Skupina mezinárodních vědců požaduje „řádné prošetření“ původu covidu-19, včetně prověření teorie laboratorní nehody, která byla při vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) zcela zamítnuta.
Mise pod vedením WHO v čínském Wu-chanu, která zveřejnila své závěry koncem března, nenabídla „vyvážené zvážení“ teorie, že wuchanský virus pochází z laboratorní nehody, a spíše dala větší váhu hypotéze o přirozeném zoonotickém šíření – že se virus rozšířil na člověka prostřednictvím zvířecího hostitele, tvrdí vědci v dopise zveřejněném 14. května v odborném akademickém časopise Science.
Dopis podepsalo 18 lékařských odborníků v oblasti virologie, biologie, imunologie a epidemiologie.
„Hypotézy o přírodních i laboratorních únicích musíme brát vážně, dokud nebudeme mít dostatek údajů,“ uvedli autoři. „Řádné vyšetřování by mělo být transparentní, objektivní, založené na údajích … a zodpovědně řízené, aby se minimalizoval dopad střetu zájmů.“
Dopis se přidává k rostoucímu úsilí o úplné vyšetření původu koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19; kritici tvrdí, že vyšetřování WHO nebylo dostatečně nezávislé a umožnilo Pekingu, aby nebyl zcela transparentní.
Spojené státy, Evropská unie a více než desítka dalších zemí vyjádřily nad studií WHO znepokojení a poukázaly na značné zpoždění zprávy a na to, že Čína odmítla poskytnout zásadní údaje.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus rovněž upozornil na potíže s přístupem k údajům z Číny. Uvedl, že možnost úniku informací z laboratoře „vyžaduje další šetření“, a dodal, že „všechny hypotézy zůstávají na stole“.
„V této době neblahých protiasijských nálad v některých zemích připomínáme, že na počátku pandemie to byli čínští lékaři, vědci, novináři a občané, kteří se se světem podělili o zásadní informace o šíření viru – často za cenu velkých osobních ztrát,“ uvedli autoři dopisu ze 14. května.
„Měli bychom projevit stejné odhodlání při prosazování nezaujaté vědecké diskuse o této obtížné, ale důležité otázce.“
Teorie úniku z laboratoře
Úřady ve Spojených státech i jinde upírají pozornost na teorii laboratorní nehody navzdory snaze Pekingu takové souvislosti vyvrátit.
Bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo a Robert Redfield, bývalý ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, a bývalý hlavní vyšetřovatel původu covidu-19 David Asher naznačili, že virus s největší pravděpodobností pochází z laboratoře ve Wu-chanu, kde se objevily první známky viru.
Z informačního listu ministerstva zahraničí, který byl zveřejněn v posledních dnech Trumpovy vlády, vyplývá, že na podzim 2019 onemocnělo několik vědců z Wuchanského institutu virologie (WIV) příznaky podobnými covidu-19.
„Existuje obrovské množství důkazů, že právě tam to začalo,“ řekl Pompeo o této laboratoři 1. května v pořadu This Week televize ABC. „Od začátku jsme tvrdili, že se jedná o virus, který pochází z čínského Wu-chanu. Od začátku jsme si za to vysloužili spoustu kritiky. Ale myslím, že teď už to vidí celý svět.“
Pompeo poznamenal, že čínský režim má „za sebou historii provozování nestandardních laboratoří“.
„Není to poprvé, co jsme svět vystavili virům v důsledku selhání čínské laboratoře,“ řekl. Odmítl uvést, zda se domnívá, že virus byl vypuštěn záměrně.
Ve wuchanském virologickém institutu sídlí první čínská laboratoř P4, což je nejvyšší stupeň biologické bezpečnosti; laboratoř již léta spolupracuje s čínskými vojenskými představiteli na projektech financovaných státem.
Již několik let před pandemií čínští vojenští vědci diskutovali o plánech na vypuštění bioinženýrského koronaviru SARS, který by podpořil cíle Pekingu.
Přeloženo z původního článku redakce Epoch Times. (jas)
Buďte první kdo přidá komentář