslankyně Lucie Šafránková (SPD) uvedla vlastní návrhy: „Kromě zvýšení a valorizace rodičovského příspěvku, zachování školkovného a daňové slevy na manželku či manžela šlo právě o markantní zvýšení daňových zvýhodnění a daňových bonusů pro pracující rodiče nezaopatřených dětí. Můj návrh má progresivní charakter, tj. s rostoucím počtem dětí výrazně roste výše každé další slevy na dani. Pro rodiny s třemi dětmi by to znamenalo zvýšení jejich čistých ročních příjmů cca o 100 000 Kč, rodiny s třemi a více dětmi a nižšími či středními příjmy by de facto daň z příjmů neplatily vůbec.“
K ustanovení vládního zmocněnce pro demografii řekl poslanec Aleš Juchelka (ANO), že o tom dosud takto neuvažovali, zdůraznil ale široký záběr prorodinné politiky: „Svého času jsme chtěli vytvořit zmocněnce vlády pro rodinu, poněvadž prorodinná politika jde napříč snad všemi resorty.“ K otázce daňových úlev sdělil, že uvažují „v kontextu celého našeho programu o různých formách prorodinné politiky, včetně podpory vícečetných rodin“. Podle jeho slov už byly podniknuty i kroky: „Už v minulém volebním období jsme o této podpoře uvažovali a zjišťovali financování aut od EU. Narazili jsme tenkrát na to, že rodinná elektroauta nikdo nevyráběl, tudíž nelze ani podpořit, a už vůbec ne auta se spalovacím motorem. Rozhodně s podporou počítáme, a to hlavně v otázce bydlení.“
Příklady odjinud
Tyto naše návrhy nejsou žádným planým fantazírováním. Nemá smysl znovu vymýšlet kolo. Všechny tyto věci už někde v různých podobách fungují, osvědčily se a prospívají v mnoha zemích za našimi hranicemi. Namátkou jsme vybrali několik příkladů ze států, které jsou nám geograficky či kulturně blízké.
Opatření na podporu vlastního bydlení
V Maďarsku fungují v rámci programu „CSOK“ (Rodinná podpora na bydlení) dotace na bydlení při narození dítěte. Rodiny s dětmi mohou získat státní dotace na pořízení nebo rekonstrukci bydlení. Při narození dvou dětí rodiny mohou získat až tři čtvrtě milionu korun a při narození tří a více dětí dosáhnou až na milion korun. Maďaři rovněž nabízejí bezúročné půjčky na bydlení pro rodiny „Babaváró hitel“ (Úvěr pro nové rodiny). V Polsku existuje program „Rodinný úvěr“, který umožňuje rodinám s dětmi získat dotace na hypotéku. Ve Francii existují bezúročné půjčky na bydlení (PTZ), které se pak liší podle regionu a příjmu rodiny.
Opatření na podporu pořízení rodinného automobilu
Maďarsko dává rodinám se třemi a více dětmi příspěvek ve výši ca 165 000 Kč na nákup sedmimístného vozu. Daňové úlevy na rodinná velkoprostorová vozidla existují též v Itálii. Ve Francii se toto opatření schovalo pod ekologickou dotaci pro rodiny s více dětmi v rámci státní podpory mobility.
Daňové úlevy
Zde najdeme různou škálu opatření, tak jen pro zajímavost stručný výčet: nejštědřejší daňové slevy v Evropě najdeme ve Francii, Německu, Rakousku a Španělsku (snížení daně o 10 až 20 %). Závisí primárně na počtu dětí, ale systém může zahrnovat i širší rodinu, jako ve Francii. Maďarsko nabízí výrazné úlevy z daňového základu, které rostou s počtem dětí a nejvíce činí pro rodiny se třemi a více dětmi. V severských zemích se zase rodinám poskytují přímé měsíční dávky.
Kde je vůle, je i cesta, říká se. Instituce, paragrafy a státy jsou výrazem vůle lidí něco dělat. Na začátku potřebujete dva lidi, muže a ženu, kteří chtějí děti. Ti musí vědět, že se mají o koho opřít, o širší rodinu, přátele apod. Zkrátka že jejich okolí k nim bude přátelské. To je velká vzpruha pro jejich vůli. Tak lze vybudovat společnost přátelskou rodinám i dětem.
° ° °
Čtyři opatření výzvy zákonodárcům, aby s narozením dítěte neklesala životní úroveň rodiny
Nespravedlivé zdanění, nedostupnost bydlení a nejistota ve společnosti vedou k alarmujícímu propadu porodnosti ze 112 tisíc v roce 2021 na odhadovaných 80 tisíc dětí v roce 2024 a k 15 tisícům umělých ukončení těhotenství v roce 2023.
Vážení zákonodárci, vyzýváme vás k návrhu a projednání legislativních opatření, která by narovnala nespravedlivé zdanění rodin s dětmi a zajistila důstojnou kompenzaci nákladů tak, aby s narozením a výchovou dítěte razantně neklesala jejich životní úroveň. Navrhujeme, abyste projednali usnesení vyzývající Vládu ČR:
- Ustanovení zmocněnce vlády pro demografii a posuzování demografických dopadů u projednávané legislativy;
- Zvýšení daňové slevy za každé nezaopatřené dítě alespoň na 30 % minimální mzdy, tedy 6 240 Kč měsíčně, částečně kompenzující nepřímé zdanění a další transfery rodiny ve prospěch společnosti;
- Přijetí investičních opatření na podporu vlastního bydlení, které především poskytuje potřebnou jistotu pro založení rodiny, v podobě dotací při narození dítěte na bytové potřeby a bezúročných hypoték pro rodiny se třemi a více dětmi;
- Přijetí investičních opatření na pořízení automobilu pro ekonomicky aktivní rodiny se třemi a více dětmi.Další informace naleznete na www.hnutiprozivot.cz
Buďte první kdo přidá komentář