Devadesátky: Doba temna nebo svobody?
Sdílet článek:
Obraz “devadesátek” je společenským fenoménem. Někdo je má za chaos a zločinné bujení, jiný za nejsvobodnější dobu, kterou jsme zažili. Já se kloním k obrazu svobody.

Vlivem ČT se začíná ve společnosti debatovat o tom, jaké vlastně byly ty devadesátky. Viděno prizmatem seriálů o vraždách a podvodech, o mafiích a podvádějících podnikatelích, to vypadá, jako by devadesátky byly něco jako válečná zóna. Není to pravda. (mimochodem, právě podnikatelé byli tehdy nejčastějšími obětmi zločinů)

V devadesátkách, jako při každém jiném společenském, a to rychlém, uvolnění, došlo k vyvření mnoha defektních jevů. Organizovaný zločin, nepoctivé jednání, dokonce nárůst násilí (vraždy, únosy). To však je jen špička ledovce, je to to nejviditelnější, je to ošklivý nátěr na době. Sama doba, devadesátky, však byla jednoznačně nejsvobodnějším obdobím, jaké jsme zažili. Síla státu se zmenšila, moc úřadů a úředníků se výrazně omezila. Začali jsme svodně žít – cestovat, sdružovat se, mluvit a psát, ale především, začali jsme podnikat. A podnikání, to na státu nezávislé, je nejsilnějším signálem svobody.

Bohužel, postupně se stát začal znovu rozpínat a úředníci se přihlásili o svou moc. A tak dnes, třicet let od změny režimu, žijeme ve společnosti, která se příliš neliší od té socialistické, které jsme se tak těžce zbavovali.

Dokážeme se znovu toho socialismu zbavit? Nebo nám to bude zase trvat čtyřicet let?

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Stačí se zamyslet nad tím, zda by dnes mohla vycházet Česká soda. Nemohla, nikdo by to nepustil a její autoři už natolik zblbli, že by ji ani nedokázali natočit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*