Iniciativa „Don’t Pay UK“ ve Velké Británii vyzývá k hromadnému odmítání plateb a chce přimět vládu, aby přijala opatření proti rostoucím nákladům na energie. Do úterý 9. srpna ráno se k účasti na iniciativě zavázalo více než 97 000 lidí – aliance chce dosáhnout nejméně jednoho milionu účastníků.
„Don’t Pay UK“ usiluje o více než milion lidí odmítajících platby
Iniciativa upozorňuje, že stále více domácností nebude schopno platit účty za elektřinu a plyn. Vyzývá vládu, aby do 1. října přijala účinná opatření ke snížení cen energií na únosnou úroveň. Pokud se tak nestane a kampaň získá alespoň milion podporovatelů, lidé přestanou od tohoto dne platit účty za elektřinu a plyn.
Finanční expert Martin Lewis řekl v živém vysílání Chronicle, že tato iniciativa vznikla po vzoru všeobecného odporu proti dani z hlasování, kterou na konci 80. let zavedla premiérka Margaret Thatcherová na návrh ministerstva životního prostředí.
Opatření tehdy vedlo nejen k někdy násilným protestům a nepokojům v několika částech země. Mobilizace odpůrců volební daně byla částečně úspěšná i proto, že mnoho obcí již nebylo schopno volební daň vybírat kvůli velkému počtu neplatičů. Před volbami v roce 1992 byla volební daň nahrazena místní obecní daní a zvýšením DPH.
Británie získává z Ruska jen malou část plynu
Deník Guardian uvádí, že poradenská společnost Cornwall Insight očekává, že průměrný roční účet britské domácnosti za elektřinu a plyn vzroste do října na 3 358 liber (necelých 3 974 eur). Ve stejném měsíci roku 2021 to bylo ještě 1 400 liber (asi 1 657 eur).
Nejvýznamnější podíl na dodávkách energie ve Spojeném království měl v předchozím roce zemní plyn (39,1 %), který výrazně předstihl jadernou energii (19,2 %). Velká Británie je jedním z nejhorlivějších podporovatelů Ukrajiny v konfliktu s Ruskem.
Na rozdíl od EU (40 %) je Spojené království výrazně méně závislé na dodávkách ruského plynu (4 %). Britové však dovážejí devět procent ropy a 27 procent uhlí z Ruské federace.
Nevládní organizace varují před protiopatřeními dodavatelů energie
Britská vláda a neziskové organizace mezitím varují před připojením se ke kampani „Don’t Pay UK“. Mluvčí vlády pro deník Independent uvedl, že se jedná o „velmi nezodpovědné sdělení, které v konečném důsledku povede pouze ke zvýšení cen pro všechny ostatní a k poškození osobního ratingu“.
Nevládní organizace Stepchange varuje před opatřeními, která poskytovatelé energií přijímají proti odmítajícím zákazníkům a která mohou sahat od zapojení inkasních agentur přes nucené předplacení až po odebrání měřidel nebo přerušení dodávek. K tomu druhému dochází „naštěstí […] neuvěřitelně zřídka“, vysvětluje mluvčí Richard Lane.
Ti, kteří mají problémy s placením svých účtů, by měli místo toho „včas informovat svého poskytovatele, aby se případně dohodli na splátkovém kalendáři“ .
1 Trackback / Pingback