DeSantis: Odvaha i schopnost
Sdílet článek:

Měl jsem možnost pozorně pozorovat floridského DeSantise, když jsem s ním pracoval na některých iniciativách. Zde je návod, jak dokázal překonat ostatní republikány.

Uprostřed obecně neuspokojivých výsledků pro konzervativce zvítězil guvernér Floridy Ron DeSantis. A to drtivě – svého demokratického soupeře Charlieho Crista porazil rozdílem devatenácti procent. Florida přestala být bitevním polem mezi demokraty a republikány. Stala se státem bezpečně „červeným“ (tedy republikánským). De Santis zvítězil a zaznamenal působivá vítězství u hispánských a městských voličů v místech, jako je Miami-Dade County, dříve demokratické pevnosti.

Jak DeSantis překonal zbytek GOP (Grand Old Party – republikánská strana)? Domnívám se, že odpovědí je, že vytvořil nový model „kulturní války jako veřejné politiky“, který kombinuje boj populárních médií s kompetentním a efektivním vládnutím.

DeSantis si vybudoval svůj profil zapojením se do kontroverzních kulturních bojů o kritické rasové teorii, genderové ideologii a dalších „woke“ otázkách. DeSantis se ve svém proslovu k vítězství ve volební noci označil za šampiona kulturní války. „Bojujeme s woke v zákonodárném sboru. Bojujeme s woke ve školách. Bojujeme s woke v korporacích,“ řekl. ,,Nikdy, nikdy se nevzdáme woke davu. Florida je místo, kde woke zemře.“

Ale DeSantis není jen bouřlivák, ale také praktik. Prosadil podstatnou agendu, vytlačil  levicové ideologie z floridských institucí, schválil významné reformy vysokoškolského vzdělávání, nové studijní plány pro školy, zákaz genderové teorie ve školách a tzv. Stop WOKE zákon, který omezuje působení kritické rasové teorie ve velkých institucích, včetně korporací. Nejpozoruhodnější je, že DeSantis se rozhodl bojovat s Walt Disney Company – která byla dříve v politice Floridy nedotknutelná – a vyhrál.  DeSantis ukázal konzervativcům, jak bojovat a jak vyhrát.

Měl jsem tu čest pracovat s DeSantisem a jeho týmem na některých z těchto iniciativ a pozoroval jsem některé hlubší důvody jeho úspěchu.

1) Je mistrem ve vybírání a výběru svých bojů

Ačkoli ho média kritizovala za zákaz genderové teorie, Stop W.O.K.E. Act, a jeho boj s Walt Disney studiem, ve všech třech případech věděl, že má veřejnou podporu dva ku jedné. Dovedně se zapojil do mediální skrumáže a k překvapení svých odpůrců se z těchto konfliktů vynořil populárnější než dříve. Nezapojuje se do kontroverze kvůli kontroverzi; jeho strategie je vypočítaná a má sebekázeň pokračovat, pouze když dokáže dosáhnout svých cílů.

2) DeSantis má zájem o veřejnou politiku

Když jsem s ním cestoval, abych představil Stop the W.O.K.E. Act, dorazil na letiště v šest ráno s plechovkou Red Bullu a hromadou informací o politice. Během letu diskutoval o široké škále politických nápadů, přičemž se ponořil do podrobností a složitostí každého z nich.

Jeden z jeho zaměstnanců mi řekl, že během pandemie COVID prohlížel lékařské časopisy a volal zaměstnancům uprostřed noci a žádal, aby se spojili s lékaři, kteří prováděli výzkum. Mnoho konzervativních vůdců rozdmýchalo kulturní válku, aby vyvolalo pozornost médií a získalo finanční prostředky; DeSantis podporuje důležité politické cíle a chrání své voliče před excesy levicových ideologií.

3) DeSantis podporuje svou agendu efektivním řízením státu

Jeho administrativa pokračovala ve vzestupu Floridy jako ekonomické velmoci. Florida  spočítala hlasy během několika hodin po uzavření volebních místností a vedla snahy o obnovu po nedávných přírodních katastrofách kvalifikovaně a efektivně. Po hurikánu Ian vláda nasadila tisíce opravářů elektrického vedení, rychle obnovila rozvodnou síť a během tří dnů opravila životně důležitý most.

DeSantis chápe, že udržování základních služeb je základem dobré správy, a vybudoval kvalitní tým. Má působivý komunikační tým, na který moudře deleguje tuto práci, což mu umožňuje soustředit se na to, na čem záleží: na vládnutí.

Stručně řečeno, DeSantis ukázal konzervativcům, jak bojovat – a vyhrávat. Prokázal odvahu a schopnosti, dvě zásadní, i když vzácné vlastnosti v moderní politice. Podle údajů z průzkumů republikánští primární voliči stále více vidí jeho model vládnutí jako cestu vpřed.

Christopher F. Rufo, přeložil Michal Illeš, KN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Pochopitelně jsem příznivec Trumpa, ale cítím, že na prezidenta by měl kandidovat někdo mladší a to právě DeSantis. Porovná se to už před primárkami???

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*