Dvacet let masivních investic do obnovitelných zdrojů. A výsledek?




Sdílet článek:

Mezinárodní energetická agentura ve své výroční zprávě uvádí podrobné statistiky zdrojů energie. Vyplývá z nich, že nejvíce energie, která je řazena do kategorie obnovitelných zdrojů, pochází ze spalování dřeva.

Mezinárodní energetická agentura vznikla v roce 1974 během ropné krize a jejím úkolem bylo koordinovat reakce vlád na výpadky v dodávkách ropy. Od sedmdesátých let se působnost agentury významně rozšířila a v současnosti doporučuje vládám různá opatření v oblasti udržitelné energetiky.

Na konci minulého roku vydala svoji pravidelnou publikaci, jejíž součástí jsou i různé energetické statistiky.

Jednou z tabulek je přehled celkových zdrojů energie ve světě v roce 2020. Zdroje energie zahrnují nejen produkci elektřiny, ale i tepla a spotřebu energie při dopravě a obdobných aktivitách.

Obnovitelné zdroje: 16% světové produkce

Z tabulky vyplývá, že energie z obnovitelných zdrojů představovala v roce 2020 16% světové produkce energie. Fosilní zdroje dodaly 79% procent energie a jádro pokrylo zbylých 5%.

Podobná čísla prezentoval šéf analytického útvaru americké investiční banky Goldman Sachs v televizním rozhovoru v tomto roce. Uvedl, že po deseti letech masivních investic do obnovitelných zdrojů klesl podíl fosilních paliv z 82 % na 81 %. Nicméně v letošním roce pravděpodobně stoupl nad 82 %, neboť řada států začala spalovat výrazně více uhlí, aby zajistila dodávky energie.

Nejvíce ekologické energie pochází ze spalování dřeva

Naprostá většina energie v kategorii obnovitelných zdrojů ovšem pochází ze spalování dřeva: celkem 11 % z uváděných 16 %. Energie z vodních elektráren generuje 3% světové produkce a představuje druhý největší podíl. Na posledních dvou místech se krčí soláry, které produkují 0,8 %, a energie z větrných elektráren dodávající 1 % světové produkce.

Přestože samotné spalování dřeva produkuje více skleníkových plynů než například spalování plynu, je řazeno do obnovitelných zdrojů energie, neboť CO2 vypuštěný do ovzduší spalováním by měl být absorbován nově vysazovanými stromy.

Spalování dřeva je v tabulce mezinárodní energetické agentury rozděleno do dvou podskupin. Do podskupiny tradičního využití biomasy spadá především spalování dřeva v chudých částech světa, které tvoří zhruba 40 % spalovaného dřeva. Zbylých 60 % je v podskupině moderního využití biomasy, která zahrnuje zejména průmyslové spalování dřeva na produkci elektřiny.

Kácejte lesy, je to ekologické

O tom, že průmyslové spalování dřeva má své limity, hovoří například reportáž BBC stará dva měsíce. V reportáži BBC dokumentuje, jak anglická firma Drax kácí původní kanadské lesy, jejichž dřevo potom pálí v anglických spalovnách na druhé straně oceánu. To vše za pomoci státu, který firmě poskytl v přepočtu téměř 200 miliard korun.

Soláry a vítr se složí na 2 %

Aktuální stav produkce energie z obnovitelných zdrojů je tedy v roce 2020 takový, že necelá 2 % světové produkce dodávají soláry a vítr. Tradiční vodní elektrárny přispívají 3 %. To je celkem necelých 5 %, přibližně stejně jako jádro. Zbylých 11 % v kategorii obnovitelných zdrojů pochází ze spalování dřeva, ať už na vaření v chudých částech světa nebo průmyslovým spalováním na výrobu energie.

Ne-expert by se rád zeptal

Pozn. autora:

Je-li CO2 důvodem globálního oteplování, je rozumné spalovat dřevo, které podle BBC produkuje více CO2 než spalování uhlí?

Je-li nutné spalování dřeva na výrobu elektřiny masivně dotovat z veřejných rozpočtů, nebylo by rozumnější spalovat fosilní paliva, která produkují méně CO2 , a ušetřené dotace vrhnout na výzkum a vývoj nových technologií nebo třeba jen na obnovu lesních porostů?

Jen Velká Británie poskytla dotace jedné firmě ve výši 200 miliard korun. To není úplně málo peněz s přihlédnutím k tomu, že to na konci produkuje více skleníkových plynů než tradiční zdroje a pro svoje fungování potřebuje firma kácet původní kanadské lesy, které nemohou snižovat množství CO2 v atmosféře, protože je vykáceli.

Znamená výše uvedené, že spalování dřeva přispívá ke zvyšování CO2 vlastně dvojnásobně?

Je-li spalování dřeva řazeno mezi obnovitelné zdroje energie, není prezentace celkového podílu obnovitelných zdrojů bez uvedení detailu v podstatě matením veřejnosti?

Zdroje:

(1) Zpráva , strana 294

(2) BBC

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*