Ideální voliči
Sdílet článek:

Andrej Babiš, bývalý premiér a současný kandidát na funkci prezidenta republiky, si odnesl mediální ostudu, když prokázal neznalosti v učivu pro žáky základních škol. Neuspokojivě odpověděl na dotazy týkající se žaludku krav či knihy o dobrém vojáku Švejkovi. Hodně chatrná byla i jeho znalost planet.

Můžeme nyní klidně prožívat pocit vítězství spolu s nadějnými  žáky a třeba i s těmi, kdo jim s některými otázkami možná tak trochu pomohli. Můžeme se bavit sarkastickými poznámkami z úst dalších čekatelů na prezidentskou funkci, kteří mají ve věci trávicího ústrojí býložravců naprosto jasno. Přesto se nelze ubránit pocitu, že žáci zmíněné základní školy tak trochu propásli svoji příležitost. Měli přece možnost osobně se zeptat předního politika na věci, které se od jeho kolegů, či dokonce z České televize rozhodně nedozvědí. Mohli se přeptat na něco z toho, co jejich budoucnost ovlivní bezpochyby mnohem více než rozsah znalostí prezidenta v oboru hvězdářství.

Děti i jejich případní poradci měli jedinečnou příležitost udělat si obrázek o tom, co je při zvolení daného kandidáta čeká. Namísto salvy několika set nesouvislých dotazů kvízového typu stačilo soustředit se na pár otázek pro život dost možná podstatnějších. Mohli se třeba zeptat, co udělá Andrej Babiš v případě svého zvolení pro to, aby namísto zabíjení bez konce zavládl na východ od naší země klid. Pokud pro to nemůže či nehodlá udělat nic, mohli se ho zeptat, proč vůbec na takovou funkci kandiduje. Vždyť politiků a političek, kteří jsou pro silové řešení, máme tolik, že bychom je mohli na frontu vyvážet. Jiná věc je, nakolik pomůže v této situaci dobrá znalost Haškova Švejka.

Pokud za nás někdo mír nakonec přece jen zařídí, čeká mnohé z dnešních žáků základní školy už za pár let, která utečou jako voda, vstup na školu vysokou. Mohlo by je tedy zajímat, jak se možný budoucí prezident dívá na zpoplatnění vysokého školství. Jestliže doporučí, aby si mladí brali na studium půjčky, jako je tomu třeba ve Spojených státech, jak by řešil otázku možná i celoživotního zadlužení. A nakolik pomůže budoucím absolventům genderových studií při splácení úroků z půjček podrobná znalost složení jednoho žaludku a tří předžaludků krávy?

V souvislosti s tímto dotazem by mohlo dnešní žáky a budoucí studenty třeba také zajímat, jak si možný prezident představuje řešení otázky bydlení mladých. Ne všichni budou moci bydlet u svých rodičů napořád. Co by jim pan prezident doporučil? Jak mají přemluvit banky, aby jim poskytly půjčky na bydlení, pokud už budou zadluženi kvůli studiu? A kolik si budou moci dovolit mít dětí, aby to nebylo z hlediska výše hypotéky bráno jako projev nezodpovědného hazardu? V čem jim pomůže znalost jmen planet, pokud je budoucí vývoj hypotečních úvěrů ve hvězdách? Po škole by si mohli chlapci a děvčata jen tak zkusmo vyplnil pro tu příležitost jednoduchý online formulář a prostudovat neuvěřitelně výhodné nabídky našich bank.

Ti nejpřemýšlivější se mohli uchazeče o prezidentskou funkci přeptat, jak to do budoucna vidí se starobními důchody jejich rodičů, kteří je zatím živí. Zbydou i po příští penzijní reformě pro jejich tatínky a maminky v průběžném důchodovém pilíři na stáří ještě vůbec nějaké peníze? Dává při dnešní míře inflace nějaký smysl, aby si jejich rodiče spořili na dobu důchodu v soukromých penzijních fondech? A pokud selže to i ono, jak je jejich ratolesti na stará kolena uživí, když budou zároveň muset splácet půjčku na školné a hypotéku na bydlení? Tolik vzrušujících otázek pro skutečně zvídavé žáky.

Pokud by se mladičtí examinátoři na podobné otázky soustředili, Andrej Babiš by se pořádně zapotil. Takhle mu stačí mrknout se někdy pro zajímavost na vlastivědu. Spokojeni mohou být vlastně úplně všichni. Žáci a žákyně mohou mít radost, že se jim podařilo zesměšnit předního politika. Politici vládnoucí koalice mohou s povděkem kvitovat, že se v mladém voliči rýsuje síla, která by je mohla podržet u funkcí i v příštím volebním období, neboť si neuvědomuje dopady jejich počínání.

Dost možná vyrůstá generace přímo ideálních voličů. Nemělo by nás překvapit, pokud nyní zesílí volání po rozšíření hlasovacího práva na co nejmladší věkové skupiny. Prokázaly přece svoji občanskou zralost. A spokojen může být koneckonců i samotný Andrej Babiš. Byl ušetřen věcných otázek, které by dnes v naší zemi zlomily vaz jakémukoliv politikovi.

 

 Jan Keller

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 1,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ať se na mě nikdo nezlobí,ale autor je podle mě hlupák!!!!
    Copak děcka takto přemýšlí????On sám by se ho na toto ptal ve svých 12-13 letech????!!!Na tohle by se ho měli právě ptát v té ČT nebo na seznamu nebo někde,ale ne děti na druhým stupni ZŠ,kteří jsou pořád ještě dětma a takový věci je zatím vůbec nezajímají!!!!
    To,že tam z něho udělali debila,to už je věc druhá-já bych si nejspíš taky už na plno těch věcí nevzpomněl(ze školy jsem venku už asi 30 let a v životě jsem je nepotřeboval vědět) a těm co tu frašku připravovali to muselo být jasný

  2. Sorry jako, neznalost Haškova Švejka a počtu hovězích žaludků může sice působit poněkud trapně, nicméně pro výkon prezidentské funkce jsou tyto znalosti zhruba stejně nezbytné a významné, jako umění stáhnout králíka z kůže, jímž se ve volební kampani honosil poražený soupeř současného, dosluhujícího prezidenta…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*