IVAN DAVID
Rozhodnutí slepě následovat politiku USA bylo pro blok „velkou chybou“, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó pro RT. Přístup EU ke konfliktu na Ukrajině nakonec Evropu „hodně oslabil“, řekl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó a označil rozhodnutí slepě následovat politiku Washingtonu za „velkou chybu“.
Nejvyšší maďarský diplomat toto řekl, když měl v pondělí exkluzivní rozhovor s moderátorkou RT Saskií Taylorovou. Stupňování pomoci EU a USA Ukrajině je ze strany vůdců EU „z evropské perspektivy velmi špatným a škodlivým přístupem,“ řekl Szijjártó. Zatímco USA se trvající nepřátelství mezi Moskvou a Kyjevem téměř nedotkne, v EU si konflikt podle ministra vyžádal krutou daň.
„V Evropě probíhá destrukce a evropská ekonomika čelí dopadům a důsledkům této války. Takže následovat politiku USA bez jakékoli kritiky je velká chyba a jsem přesvědčen, že strategie, kterou se Evropská unie řídila v posledních 1000 dnech, je neúspěšná,“ řekl Szijjártó.
„Jsem přesvědčen, že namísto globalizace konfliktu by správnou strategií bylo jej lokalizovat a udělat vše pro jeho vyřešení, uzavření míru, namísto přilévání oleje do ohně, což se přesně stalo. V Evropě je mnoho extrémně proválečných politiků. Když sedím na jednáních Rady pro zahraniční věci s ostatními ministry zahraničí a některé poslouchám, je mi smutno z toho, že jsou tam zastoupeny tak extrémní proválečné postoje,“ řekl Szijjártó.
Maďarsko samo zvolilo odlišný přístup a zůstalo „jedinou zemí v Evropě nebo Evropské unii, která nedodala zbraně na Ukrajinu,“ poznamenal. „Jsme jedinou zemí v NATO, téměř jedinou, která otevřeně mluví o červených liniích, které je třeba vážně dodržovat. A my jsme ti, kdo otevřeně mluví o svém hodnocení, že NATO je obranná aliance a ne útočná,“ dodal Szijjártó.
Ministr zahraničí se také dotkl situace v Gruzii, která byla v posledních dnech zachvácena nepokoji poté, co gruzínský premiér Irakli Kobachidze oznámil, že zmrazí přístupová jednání s EU do roku 2028. Protesty otevřeně podporuje EU. Postoj, který zaujalo vedení unie, stěží překvapí i vzhledem k tomu, že Maďarsko bylo „posledních 15 let pod útokem“, prohlásil Szijjártó.
„Problém je, že to je v Evropě velmi běžné. V případě, že volby nevyhrají liberálové, je demokratický charakter celé země a celého politického systému okamžitě zpochybněn. Pokud vyhrají liberálové, je vše v pořádku. pokud zvítězí vlastenecké strany, pokud zvítězí konzervativci, pokud zvítězí pravice, je povaha demokracie okamžitě zpochybněna. a to je naprosto nepřijatelné,“ řekl.
FB
Buďte první kdo přidá komentář